TORMIAR 2
Festiwal Architektury i Wzornictwa
12.06 – 18.10.2015
/ zRZUTka. Zbuduj z nami wystawę toruńskiej Spółdzielni RZUT!
W ramach tegorocznej edycji festiwalu TORMIAR tworzymy wystawę poświęconą toruńskiej Spółdzielni RZUT. Aby ją w pełni zrealizować, potrzebujemy pomocy naszej publiczności:)
Poszukujemy następujących przedmiotów, wykonanych w warsztatach spółdzielni:
– mebli: krzeseł, stołów, regałów, kompletów kuchennych, foteli i kanap;
– tkanin dekoracyjnych: wełnianych chust, obrusów, ozdobnych kilimów;
– zabawek;
– wiklinowych dekoracji ściennych;
– wazonów i świeczników;
– pater, mis i talerzy;
– ceramicznych form piernikowych;
Jak sprawdzić czy przedmiot został wykonany w spółdzielni RZUT:
/ Sprawdź, czy przedmiot posiada stempel lub metkę z napisem RZUT na odwrocie/pod spodem.
/ Spróbuj się dowiedzieć, gdzie dany przedmiot został zakupiony – wykonane przez RZUT przedmioty zazwyczaj nabywane były w sklepach CEPELIA.
/ Przyjrzyj się przedmiotom, które zamieściliśmy na zdjęciach jako przykłady – czy posiadany przez ciebie przedmiot przypomina któryś z nich?
Spółdzielnia RZUT działała w Toruniu w latach 1945 – 1996. Wywarła znaczący wpływ na kształtowanie tzw. sztuki użytkowej w odniesieniu do rynku lokalnego. Współpracujący z RZUTEM artyści i rzemieślnicy przyczynili się do powstania w Toruniu wielu interesujących wnętrz publicznych, ale także odcisnęli swe piętno w wielu toruńskich domach, gdzie do dziś spotkać można przedmioty ich autorstwa. Ich projekty trafiały również za granicę i były chętnie nabywane np. w krajach skandynawskich.
Na przygotowywanej w ramach Festiwalu TORMIAR wystawie można będzie obejrzeć m.in. nowoczesne meble projektowane dla wnętrz prywatnych i publicznych, niezwykle modne w latach siedemdziesiątych meble inspirowane tradycją ludową, wyroby ceramiczne, takie jak wazony czy pierniki dekoracyjne, wykonywane wedle historycznych form, a także wielobarwne tkaniny dekoracyjne. Ci z Was, którzy zdecydują się wypożyczyć nam własne przedmioty na okres trwania wystawy, przyczynią się do popularyzacji losów tej toruńskiej spółdzielni, a także będą mieli wyjątkową możliwość ujrzenia wypożyczonych przez siebie przedmiotów w roli eksponatów na wystawie festiwalowej!
Więcej informacji:
www.csw.torun.pl
www.tormiar.csw.torun.pl
Aby zgłosić przedmioty na wystawę, skontaktuj się z nami
mailowo: csw.tormiar@gmail.com
lub telefonicznie: tel. 517 676 177
Na zgłoszenia czekamy do 10 kwietnia!
/ Festiwal Architektury i Wzornictwa TORMIAR 2
Festiwal TORMIAR ma na celu wywołanie dyskusji na temat polskiej architektury i wzornictwa II poł. XX wieku, w kontekście zmian, które dokonały się w tym czasie w Polsce. Koncepcje i teorie, które wpłynęły na sposób projektowania w czasach PRL, a także transformacji ustrojowej, to obszar mało znany w powszechnej świadomości, co powoduje często niedocenienie realizacji z tamtych czasów. Dziś, gdy na naszych oczach znikają kolejne obiekty, popularyzacja zjawisk związanych z projektowaniem wydaje się niezwykle istotną kwestią. W tym kontekście przykład Torunia stanowi punkt wyjścia do dyskusji na temat postrzegania dokonań poprzednich pokoleń w dziedzinie projektowania.
Tegoroczna edycja poświęcona będzie powojennemu rzemiosłu oraz artystom i rzemieślnikom tworzącym w ramach rozsianych po całej Polsce Spółdzielni artystycznych. W jaki sposób w warunkach scentralizowanej gospodarki projektowano oraz wypuszczano na rynek przedmioty unikatowe, często o wysokiej jakości wykonawstwa? Zaczynając od organizacji życia artystycznego w latach powojennych, aż do przemian wolnorynkowych, zaprezentujemy publiczności przedmioty odznaczające się wysoką jakość wykonawczą i artystyczną, wyróżniającej polskie rzemiosło artystyczne 2 poł. XX wieku.