MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

PRZEprojekt

PRZEoprowadzanie po wystawie

Plakat wystawy Dotknij proszę

PRZEprojekt: Przestrzeń działania | Wystawa 005: Proszę dotknij

Przeprojekt - wystawa Second Hand

Opublikowano: 16 czerwca 2012 Views: 1479 Projekty, PRZEprojekt

PRZEprojekt: Przestrzeń Działania, Wystawa 004: Second-hand

Otwarcie wystawy: piątek 22 czerwca 2012, godz. 19.00, Pokój z kuchnią, WSTĘP WOLNY!
Wystawa od 22 czerwca do 12 sierpnia 2012 r.


Twórcy: Zygmunt Bauman, Karolina Ciężkowska, Marta Dziomdziora, Wojciech Gilewicz, Monika Grubizna, Justyna Jaworska, Marcin Jurzysta, Magdalena Karpińska, Marta Korzekwa, Marcelina Krzemińska, Maciej Krzemiński, Maciej Kwietnicki, Ilona Maciejewska, Rymika Myślicka, Liliana Piskorska, Izabella Retkowska, Adam Ruszkowski, Joanna Sitko, Marta Smolińska, Milena Sudomir-Gordon, Tytus Szabelski, Olga Szczechowska, Jakub Szponder, Magdalena Węgrzyn, Tomasz Wlaźlak, Szymon Zwoliński

Kuratorka:  Liliana Piskorska

Współpraca: Marta Kołacz, Piotr Lisowski

Zapożyczenie i swobodny przepływ idei, leżące u źródeł sztuki współczesnej, uzyskują dziś w zderzeniu z internetem siłę, mogącą wywrzeć w bardzo szybkim czasie realny wpływ na przemiany społeczno-kulturalne. Zależność ta fascynuje i inspiruje do artystycznych działań. Dlatego w kolejnej wystawie PRZEprojektu zatytułowanej Second-hand chcemy ukazać cyrkulację i wymianę idei jako przepis na wolną kulturę. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi jak istotny jest, w procesie budowy i funkcjonowania współczesnej kultury, dialog, twórczy obieg myśli oraz swobodny do niej dostęp.

Zarówno artyści jak i teoretycy nawzajem czerpią oraz korzystają ze swoich dokonań i pomysłów. Przetwarzają, by wytwarzać. To swoiste linkowanie staje się nieograniczoną płaszczyzną wypowiedzi, poszukiwań i działań, które przekraczają możliwości percepcji. Kumulacja tego procesu następuje w przestrzeni wirtualnej, która jako źródło możliwości poznawczych w sposób zdecydowany przekreśla lokalność idei. Na polu kultury może to oznaczać, że wiedza i styczność z kulturą nie ogranicza się do mainstreamowego pola instytucji, stacji telewizyjnych, wydawnictw, których intelektualna zawartość całkowicie, naturalnym torem uległa cenzurze ekonomicznej czy społecznej. Wręcz przeciwnie – rozszerza się ona w sposób niewyobrażalny, ułatwiając samo poznanie i dotarcie do wątków, do których dotarcie innym torem byłoby niemożliwe.

Projekt Second-hand zakłada współpracę każdego członka PRZEprojektu z wybranym artystą i bazowanie na pewnym wycinku jego twórczości. W zależności od charakteru tej relacji końcowy efekt na wystawie będzie miał różnoraką formę: cytatu, zapożyczenia, przetworzenia, dialogu, czy też wspólnej pracy.

Mamy nadzieję, że nasz projekt ma szansą stać się symbolicznym głosem, który pomoże stworzyć nowy scenariusz partycypacji w kulturze.

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń