MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Ewy Świdzińska, Pieprzniczka

KAWA Z PIEPRZEM: WAGINALNOŚĆ

Plakat AUGENMUSIK: PAWLACZ PERSKI

AUGENMUSIK: PAWLACZ PERSKI

Plakat Odgrodzeni

Opublikowano: 14 kwietnia 2011 Views: 1273 Pokój z kuchnią

Odgrodzeni. Dyskusja o zjawisku grodzonych osiedli.

czwartek, 14 kwietnia, godz. 19.00, Pokój z kuchnią

W trakcie spotkania zostanie przedstawiona prezentacja zdjęć osiedli grodzonych w Toruniu oraz projekcja filmu Konrada Pustoły „Pozwolenie proszę”.

Rozmawiać będą:
– Joanna Erbel (Krytyka Polityczna)
– Paweł Kołacz (Stowarzyszenie Bydgoskie Przedmieście)
Spotkanie poprowadzi Bartłomiej Urbański (Klub KP Toruń).

Osiedla grodzone są jednym z ważniejszych symboli przemian społecznych, ekonomicznych i kulturowych, które dokonały się we współczesnej Polsce. W przeciągu kilku zaledwie lat powstała ogromna liczba kompleksów mieszkalnych, które wymagają wylegitymowania się przed wejściem lub wręcz zostawienia dokumentów u strażnika. Chcemy  potraktować  grodzone osiedla nie tylko jako zjawiska architektoniczne, ale przede wszystkim jako konstrukty społeczno-kulturowe. Można szukać źródeł ich powstania w rozwoju globalizacji, przemian społeczeństwa postindustrialnego. Jaka jest rola kultury w rozwoju badań nad miastem?  Szeroki kontekst dla badań określa „faktycznie istniejący neoliberalizm”, który jest realizowany w przestrzeni miasta. Jego wyrazami są procesy suburbanizacji i gentryfikacji z jednej strony, wzrost kultury kontroli z drugiej. Tam, gdzie wzrasta liczba zamkniętych osiedli, zmniejsza się sfera publiczna.

Osiedla grodzone, skupiając ludzi o zbliżonym statusie materialnym i społecznym, budują iluzyjne poczucie wspólnoty. Ogrodzenie pozornie zapewnia poczucie bezpieczeństwa, jednak „mur wokół osiedla grodzonego odgrywa podobną rolę jak mur w mieście średniowiecznym – funkcjonuje jednocześnie jako mur wsparcia i lęku”. Lęk wychwytują deweloperzy kusząc „atrakcyjnymi” ofertami mieszkań na coraz bardziej kontrolowanych osiedlach.

O filmie:
Pustoła podchodził z aparatem do strażników osiedli zamkniętych i robił im zdjęcia, specjalnie z bliska, by ich sprowokować. Tylko że oni nie dali się sprowokować, niektórzy nawet mu pozowali. Powstał egzystencjalny film o fotografie postawionym wobec niemych płotów zamkniętych osiedli.

Joanna Erbel –  socjolożka, fotografka, członkini zespołu „Krytyki Politycznej”, współzałożycielka Stowarzyszenia Duopolis. Pisze doktorat o roli aktorów nie-ludzkich w przemianie przestrzeni miejskiej w Instytucie Socjologii UW. Kuratorka Nowych Sytuacji w Poznaniu (w ramach Malta Festival 2011).

Paweł Kołacz – archeolog, współzałożyciel Stowarzyszenia Bydgoskie Przedmieście, jeden z założycieli Bydgoskiej Platformy Archeologicznej i pomysłodawca studiów Zarządzanie w Archeologii. Członek Inicjatywy Kulturalnej dla Torunia. Zajmuje się ochroną zabytków i rewitalizacją, orędownik uczestnictwa lokalnej społeczności w sprawy lokalnej społeczności.

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń