MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Marina Abramović, Art must be beautiful, artist must be beautiful, 1975

Kawa z pieprzem 6: ból i starość | już...

Augenmusik: Szyny

Augenmusik: projekcja filmu SZYNY

Plakat Fizjologia smaku

Opublikowano: 25 lutego 2011 Views: 1335 Pokój z kuchnią

Fizjologia smaku: Jak żywić się powietrzem, czyli o kontrowersyjnych zaletach diety

27.02.11, 18.00

prezentacja | pokaz filmowy

Odmawianie sobie przysmaków i pragnień kojarzy się niezawodnie ze słabnącym rygorem religijnych reguł. Z czasem to zagadnienie (wcześniej znane w kręgach pozaeuropejskich) zyskało status pewnej przyległości, równoległego świata zinstytucjonalizowanej, naukowo poświadczonej medycyny. W końcu trafiło zaś do kultury popularnej, almanachów i podręczników służących niezawodną pomocą w pogoni za szczęściem. Ten moment wprowadził największą polaryzację, jeśli chodzi o to zagadnienie.

Zastanawiając się nad dietą, uświadamiamy sobie szybko, że metod i sposobów jest bez liku, a cel zaś jest mniej więcej ten sam. Jest to działanie ukierunkowane na uzyskanie harmonii, równowagi i „szczęścia” w różnych odcieniach (rozumianego jako świetna sylwetka, powodzenie u płci przeciwnej, a w końcu zdrowie i spokój umysłu). Szczęście jednak w obecnych czasach ma przede wszystkim wielu sprzedawców. Wobec tego, czy brak diety jest też jakąś dietą, i do czego to wszystko jest tak naprawdę potrzebne?

Próbując odpowiedzieć na te i inne pytania, prowadzący przyjrzą się dietom czarnoskórych niewolników w Stanach Zjednoczonych XIX stulecia, ewolucji tzw. przekąsek koktajlowo-telewizyjnych czy w końcu artystycznym redefinicjom rozmaitych diet w kontekście kultury konsumpcyjnej, antydietom i zagadnieniu antyjedzenia w sztuce współczesnej…

Zapraszamy do Pokoju z Kuchnią na niedzielny relaks przy kawie i słodyczach bez cukru!

Prowadzenie: Elżbieta Supczińska, dr Edward Morbius

Elżbieta Supczińska – historyk, animatorka kulturalna, specjalizacja teatralna. Prowadzi w P+K cykl „Dorośli czytają, dorośli słuchają”.

dr Edward Morbius – wizytujący wykładowca warszawskiej SWPS, pola zainteresowań: bionika. W P+K współprowadził gościnnie cykl „Frankenstain vs Kopernik”.

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń