MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

widok ekspozycji

Serce na dłoni

widok wystawy

to

Plakat PLASTER

2011-05-25 - 2011-07-24 Views: 2013 archiwum, Wystawy

Wystawy | 2. PLASTER Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii

25 maja – 24 lipca 2011

Ed Fella – wystawa małych form plakatowych (prace manualne bez udziału komputera)

3 piętro, CSW

Ed Fella urodził się w 1938 roku w Detroit. Ukończył Cranbrook Academy of Art (CAA) w Bloomfield Hills w stanie Michigan (USA) w roku 1987. Krytycy dizajnu określają go jako twórcę należącego do pokolenia McCoy (graficy, którzy ukończyli CAA w latach 1971–1995, kiedy to władzę Akademii sprawowali Michael i Katherine McCoy). Grafika tworzona przez twórców z tego pokolenia określana często bywa jako wymagająca, nieczytelna, chaotyczna – czasami nawet brzydka. Jednocześnie jednak zdobyła ona niewątpliwe miejsce w historii dizajnu wzbudzając u innych krytyków entuzjastyczne recenzje.

fella

 

Ed Fella studia magisterskie w CAA rozpoczął w wieku 48 lat. Motywacją do ich ukończenia, była – jak on sam przyznaje – chęć podjęcia pracy w szkole (obecnie uczy w California Institute of the Arts). Będąc już w czasie swoich studiów doświadczonym grafikiem, miał ogromny wpływ na kolegów z uczelni.

ed fella

 

Fella jest wszechstronnie utalentowanym twórcą. Zajmuje się fotografią, kolażem, rysunkiem, ilustracją, typografią i grafiką użytkową. Słynny jest jednak z tego, iż jako jeden z pierwszych twórców rozpoczął proces dekonstrukcji w projektowaniu graficznym nie w sensie teoretycznym, lecz formalnym. Znany jest również ze swojej książki Letters on America, przedstawiającej liternictwo amerykańskie widziane jego polaroidem. Część fotografii z tej książki wystawiona była w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie w 2006 roku, kiedy to Fella osobiście gościł w Polsce. Od roku 1985 nie podejmuje się żadnych zleceń, a prace, z których zasłynął wykonał w większości za darmo. Bawi się ich funkcją np. rozdając zaprojektowane przez siebie ulotki anonsujące jego wykład dopiero po jego zakończeniu. Właśnie tak powstałe  plakaty/ulotki formatu 430 × 280 mm  zaprezentujemy w toruńskim CSW .

tekst: Jacek Mrowczyk

 

Martin Majoor – wystawa kompozycji typograficznych wykonana specjalnie do przestrzeni CSW

taras, 3 piętro CSW

Martin Majoor, urodzony w 1960 roku, rozpoczął karierę projektanta fontów w połowie lat 80. Zaprojektował nagrodzoną czcionkę FF Scala, pierwszą poważną w swojej karierze, opublikowaną przez FSI FontShop International w 1990 roku. W 1993 FF Scala została poszerzona o wersję bezszeryfową FF Scala Sans. Rodzina czcionek Scala zdołała uzyskać miano „klasycznej” i ugruntowała swoją pozycję w świecie krojów cyfrowych.

majoor

 

W 1994 r. Majoor zaprojektował holenderską książkę telefoniczną, dzięki czemu stworzył nowy ekskluzywny font, tzw. Telefont. Trzecia rodzina czcionek zaprojektowanych przez Majoora – FFSeria – została wydana w 2000 r. Rok później została nagrodzona „Certyfikatem Doskonałości” przez ISTD Międzynarodową Nagrodę Typograficzną w Londynie oraz „Certyfikatem Doskonałości w Typografii” ATypI Type Design Competition „Bukva:raz!” w Moskwie. Rodzina czcionek FF Nexus (2004) posiada trzy wersje, łączące się ze sobą: a serif, a sanserif and a slabserif.

martin majoor

 

Poza pracą w charakterze projektanta fontów, Majoor zaprojektował kilka książek. Przez jedenaście lat pracował jako grafik podczas festiwalu „Warszawska Jesień”. Ponadto nauczał typografii oraz prowadził warsztaty w kliku różnych szkołach plastycznych, wygłaszał prelekcje podczas konferencji w Paryżu, San Francisco, Barcelonie, Hadze, berlinie, Pradze, warszawie, Katowicach, Sztokholmie, Wiedniu oraz Seulu. Pisał artykuły do magazynów takich jak: Items czy 2+3D and Eye. Jest również współautorem książek dedykowanych typografii.
Na chwilę obecną Majoor pracuje w Holandii i w Polsce.
tekst: www.martinmajoor.com

 

Władysław Pluta – wystawa plakatów

niecka performance, parter CSW

Władysław Pluta urodził się w 1949 roku w Jeleniu. W roku 1968 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Form Przemysłowych w latach 1968–1974, dyplom uzyskał w pracowni prof. Ryszarda Otręby. W 1974 roku rozpoczął pracę pedagogiczną w Katedrze Komunikacji Wizualnej macierzystej uczelni, gdzie obecnie jest profesorem. Uprawia projektowanie graficzne i grafikę artystyczną. Uczestniczy w wystawach w kraju i za granicą. Obok wielu nagród w dziedzinie projektowania plakatu i książki otrzymał również liczne wyróżnienia za działalność artystyczną i pedagogiczną.

pluta wystawa

 

Ważniejsze nagrody w dziedzinie plakatu: Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach – Brązowy Medal 1977, Grand Prix 1985, Brązowy Medal 1987, Złoty Medal 1997, Nagroda fundowana 2001, Złoty Medal 2003, Nagroda fundowana 2009; Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie – dwie Nagrody fundowane 1986; Międzynarodowa Wystawa Projektowania Graficznego Zgraf w Zagrzebiu – Nagroda równorzędna 1987; Międzynarodowe Biennale Wzornictwa Przemysłowego Bio w Lublanie – dwa wyróżnienia 1988; Międzynarodowe Triennale Plakatu w Trnawie – Master’s Eye Award 1994, Nagroda fundowana 2003; Międzynarodowe Triennale Plakatu Scenicznego w Sofii – I Nagroda 1998; Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Oświęcimiu – II Nagroda 2010.

pluta

  • Plaster - wystawa
    PLASTER
  • Plaster - wystawa
    PLASTER
  • Plaster - wystawa
    PLASTER
  • Plaster - wystawa
    PLASTER
  • Plaster - wystawa
    PLASTER
  • Plaster - wystawa
    PLASTER
  • Plaster - wystawa
    PLASTER
  • Plaster - wystawa
    PLASTER
  • Plaster - wystawa
    PLASTER
  • Plaster - wystawa
    PLASTER
  • Plaster - wystawa
    PLASTER
  • Plaster - wystawa
    PLASTER
  • Plaster - wystawa
    PLASTER
  • Plaster - wystawa
    PLASTER
  • Plaster - wystawa
    PLASTER
  • Plaster - wystawa
    PLASTER
  • Plaster - wystawa
    PLASTER
  • Plaster - wystawa
    PLASTER
  • Plaster - wystawa
    PLASTER
  • Plaster - wystawa
    PLASTER
  • Plaster - wystawa
    PLASTER
  • Plakat PLASTER
    plakat- PLASTER

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń