Pokój z kuchnią, 30 maja, start: 18:00
Tonopolis
Projekt Tonopolis składa się z dwóch integralnie połączonych ze sobą części: płyty zatytułowanej Tonopolis i strony internetowejwww.tonopolis.pl. Inicjator pomysłu: Rafał Kołacki zaprezentuje projekt i przybliży jego założenia.
Panel dyskusyjny pt. Sonosfera: między dźwiękiem a muzyką. Czy nagrania terenowe są sztuką?
Czym jest otoczenie dźwiękowe? Jaka jest specyfika nagrań terenowych? – to tylko niektóre z pytań jakie postawią przed sobą uczesnticy panelu dyskusyjnego Sonosfera… O praktycznych i twórczych zastosowaniach nagrań terenowych rozmawiać będą:
Dariusz Brzostek – absolwent toruńskiej polonistyki, obecnie adiunkt w Zakładzie Teorii Literatury UMK w Toruniu. Zajmuje się głównie antropologią literatury, twórczością Stanisława Lema oraz krytyką literacką i muzyczną. Publikował teksty naukowe, poetyckie i eseistyczne na łamach Tekstów Drugich, Literatury Ludowej, Polonistyki, Anteny Krzyku, Ha!artu, Glissanda, Opcji, Undergruntu, Frazy, Aktivista oraz witryn internetowych: Diapazon i GAZ-ETA, jest stałym współpracownikiem magazynu Fragile, pisma M/I orazGościńca Sztuki. W roku 2009 wydał monografię Literatura i nierozum. Antropologia fantastyki grozy.Występował i nagrywał jako muzyk z HATI, jest także współtwórcą formacji Molok Mun oraz grup muzycznych Fiki Miki Black Power Trio i Carate Cojak.
Rafał Kołacki – archeolog i etnolog, doktorant socjologii, muzyk i animator kultury. W sferze nauki jego zainteresowania rozciągają się od archeomuzykologii po historię polskiego punk rocka i antropologię dźwięku, której poświęca swe ostatnie badania, studiując sonosferę aglomeracji miejskich. W dziedzinie sztuki jego poszukiwania są równie rozległe, obejmując grę na perkusji w punkowej grupie Stagnation Is Death, występy w akustycznej formacji HATI oraz elektroakustyczne i performerskie działania w kolektywach twórczych Molok Mun, Fiki Miki Black Power Trio oraz Carate Cojak, z którymi zaliczył dziesiątki koncertów i niemało sesji nagraniowych udokumentowanych wydawnictwami płytowymi. Grywał już z Jonem Zornem i Z’EVem. Nie zdążył jeszcze zagrać jamu z Panem Łyżeczką… Jest współorganizatorem festiwalu sztuki dźwięku CoCArt i współautorem radiowej audycji Na falach Martenota. Jego najnowszą pasją są instalacje dźwiękowe i nagrania terenowe.
Katarzyna Jankowska i Marta Karalus – koordynatorki projektu audiosfera/Dźwiękospacery, edukatorki w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.
Jacek Doroszenko – artysta nowych mediów, malarz, grafik komputerowy, freelance designer, kompozytor, instrumentalista, realizator dźwięku, właściciel studia nagrań, urodzony w styczniu 1979 w Bielsku Podlaskim. Jest współtwórcą muzyczno-dźwiękowego kolektywu BWSound. Działania BWSounds rozłożone są na wielu płaszczyznach: tworzenie muzyki eksperymentalnej, elektronicznej, alternatywnej, tworzenie środowisk dźwiękowych na potrzeby projektów multimedialnych oraz internetowych, kolaboracje z innymi artystami.
Hubert Wińczyk – Ejcz_Urinator – badacz dźwięku, jest członkiem elektro-akustycznego zespołu kakofoNIKT, współpracuje z takimi muzykami jak Jeff Gburek, Piotr Tkacz (projekt Revue svazučeských architektů), Patryk Lichota, Roman Bromboszcz, Mojomat. Podczas występów wykorzystuje narzędzia, odpadki z metalu i tworzyw sztucznych, generator akustyczny, nagrania terenowe, dyktafony, własny głos, mikrofony kontaktowe, radyjka, dziecięce instrumenty, efekty gitarowe. Na etapie rejestracji, badań i produkcji wykorzystane są: MD recorder, dyktafony, loop station, magnetofon szpulowy i archiwalne nagrania radiowe oraz komputer. Uczestnik warsztatów audiosfera/Dźwiękospacery odbywających się w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
Arszyn – Krzysztof Topolski – muzyk elektroniczny, improwizator, autor instalacji dźwiękowych, perkusista. Autor projektów i warsztatów w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku (m. in. AudioTourism, Radio 4×4, Muzyka Współczesna dla Gospodyń Domowych, Rośliny, Owoce, Kwiatki). Uczestnik warsztatów audiosfera/Dźwiękospacery odbywających się w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
Po dyskusji zapraszamy na koncerty!
Marcin Dymiter aka Emiter – muzyk, improwizator. Emiter porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. To projekt oparty na elektroakustycznych/elektronicznych improwizacjach. Eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków towarzyszących naszemu życiu, poszukuje nowego pola dźwiękowego dla gitary elektrycznej. Emiter używa i łączy różne jakości – lo-fi/hi-fi, czy też dźwięki powszechnie uznawane za zakłócenia. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Współpracuje z artystami wizualnymi i tancerzami. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe.
BWSounds – Muzyczno-dźwiękowa część działalności artystycznej kolektywu BWScustoms, założonego przez Marcina Sipiorę i Jacka Doroszenko w 2005 roku, w Krakowie. Działania BWSounds rozłożone są na wielu płaszczyznach: tworzenie muzyki eksperymentalnej, elektronicznej, alternatywnej, tworzenie środowisk dźwiękowych na potrzeby projektów multimedialnych oraz internetowych, kolaboracje z innymi artystami np. z Michałem Stambulskim z zespołu Microexpressions.
WSTĘP WOLNY!
Prezentacja i koncert odbywają się w ramach cyklu AUGENMUSIK. Szczegóły TUTAJ