MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Melancholia sprzeciwu. Prace z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii - wystawa

Melancholia sprzeciwu. Prace z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w...

plakat wystawy

BEREK! SZUKAM!

zdjęcie instalacji

2010-11-30 - 2011-01-09 Views: 1979 archiwum, Wystawy

BOOKART. Międzynarodowa wystawa książki artystycznej

otwarcie: wtorek, 30 listopada, 16.00
wykład kuratorski: 16.00

wystawa czynna do 9 stycznia 2011
kurator: Alicja Słowikowska

W ramach XVI edycji Toruńskiego Festiwalu Książki, Czytelnia im. Sommeringów w Toruniu zaprasza na wystawę kolekcji polskiej książki artystycznej przełomu XX i XXI wieku. Dzieła twórców nagrodzonych na VII i VIII Międzynarodowym Festiwalu Sztuka Książki oglądać można w toruńskim CSW od 30 listopada.

Książka artystyczna to niezwykłe zjawisko na styku sztuk plastycznych i literatury, otwarte na wielopoziomową interpretację, nie poddające się prostym klasyfikacjom i uogólnieniom. Określenie ‚bookart’ obejmuje zarówno przestrzenne obiekty książkowe, jak i najróżniejsze realizacje typograficzne, rzeźbiarskie, malarskie i multimedialne. Według słów Piotra Rypsona, książki artystyczne, czy książki-dzieła to rozdział osobny w tym książkowym świecie, przestrzeń alternatywna wobec tradycyjnych publikacji. Są one pracami samymi dla siebie; książka staje się tu w istocie, rzec by można, pretekstem dla książki, służy sama sobie, niczego nie ilustruje, jest pracą artystyczną o własnych regułach. To model pewien przestrzeni, poprzez który spoglądamy na świat.

Wystawa w Czytelni CSW, czyli przestrzeni integrującej przeróżne zjawiska okołoliterackie, prezentuje wybór książek autorskich nagrodzonych na największym krajowym festiwalu bookartu i należących do zbiorów Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. W ramach oficjalnego otwarcia wystawy, o tworzących kolekcję książkach opowie jej opiekunka, kuratorka wystawy, Alicja Słowikowska.

 

  • zdjęcie instalacji
    Pomiędzy, fot. Anna Gilmore
  • plakat wystawy
    Book Art

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń