MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Styczniowe wydarzenia w Czytelni!

Przegląd filmowy towarzyszący wystawie „Artuum Mobile. Świat Saskii Boddeke...

2019-12-20 - 2020-02-16 Views: 1959 Strona główna, Sztuka, Wystawy, wystawy

„The Touch of History. Natalia LL and Guglielmo Achille Cavellini” – wystawa w C.AR.M.E. Centro Arti Multiculturali Etnosociali w Brescii

Kiedy: 20.12.2019–16.02.2020

Miejsce: C.AR.M.E. Centro Arti Multiculturali Etnosociali w Brescii

Wystawa współorganizowana przez Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu oraz Archiwum Cavelliniego

Kuratorzy: Federica Scolari, Beatrice Da Lan (C.AR.M.E.), Mateusz Kozieradzki (CSW Toruń)

Rok 2019 to czterdziesta rocznica spotkania dwóch artystycznych osobowości – Natalii LL i Guglielmo Achille Cavelliniego, której efektem jest wystawa The Touch of History (Dotknięcie Historii). Natalia i G.A.C. poznali się w 1975 roku, w czasie prezentacji jego prac w Galerii Współczesnej w Warszawie, która była jedną z pierwszych wystaw artysty poza Włochami. Wcześniej artyści korespondowali ze sobą.

29 kwietnia 1979 Natalia LL i inni artyści związani z galerią PERMAFO (Andrzej Lachowicz, Zbigniew Dłubak) otworzyli wystawę La mostra del Gruppo PERMAFO w Centro Culturale L’Indiscreto w Rzymie. Wracając do Polski, Natalia zdecydowała się odwiedzić Cavelliniego w jego domu w Brescii. Właśnie wtedy stworzyli dwie artystyczne akcje jako duet – Dotknięcie historii i nienazwaną, performatywną prezentację kostiumów Cavelliniego.

W roku 2018 w domowym archiwum Natalii LL zostały odnalezione negatywy nigdy wcześniej nieprezentowanych dokumentacji tego wydarzenia. Umożliwiło to wyprodukowanie interesujących prac, które stały się powodem do powrotu do Brescii 40 lat później, gdzie spotkają się już nie artyści osobiście (Guglielmo Achille Cavellini zmarł w 1990 roku), lecz ich dzieła.

Główny element ekspozycji to tytułowa praca Dotknięcie historii wykonana na terenie Capitolium w Brescii, zbudowanym w 73 roku w czasie panowania cesarza Wespazjana. Samo działanie dotyczy haptycznego kontaktu artysty z monumentalnym, architektonicznym arcydziełem. Natalia LL i Guglielmo Achille Cavellini poprzez działanie swoimi ciałami w pewien sposób stają się częścią kompozycji budowli, wchodząc z nią w narrację.

Pozostałe prace prezentowane na wystawie to wybrane obiekty prezentujące szerokie spektrum zainteresowań obojga artystów. Prace Cavelliniego, takie jak własnej produkcji znaczki czy ręcznie pisane  na częściach garderoby manifesty, są powiązane ze sztuką mail-artu. Z kolei twórczość Natalii LL reprezentowana jest przez ikoniczną już dla sztuki polskiej Sztukę konsumpcyjną, instalację Sfera paniczna czy zawieszoną na wysokości 12 metrów rolkę z multiplikacją fotograficznego wizerunku banana.

Prace Natalii LL pochodzą z depozytu artystki oraz kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.

 

  • Widok wystawy
  • Widok wystawy
  • Widok wystawy
  • Widok wystawy
  • Widok wystawy

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń