MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

widok ekspozycji

Kuźnia

zdjęcie pracy

Apogeum. Nowa ekspresja 1987

widok instalacji

2010-11-18 - 2010-12-05 Views: 3226 archiwum, Wystawy

Ksawery Kaliski: Dwójnia

18 listopada – 5 grudnia 2010

Instalacja interaktywna w ramach festiwalu: Chopin Pole Widzenia / Pole Słyszenia
Ostatni tydzień!

DWÓJNIA to interaktywna instalacja poruszająca problem przeciwieństw. Przedstawia dwie sylwetki kobiet – matki i córki (doszukujemy się tutaj skojarzeń z George Sand – kochanką Chopina i jej córką Solange, która była wieloletnią przyjaciółką kompozytora), opowiadających wielowątkową i wielowymiarową historię, która porusza uniwersalną tematykę związków i relacji z mężczyzną.

Instalacja działa na kilku poziomach. Pierwszy z nich to wydobywające się z głośników szepty oraz delikatne ruchy postaci. Kluczowym elementem jest interaktywny interfejs, kształtem przypominający nowoczesny instrument strunowy. Umożliwia on sterowanie wypowiedziami
i emocjami kobiet. Ruch ręki uczestnika zostaje wychwycony przez sensory, uruchamia fazę drugą – rozmowę pojedynczej osoby lub dwóch na raz. W trzecim, ostatnim poziomie interakcji, widoczne są silne deformacje postaci oraz wzmocnienie i nerwowość wypowiedzi wywołane przez działania interaktora, którego ruch zmienia i buduje zniekształcone formy graficzne i muzyczne.

 

 • plakat wystawy
  Dwójnia
 • widok instalacji
  Dwójnia
 • widok instalacji
  Dwójnia
 • widok instalacji
  Dwójnia
 • widok instalacji
  Dwójnia

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń