MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

WARSZTATY TELEDYSKU w przestrzeni wystawy „Artuum Mobile”

Z Organkiem o filmach – MARIANNE I LEONARD: SŁOWA...

2019-11-10 - 2020-03-01 Views: 19859 Strona główna, Sztuka, Wystawy, wystawy

Wystawa / „ARTUUM MOBILE: ŚWIAT SASKII BODDEKE & PETERA GREENAWAYA”

Kiedy: 10.11.2019–01.03.2020

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu oraz Fundacja Tumult zapraszają na wystawę Artuum Mobile: Świat Saskii Boddeke & Petera Greenawaya, która będzie prezentowana w toruńskim CSW w dniach 10.11.2019–01.03.2020. Jest to kolejna ekspozycja z rozpoczętego w 2018 roku cyklu Sztuka Świata, który obejmuje wystawy i działania artystyczne prezentujące dokonania sztuki europejskiej i światowej.

Tegoroczna wystawa jest zbudowana wokół twórczości pary artystów sztuk wizualnych, Saskii Boddeke i Petera Greenawaya. Peter Greenaway zdobył światowy rozgłos dzięki swoim wysmakowanym wizualnie filmowym interpretacjom wybitnych dzieł malarskich, zwłaszcza okresu dawnego. Będąc wybitnym interpretatorem dzieł innych epok, sam jednocześnie stał się inspiracją dla twórczych dokonań kolejnych pokoleń artystów.

Autorką koncepcji wystawy, składającej się z trzech części, jest uznana artystka multimedialna i reżyserka, Saskia Boddeke. Pierwsza część ekspozycji to multimedialna instalacja jej autorstwa, z tekstami i rzeźbami Greenawaya oraz muzyką Luki D’Alberto. Całość stanowi interpretację motywu czterech jeźdźców Apokalipsy. Symbolizują oni nieszczęścia, ale i nierówność pomiędzy chorobą i zarazą, łaknieniem i głodem, przemocą i wojną. Jest to artystyczna diagnoza współczesności, poetycka i metaforyczna opowieść o podstawowych ludzkich prawach: do edukacji, wolności słowa, wolności do przekonań religijnych lub ich braku, a także o prawie do dorastania w bezpiecznym i zdrowym środowisku.

W drugiej części zaprosimy zwiedzających do Atelier Greenawaya – specjalnie zaaranżowanej w CSW przestrzeni, w której artysta, otoczony swoimi obrazami, inspirującymi przedmiotami i atrybutami malarskimi, będzie przez całe trzy dni tworzył na oczach widzów nowe kompozycje artystyczne, niczym we własnym studio. Podczas pracy Greenaway będzie obserwowany przez ekipę filmową, która przygotuje wizualną dokumentację. Po zakończeniu pracy, będzie ona wyświetlana na stole, przy którym artysta kreował swoje dzieła. W przestrzeni Atelier zaprezentowanych zostanie ok. 90 prac, pochodzących z cyklów Mitologie, Dynastie, Części ciała, Pary Małżeńskie, Studio Rembrandta, Dzieci Uranu, Holenderskie krajobrazy oraz Żywioły. Prezentowane obrazy i rysunki powstały w ciągu ostatnich dziesięciu lat w technice akrylowej na tekturze z elementami kolażu.

Ostatnim elementem ekspozycji jest Nieme kino – przestrzeń, w której na wygodnych kanapach, niczym w domowej atmosferze, publiczność będzie mogła obejrzeć film dokumentalny Alfabet Greenawaya, obraz Saskii Boddeke opowiadający o Peterze Greenawayu oraz ich córce – Pip. W połączeniu z przeglądem filmowym, instalacja będzie niezwykłą i jedyną w swoim rodzaju artystyczną całością.

Projektowi będzie towarzyszyć część filmowa – planowany przegląd filmów Petera Greenawaya oraz innych twórców europejskich, inspirujących się w swojej twórczości malarstwem. W ten sposób oś tematyczna scala elementy wystawy pod wspólnym hasłem przenikania się malarstwa oraz życia dawnych mistrzów ze współczesną twórczością filmową. W przeglądzie filmowym planujemy zaprezentować 11 filmów, w tym m.in. takie tytuły jak: Kontrakt rysownika i Straż nocna Petera Greenawaya, Siódma pieczęć Ingmara Bergmana, Paula Christiana Schwochowa, Andriej Rublov Andrieja Tarkowskiego, Edvard Munch Petera Watkinsa, i innych.

Bilety na wystawę: 
normalny: 20 zł
ulgowy: 15 zł

Bilety: klik

 

[gallery_bank type=”images” format=”masonry” title=”true” desc=”false” responsive=”true” display=”all” sort_by=”random” animation_effect=”bounce” album_title=”true” album_id=”530″]

 

koncepcja, film i reżyseria: SASKIA BODDEKE
rzeźby, malarstwo i narracja: PETER GREENAWAY

muzyka: LUCA D’ALBERTO
montaż: ELMER LEUPEN
zdjęcia: RUZBEH BABOL
aranżacja światła: PAOLO CASATI
aranżacja eksponatów: MARCO TEATRO
produkcja: ANNETTE MOSK
dźwięk: DANNY WEIJERMANS

kurator: MAREK ŻYDOWICZ
współpraca kuratorska: WACŁAW KUCZMA
koordynacja: AGNIESZKA SWOIŃSKA, RENATA SARGALSKA
realizacja wystawy: WOJCIECH RUMINSKI
współpraca produkcyjna: KAZIMIERZ SUWAŁA, MICHAŁ PREWYSZ-KWINTO

organizacja: SBPG-PROJECTS, CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ „ZNAKI CZASU”, FUNDACJA TUMULT
współfinansowanie: URZĄD MIASTA TORUNIA, URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO, MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, FUNDACJA SZTUKI ŚWIATA

 

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń