MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Kolejny MAGAZYN SZTUKI

Filozofowanie z dziećmi / Miłość

2016-06-10 - 2016-08-28 Views: 20104 planowane, Strona główna, Sztuka, Wystawy

Wystawa / DUDA GRACZ 75

/ 10.06.2016, (piątek), godzina: 19:00, przestrzeń wystawy (II piętro) – otwarcie wystawy

/ 10.06.2016, (piątek), godzina: 17:30, czytelnia – spotkanie
z Agatą Dudą Gracz
/ 10.06.2016, (piątek), godzina: 20:30, sala kinowa – koncert kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego

kuratorzy: Iwona Strzelewicz-Ziemiańska, Wacław Kuczma
współpraca: Agata Duda Gracz, Wilma Duda Gracz

Toruńskie CSW zaprasza na największą od kilkunastu lat wystawę prac jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy XX wieku – Jerzego Dudy Gracza. W ramach ekspozycji, zorganizowanej z okazji 75. rocznicy urodzin nieżyjącego już artysty, zobaczymy ponad 250 dzieł – w tym, oprócz najbardziej znanych cykli i obrazów, także wczesne prace z okresu studiów oraz rzadziej prezentowane prace graficzne. Zaprezentowane zostaną zarówno prace malarskie, jak i grafiki i szkice tego kontrowersyjnego i bezkompromisowego twórcy.

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie zapraszamy na spotkanie dotyczące twórczości Jerzego Dudy Gracza, którego gościem będzie córka artysty, Agata Duda Gracz. Wyjątkowym akcentem wieczoru będzie też premierowe wykonanie suity skomponowanej przez jednego z najwybitniejszych polskich jazzmanów, Zbigniewa Namysłowskiego, w hołdzie Jerzemu Dudzie Graczowi – wykona ją kwintet w składzie: Zbigniew Namysłowski (saksofony – alt, sopranino), Jacek Namysłowski (puzon), Sławomir Jaskułke (fortepian), Andrzej Święs (bas) i Sebastian Kuchczyński (bębny).

 

Jerzy Duda Gracz (1941-2004) – malarz, rysownik, scenograf, pedagog.

W 1968 r. ukończył Krakowską Akademię Sztuk Pięknych (filia w Katowicach), gdzie od roku 1976 do 1982 uczył malarstwa i rysunku. W latach 1992-2001 był wykładowcą Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, a następnie do 2004 r. profesorem na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Artysta o niezwykłym warsztacie malarskim. Zyskał miano twórcy niepokornego i kontrowersyjnego, płynącego pod prąd trendów i gustów. Krytyka określała go jako satyryka i publicystę. Najwnikliwszy obserwator Polski, na którą, jak mawiał, był chory. Jeden z największych polskich malarzy XX wieku.

Tak pisał o sobie:

„Inspiruje mnie życie.. Wszystko, co robię, jest ściśle związane z rzeczywistością, która mnie otacza. Maluję świat, w którym się znalazłem, w sposób będący wynikiem ukształtowania mnie przez niego, a więc jedno zależy od drugiego. Gdybym urodził się w Niemczech czy Australii, to malowałbym Niemców i Aborygenów w sposób w jaki ich kultura i cywilizacja wpływałaby na mnie w tamtych warunkach. Nie bez znaczenia byłby stosunek do mnie jako jednostki. Mówiąc więc inaczej, zmieniłyby się zewnętrznie oznaki, a istota problemu, człowiek i jego uwikłania w rzeczywistość, pozostałyby takie same…”

 

[gallery_bank type=”images” format=”masonry” title=”true” desc=”false” responsive=”true” display=”all” sort_by=”random” animation_effect=”bounce” album_title=”true” album_id=”344″]

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń