MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

logo Pokoju z kuchnią

Kalendarium wydarzeń P+K na listopad

plakat wydarzenia

AUGENMUSIK: The Unternationale / Psoy Korolenko (Pavel Lion) &...

zdjęcie pracy artystki

Opublikowano: 6 listopada 2010 Views: 1148 Pokój z kuchnią

O zjawiskach, które mają byt podwójny

6 listopada w Pokoju z kuchnią odbędzie się niezwykłe spotkanie z parą artystów – Suzanne Treister i Richardem Graysonem. Polecamy!

Miejskie legendy to jądro energii aglomeracji. Tworzą obraz ich nieoficjalnego życia. Zasiewają ziarno teorii spiskowych i dzielą z nimi zdolność do zmieniania banalnej codzienności w niepokojącą rzeczywistość równoległą. Badaniem i współkształtowaniem tego typu narracji zajmuje się dwójka tegorocznych rezydentów CSW w Toruniu: Suzanne Treister i Richard Grayson.

Podczas sobotniego spotkania twórcy zaprezentują jednocześnie dwa, zupełnie odmienne podejścia do praktyki artystycznej i zaskakujące opowieści o Toruniu. Projekty zrealizowane przez Suzanne Treister odnoszą się do eksploracji jej rodzinnych polsko-żydowskich tradycji oraz lokalnej radiosfery. Spotkaniu towarzyszyć będzie degustacja RÓŻÓWKI – wódki przygotowanej przez artystkę według starej polsko-żydowskiej receptury. Natomiast Richard Grayson podczas swojego pobytu twórczego w Toruniu, dokonał reinterpretacji architektury starego miasta, podkreślając w malowniczej formie elementy, których mieszkańcy często nie zauważają.

Projekt realizowany został w ramach programu rezydencyjnego This trip will change your art (Ta podróż zmieni twoją sztukę) oraz Subiektywnej mapy Torunia we współpracy z Fabryką UTU.

 

Suzanne Treister urodziła się w Londynie w 1958 roku, gdzie mieszka i pracuje. Zaczynała swą karierę w latach 80. jako malarka. Na początku lat 90. w swoich pracach zajęła się eksploracją internetu i mediów cyfrowych. Twórczość artystki odnosi się do ekscentrycznych narracji i niekonwencjonalnych badań, takich jak: alchemia, pozazmysłowa percepcja i teorie spiskowe, które wykorzystuje, aby ujawnić struktury łączące władzę, tożsamość i wiedzę. Jej ostatnie prace badające fikcyjną postać Rosalind Brodsky, zostały opisane w Art in America jako „Jedna z najbardziej porywających podróży w sztuce współczesnej”.

Richard Grayson urodził się w Morecambe (Wielka Brytania) w 1958 roku, mieszka i pracuje w Londynie. Jest artystą, pisarzem i kuratorem. Jego fotografie, teksty, rysunki i prace wideo cechuje humor i przenikliwość w badaniu współczesnego świata. Opowiadają o kulisach rzeczywistości, badają możliwe scenariusze, lub nasze oczekiwania względem jej działania. Pod koniec lat 70. Grayson założył w Newcastle nad rzeką Tyne Basement Group – kolektyw artystyczny, zajmujący się eksperymentalnymi performansami sytuacycjnymi. Był również dyrektorem Experimental Art Foundation w Adelaide w Australii (1992- 1998), oraz dyrektorem artystycznym Sydney Biennale w 2002 roku. Ostatnie projekty kuratorskie Graysona to, m.in.: Secret Service (Hayward Gallery, Londyn) oraz Polytechnic (Raven Row, Londyn).

 

  • rysunek artysty
    Richard Grayson, Banki Torunia
  • rysunek artysty
    Richard Grayson, Banki Torunia
  • rysunek artysty
    Richard Grayson, Banki Torunia
  • zdjęcie pracy artystki
    Suzanne Treister, Różówka

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń