MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Słuchalnia - plakat

SŁUCHALNIA – Muzyczne Znaki Czasu; spotkanie z Dobromiłą Jaskot

WyOBRAZ sobie - plakat

wyOBRAZ sobie

Reprodukcja ekslibrisu

2013-11-08 - 2013-12-08 Views: 5011 archiwum, Czytelnia, Wystawy

EX DIGITALIS

08.11.2013–08.12.2013 – EX DIGITALIS – wystawa zorganizowana w ramach Toruńskiego Festiwalu Książki

piątek, 8 listopada, godz. 17.30, Czytelnia, otwarcie wystawy exlibrisów trzech artystów: Krzysztofa Marka Bąka, Rajmunda Aszkowskiego i Marka Głowackiego.

Zgromadzone na wystawie ekslibrisy, mimo iż należą do bardzo starej odmiany twórczości powstały w zupełnie nowoczesny sposób przy wykorzystaniu narzędzi komputerowych.

Nazwa wywodzi się z łaciny: ex libris – z książek. Posługiwanie się ekslibrisem przez właściciela księgozbioru jest powszechnie uważane nie tylko za wyraz dbałości o książkę, ale również wskazuje na prestiż jej właściciela. Od stuleci ekslibris służył informowaniu: kto jest właścicielem książki, do jakiego księgozbioru należała książka i komu należy ją zwrócić. Z czasem wypaczeniu ulegała pierwotna funkcja ekslibrisu. Przestawał już pełnić funkcję zabezpieczenia przed kradzieżą, a stawał się coraz bardziej odrębnym od książki przedmiotem mającym postać grafiki artystycznej, którą coraz mniej łączyło z ekslibrisem użytkowym.

Wystawa EX DIGITALIS wskazuje na wyraźny związek twórczości trzech artystów z nowoczesnymi i tradycyjnymi wartościami exlibrisu. Może być rozumiana jako pomost łączący pojęcia estetyczne młodych oraz dojrzałych pokoleń. Jest kameralna, osobista i skierowana na korzyści duchowe odbiorcy sztuki.

Marek Głowacki: urodzony w Bydgoszczy, mieszkający w Toruniu artysta plastyk i animator sztuki, projektant wnętrz, twórca oprawy plastycznej targów, konferencji i sesji naukowych, projektant mebli, znaków firmowych, okładek książkowych… W latach 2006–2012 Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa Okręgu Toruńskiego.

Krzysztof Marek Bąk: urodzony w Bielsku-Białej– polski artysta plastyk uprawiający artystyczną grafikę cyfrową. Jego działania artystyczne skupione są wokół ekslibrisu i miniatury graficznej.

W 2002 ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2005 na podstawie rozprawy Człowiek-zwierzę, wieczny mit. Obraz hybrydy w sztuce uzyskał tytuł doktora sztuk plastycznych w zakresie grafiki, specjalność grafika. Jest adiunktem w Katedrze Grafiki Instytutu Sztuki w Cieszynie na Uniwersytecie Śląskim. Jest autorem 56 wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Uczestniczył w ponad 120 krajowych i zagranicznych wystawach zbiorowych, na których otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Ponadto przygotował 7 instalacji plenerowych. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum w Bielsku-Białej i Muzeum w Nysie. Jest członkiem Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.

RAJMUND ASZKOWSKI urodzony w Bydgoszczy. Mieszka w Zielonej Górze. Z wykształcenia prawnik. Geograf, podróżnik, z powołania artysta. Prekursor digital artu w Polsce.

Animator sztuki, propagator ekslibrisu. Stworzył ponad 500 księgoznaków.

  • Reprodukcja ekslibrisu
    Rajmund Aszkowski, opus 417
  • Reprodukcja ekslibrisu
    Marek Głowacki, opus 188
  • Reprodukcja ekslibrisu
    Krzysztof Bąk, opus 487
  • Reprodukcja ekslibrisu
    Marek Głowacki, opus 195
  • Reprodukcja ekslibrisu
    Krzysztof Bąk, opus 622
  • Reprodukcja ekslibrisu
    Marek Głowacki, opus 128

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń