MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

X Koło Czasu – oświadczenie dotyczące performance’u Liliany Piskorskiej

Literaci po godzinach: Maciej Hen

Opublikowano: 11 listopada 2016 Views: 2636 Projekty, Słuchalnia, Strona główna, Sztuka

Słuchalnia – muzyczne znaki czasu: Kolekcje. Osobowości

Kiedy: 25–26 listopada 2016 r.

Organizator: Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Megafon”

Kurator: Małgorzata Burzyńska

Partnerzy: CSW „Znaki Czasu” w Toruniu, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Festiwal sfinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń, Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Austriackiego Forum Kultury w Warszawie

http://sluchalnia.eu/

Czwarta edycja międzynarodowego festiwalu młodej muzyki nowej Słuchalnia ma podtytuł Kolekcje. Osobowości. Nowa muzyka rozwija się w ścisłej współpracy wykonawców z kompozytorami. W ten sposób powstają autorskie kolekcje utworów skupionych wokół osobowości. Utwór, który jesteśmy w stanie ostatecznie usłyszeć na koncercie, rodzi się dzięki zetknięciu właśnie TYCH osobowości – tego wykonawcy i tego kompozytora. Jest konsekwencją spotkania – a że spotkań zawiązujących relacje jest wiele, powstają ciągle kolejne, różne od siebie utwory.

Tak się więc składa, że wokół działalności wykonawców tworzą się kolekcje – dedykowanych im kompozycji, będących skutkami zetknięcia, porozumienia albo starcia osobowości.

4 koncerty tegorocznej Słuchalni to przegląd czterech autorskich kolekcji kompozycji skupionych wokół takich osobowości nowej muzyki jak: klawesynistka Gośka Isphording, akordeonista Rafał Łuc, zespoły Platypus Ensemble i trio Layers. 4 koncerty-kolekcje uwidocznią wzajemne inspiracje młodych wykonawców i kompozytorów, będące siłą napędową rozwoju nowej muzyki. Zabrzmią też 4 prawykonania światowe utworów, które specjalnie na Słuchalnię napisali: Cezary Duchnowski (dla Gośki Isphording), Jacek Sotomski (dla Rafała Łuca), Dominik Karski (dla Ryszarda Lubienieckiego) i Piotr Bednarczyk (dla tria Layers). Zróżnicowana i bogata elektronika i kryjący się za nią kompozytorzy towarzyszyć będą samotności solistów-instrumentalistów na koncertach Gośki Isphording i Rafała Łuca, a projekcje video przypomną, że Słuchalnia gra także dla wzroku.

Słuchalnia 2016 jest więc konstelacją kolekcji stykających się ze sobą w czasie i miejscu – pod koniec listopada, w bliskim sąsiedztwie zbiorów dzieł sztuki współczesnej toruńskiego CSW. O ile kolekcje sztuk wizualnych gromadzone są wokół miejsc, kompozycje – wokół osobowości. Wzajemne sąsiedztwo kilku rozmaitych kolekcji wpisuje intrygujące i będące źródłem twórczego napędu relacje artystów w szerszy kontekst, służy lepszemu ich wyeksponowaniu i porównaniu, umożliwia tropienie i dostrzeżenie relacji składających się na złożoność świata, w którym zaistniały takie kolekcje.

 

Program Festiwalu:

25 listopada 2016, godz. 19.30, Gośka Isphording – klawesyn

Kamil Kęska – live electronics

 

W programie:

Ewa Trębacz (1973) – Chordochromies (2003) na klawesyn i taśmę

Aleksandra Gryka (1977) – Yuomec (2006) na klawesyn i taśmę

Pierre Jodlowski (1971) – Lessons of Anatomy. Book of Harpsichord (2015) na klawesyn, live electronics i video

Jorrit Tamminga (1973) – Lilluke spiekerbak (2013) na klawesyn i live electronics

Cezary Duchnowski (1971) – Sequenza II. Starter (2016) na klawesyn i komputer – prawykonanie

 

Gośka Isphording – polska klawesynistka mieszkająca i działająca w Holandii, od lat inspiruje kompozytorów z całej Europy. Dlatego w Toruniu zaprezentuje fragment bogatej kolekcji utworów powstałych specjalnie dla niej. Luster, w których przeglądać się będzie barokowy klawesyn, dostarczy znamienna dla XXI elektronika – taśma, live electronics, a nawet projekcja wideo – środki, bliskie Gośce prawie tak jak klawesyn, którego anatomię przybliży intrygujący także wizualnie utwór Pierre’a Jodlowskiego. Usłyszymy też prawykonanie nowej, napisanej specjalnie na ten wieczór, Sequenzy Cezarego Duchnowskiego na klawesyn i komputer.

Gośka Isphording – klawesynistka, ur. 1973. Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie oraz Królewskie Konserwatorium w Hadze. Swoje umiejętności doskonaliła m. in. pod kierunkiem Elżbiety Chojnackiej w Mozarteum w Salzburgu. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej, ponad pięćdziesiąt utworów napisanych zostało specjalnie dla niej, m.in. przez takich kompozytorów, jak Yannis Kyriakides, Roderik de Man, Agata Zubel, Aleksandra Gryka, Wojciech Ziemowit Zych, czy też ostatnio Hanna Kulenty (najnowszy koncert klawesynowy GG Concerto). Regularnie współpracuje także z takimi twórcami, jak Theo Loevendie, Karlheinz Essl, Joe Cutler, Georg Hajdu, Zbigniew Bargielski, Annelies van Parys, Henry Vega, Sławomir Kupczak oraz solistami i zespołami: Isabel Ettenauer, Anton Lukoszevieze, Arturas Bumsteinas, Camerata Silesia, ensemble Brooomm!, POW ensemble i Kwartet Dafô, z którymi dokonała nagrań płytowych i radiowych. Jest ambasadorką polskiej muzyki klawesynowej, którą regularnie prezentuje na zagranicznych scenach. Brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzyki współczesnej, m.in. Cross-Linx Festival w Utrechcie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej – Dniach Kompozytorów Krakowskich, Autumn Contemporary Musik Festival w Tallinnie, ICMC w Barcelonie, Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, Warszawskich Spotkaniach Muzycznych, Klangzeit Festival w Münster, Cutting Edge Festival w Londynie, Rheingau Music Festival w Stuttgarcie. Jest założycielem i członkiem zespołu Roentgen Connection, specjalizującego się w wykonawstwie współczesnej muzyki kameralnej na instrumentach dawnych, oraz Ensemble 306, łączącego muzykę kameralną z elektroniczną. W 2008 roku nakładem wydawnictwa PWM i DUX ukazała się jej monograficzna płyta zatytułowana Per Clavicembalo Moderno (PWM 10926 / DUX 0605). Wykłada współczesne techniki klawesynowe w Konserwatorium w Amsterdamie.

 

25 listopada 2016, godz. 21.00,  Layers Trio:

Zosia Ilnicka – flet,

Ryszard Lubieniecki – akordeon

Jakub Wosik – skrzypce

Agnieszka Jakuszak – taśma

Piotr Bednarczyk – live electronics

 

W programie:

Dominik Karski (1972) – Metaphysical Graffiti (2016) na amplifikowany preparowany akordeon – wersja miniaturowa  prawykonanie

Piotr Bednarczyk – Stanie się (2016) na flet, skrzypce i akordeon prawykonanie

Wojciech Blecharz (1981) – Phenotype (2011/2012) na preparowane i amplifikowane skrzypce solo

Ryszard Lubieniecki (1992) – Layers (2014) na flet, skrzypce, akordeon i taśmy magnetofonowe

Bettina Skrzypczak (1962) – Mazurek (2000) na akordeon solo

Alannah Marie Halay – Angustia (2015) na flet, skrzypce, akordeon i elektronikę

Josue W. Amador – Unity (2015) na flet, skrzypce i akordeon

Dominik Karski – 112 Iphigenia (2009) na amplifikowany flet solo

Ryszard Lubieniecki – Die Antilärmbewegung II (2015) (wersja druga) na flet, skrzypce i akordeon

 

Kolekcja utworów związanych z działalnością młodego zespołu o ciekawej osobowości scenicznej – kompozycji w większości napisanych na specjalne zamówienie przez młodych twórców zagranicznych (Halay, Amador) oraz wybitnych polskich twórców młodego pokolenia (W. Blecharz, D. Karski) w ciągu kilku ostatnich lat.

Trio Layers – wykonuje komponowaną i improwizowaną muzykę współczesną. Zespół tworzą studenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy: flecistka Zofia Ilnicka, skrzypek Jakub Wosik i akordeonista Ryszard Lubieniecki, który także komponuje utwory dla tria. Layers powstało w 2014 roku i wychodząc od muzyki improwizowanej, interpretacji dzieł sztuk wizualnych, poszerza swoja pole działania o muzykę komponowaną. Laureaci VII edycji konkursu muzycznego programu Dolina Kreatywna organizowanego przez stację TVP Kultura za nagranie wykonania kompozycji Ryszarda Lubienieckiego Layers na flet, skrzypce, akordeon i taśmy magnetofonowe, którego tytuł stał się zarazem nazwą zespołu.

 

26 listopada 2016, godz. 18.00, Platypus Ensemble:

Kaoko Amano – sopran

Doris Nicoletti – flety

Theresia Schmidinger – klarnety

Sophia Goidinger-Koch – skrzypce

Tomasz Skweres – wiolonczela

 

W programie: 

Alexander Stankovski (1968) – Gegenbilder I-II (1993, 2003) na flet, klarnet, skrzypce i wiolonczelę

Simon Vosecek (1978) – Jsimtasbanejetik / Ghosts (2009) na sopran i klarnet basowy

Stefano Gervasoni (1962) – Due Voci (1991) na flet i skrzypce

Hannes Dufek (1984) – dissoziativ weben III (2016) na sopran solo

Daniel Moser (1982) – Engführung (Image Acoustique II)  (2015) na klarnet i wiolonczelę

Witold Lutosławski (1913–1994) – Wariacja Sacherowska (1975) na wiolonczelę solo

Fernando Riederer (1977) – Kleine Fabel (2015) na sopran, klarnet i skrzypce

Annelies Van Parys (1975) – Voy a dormir (2011) na sopran, flet basowy i klarnet

Tomasz Skweres (1984) – Sakubel Osil (2014) na sopran, flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę

 

Koncert zorganizowany we współpracy z Austriackim Forum Kultury, współfinansowany przez Austriackie Forum Kultury w Warszawie

 

Platypus Ensemble, austriacki zespół o międzynarodowym składzie, od kilku lat buduje i systematycznie rozwija autorską kolekcję utworów zamawianych u młodych kompozytorów na całym świecie. Kompozycje twórców związanych na stałe z zespołem – jak Simon Vosecek, Hannes Dufek czy wiolonczelista Tomasz Skweres – przeplecione są w programie koncertu z utworami zainspirowanymi działalnością Platypus Ensemble bądź jego muzyków oraz akcentem bardziej klasycznym – Wariacją Sacherowską Lutosławskiego. Tak skomponowaną część bogatej kolekcji Platypusa usłyszymy na żywo w toruńskim CSW.

Platypus Ensemble powstał w roku 2009 jako konsekwencja wcześniej rozwijającej się współpracy między Platypus New Music Group i muzykami Ensemble-to-be. Ambicją zespołu jest stymulowanie twórczości i wykonawstwa muzyki młodych kompozytorów na całym świecie, jako że młodzi mają przypuszczalnie mniej okazji dotrzeć ze swoją sztuką do publiczności. Począwszy od roku 2009, zespół wykonał już (a w wielu wypadkach prawykonał) dzieła ponad 200 kompozytorów, zaś wiele z tych utworów zostało zamówionych i napisanych specjalnie dla Platypus, co skutkuje nieustannie wrastającą liczbą dokonywanych przez zespół światowych premier.

Platypus gości regularnie na festiwalach Wien Modern, Klangspuren Schwaz i Biennale of New Music in Curitiba (BR).Koncertował w Austrii, Meksyku, Niemczech, Czechach, Brazylii i Japonii i na Ukrainie. Współpracuje z MICA (Music Information Centre Austria), Jeunesse Musicale, Austrian Society for Contemporary Music, IGNM / ISCM oraz Wiedeńskim Konzerthaus i Universität für Musik und darstellende Kunst Wien. W roku 2014 zespół zrealizował autorski projekt nagraniowy, publikując 4 płyty tematycznie pogrupowanych utworów z bogatego repertuaru zamówień w prestiżowej wytwórni col legno. Był również pomysłodawcą i wykonawcą maratonu 19 utworów młodych kompozytorów z całego świata (Composer’s Marathon festiwal) w Wiener Konzerthaus (2013). Ideą młodego zespołu o międzynarodowym składzie jest propagowanie i stymulowanie międzynarodowej współpracy kulturalnej.

 

26 listopada 2016, godz. 19.30, Rafał Łuc – akordeon

Mikołaj Laskowski – gra na mikserze

Jacek Sotomski – live electronics

W programie:

Pierre Jodlowski (1971) – Something out of Apocalypse (2012) na akordeon i taśmę

Paweł Hendrich (1979) – Accant (2014) na akordeon i komputer

Sławomir Kupczak (1979) – 4 tańce z przygrywką (2014) na akordeon i komputer

Cezary Duchnowski (1971) – acc++ca (2012) na akordeon i komputer

Mikołaj Laskowski (1988) – neath me, itch! (2014) na akordeon i sprzężenia zwrotne prawykonanie polskie

Jacek Sotomski (1987) – Accordion GO (2016) na akordeon, live electronics, video i ścieżkę audioprawykonanie

 

Uzdolniony i utytułowany już wrocławski akordeonista młodego pokolenia zaprezentuje autorską kolekcję odnoszących niemałe sukcesy w kraju i poza granicami utworów na akordeon solo bądź z elektroniką (z której zresztą słynie wrocławskie środowisko muzyczne – by wspomnieć Cezarego Duchnowskiego czy młodsze już pokolenie – Mikołaja Laskowskiego, którego „neath me itch” z partią gry na mikserze Rafał Łuc wykona w Toruniu po raz pierwszy w Polsce). Usłyszymy prawykonanie światowe nowego utworu J. Sotomskiego. Usłyszymy także acc++ca” Cezarego Duchnowskiego z roku 2012; utwór nominowany do nagrody Polonica Nova 2014 i Sławomira Kupczaka 4 tańce z przygrywką z r. 2014, nominowane do nagrody Palma Ars Acustica.

Rafał Łuc – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz Royal Academy of Music w klasie akordeonu prof. Owen’a Murray’a, którą ukończył jako drugi najlepszy student otrzymując nagrody Lady Theodore Holland Prize i Bache Fund Prize za swoje osiągnięcia.

W kwietniu 2015 otrzymał tytuł doktorat sztuk muzycznych. Wspierał kandydaturę Wrocławia do EXPO 2010 na koncertach organizowanych w Warszawie i we Wrocławiu. Będąc zaledwie 15-letnim muzykiem wystąpił po raz pierwszy jako solista z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, a w maju 2004 występował z orkiestrą na „8 Europejskim Muzycznym Festiwalu Młodzieżowym” w Malmo i Kopenhadze. W styczniu 2009 r. wystąpił w prestiżowej londyńskiej sali koncertowej Purcell Room jako laureat Park Lane Group Young Artist, dokonując światowej premiery kompozycji Squeezy – Giles’a Swayne’a. Dziennik The Times opisał Rafała jako „muzyka znacznie dojrzalszego niż jego wiek, który wykorzystuje cały potencjał swojego instrumentu”. Podczas rezydencji w Wielkiej Brytanii Rafał występował m.in. w słynnym kościele St. Martin in the Fields, Barbican Centre, King’s Place, Colston Hall w Bristol, dwukrotnie w jednej z najsłynniejszych sal świata Wigmore Hall jako finalista konkursów Young Concert Artists Trust i Patron’s Award; Symphony Hall w Birmingham wykonując partię akordeonu w monumentalnym dziele Prokofiewa – „Kantacie na 20 rocznicę Powstania Październikowego” z Orkiestrą Symfoniczną Miasta Birmingham i Orkiestrą Teatru Maryjskiego z Sankt Petersburga pod batutą Valery’ego Gergiev’a. W 2010 r. otrzymał dwie nagrody w konkursie Ibla Grand Prize oraz III miejsce i nagrodę specjalną w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego. W kwietniu 2011 r. dokonał debiutu w Stanach Zjednoczonch grając m.in. w słynnej sali koncertowej Carnegie Hall, Weill Hall, a w czerwcu 2011 r. z koreańską wiolonczelistką HauEun Kim nagrał płytę z dziełami Bacha i Piazzolli, która została wydana przez wytwórnię Universal Music.

Współpracuje z takimi zespołami jak BBC SO, London Sinfonietta, London Contemporary Orchestra, Rambert Dance Company, Filharmonią i Operą Wrocławską, a także z kompozytorami nad nowym repertuarem akordeonowym – prawykonał nowe utwory solowe i kameralne m.in. Cezarego Duchnowskiego, Pawła Hendricha, Gavina Higginsa, Aleksandra Nowaka, Juliana Philipsa, Jacka Sotomskiego, Mikołaja Laskowskiego, Rafała Zalecha i Adama Porębskiego. Stypendysta Fundacji Crescendum EstPolonia, Solti Foundation oraz czterokrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2002 r., 2004 r., 2006 r. i 2010 r.). W styczniu 2008 r został laureatem V edycji programu stypendialnego Młoda Polska.

 

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń