MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

zdjęcie do wydarzenia

AUGENMUSIK: Mollusca (Francesco Cavaliere & Michael Northam)

plakat wydarzenia

P+K po godzinach: Nie-pokoje filozofów: Nie bójmy się feminizmu

zdjęcie z koncertu

Opublikowano: 9 czerwca 2010 Views: 1148 Pokój z kuchnią

AUGENMUSIK: Dźwięk jako język, dźwięk jako przestrzeń – warsztaty i KONCERT!

Zapraszamy na interdyscyplinarne warsztaty dźwiękowe prowadzone przez członków międzynarodowego projektu revenant sound. Od 11 do 13 czerwca w P+K!
A w sobotę, 12.06 na KONCERT Lauri Sommer (KAGO)!

 

revenant to międzynarodowy projekt poświęcony sztuce dźwięku, w którym wziąć może udział każdy. W jego ramach prowadzone są akustyczne akcje site-specific zmierzające do aktywizowania zastanego otoczenia, w wyniku czego powstaje dokument czasu i miejsca. Na projekt składają się akcje na żywo, rejestracje, warsztaty, prezentacje. Jest on też wirtualną przestrzenią wymiany pomysłów i nagrań, w czym pomaga m.in. strona:http://www.revenantsound.net. W działaniach revenant brali udział, m.in.: Yannick Dauby, Olivier Feraud, John Grzinich, Hitoshi Kojo, Patrick Mcginley, Maksims Shentelevs oraz Eamon Sprod.

W ramach projektu AUGENMUSIK w CSW Znaki Czasu w Toruniu, Patrick Mcginley i Maksims Shentelevs – członkowie „renevant” przeprowadzą trzydniowe warsztaty (11-13.06.2010), które będą poświęcone dźwiękowi rozumianemu jako pozawerbalne narzędzie komunikacji, pozwalające w inny sposób opisać przestrzeń zarówno tę fizyczną jak i wyobrażoną.

Używając małych obiektów materialnych i samej przestrzeni Pokoju z Kuchnią, uczestnicy będą eksperymentować z metodami niewerbalnej komunikacji, oddając głos przedmiotom i miejscom. Zostaną przy tym stworzone nowe obszary otwierające się na lepsze rozumienie akustycznej scenografii przestrzeni.

Warsztaty rozpoczną się rozszerzoną sesją słuchania i krótkim wprowadzeniem teoretycznym. Następnie poprzez serię dźwiękowych zabaw i ćwiczeń zostaną doprowadzone do podsumowania, którym będzie wspólny dźwiękowy spacer oraz koncert – 17.06. Będą to warsztaty dla osób dorosłych. Osobne mikrowarsztaty dla dzieci odbędą się w Pokoju z Kuchnią odbędą się pomiędzy 14 a 16 czerwca.

Wydarzeniu towarzyszył będzie koncert jednego z najciekawszych poetów młodego pokolenia z Estonii – Lauri Sommera, który wystąpi ze swoim muzycznym projektem jako KAGO – 12 czerwca o 20:00 w P+K!

Zapraszamy!

Trzydniowe warsztaty odbędą się w następujących godzinach:

piątek (11 czerwca) – 16:00-20:00
sobota (12 czerwca) – 14:00-19:00
niedziela (13 czerwca) – 14:00-19:00

Zapisy na warsztaty i informacje: pokojzkuchnia@gmail.com

ARTYŚCI:

Patrick Mcginley aka murmer, (ur. 1975 w USA) – artysta zajmujący się sztuką dźwięku, mieszka od 1996 r. w Europie. Od 1998 mieszkał w Paryżu, gdzie studiował sztuki teatralne, rozpoczynając swoje eksperymenty z dźwiękiem w tym właśnie kontekście. Przenosząc się w tym samym roku do Londynu rozpoczął zbieranie znalezionych dźwięków i obiektów, które stały się podstawą jego warsztatu pracy. Jest także współzałożycielem inicjatywy framework (2002), która produkuje cotygodniową audycję radiową dla londyńskiego Resonance 104, 4 fm, działającą obecnie jako samodzielna platforma radiowa poświęcona field recording i prezentowana w kilku stacjach w różnych częściach świata. Mcginley koncentruje się na ramowaniu dźwięków z naszego otoczenia, które zwykle niezarejestrowane i niewyczuwalne umykają uwadze, stając się poza swoim kontekstem całkowicie nierozpoznawalne, obce i niezwykłe: skrzypiący węgiel drzewny, piszczące schody ruchome, brzęczący owad, lub czyjś własny oddech. W ostatnim czasie Mcginley zajmuje się prezentacjami, warsztatami i działaniami opierającymi się na eksplorowaniu dźwięków właściwych danemu otoczeniu (site‐specific) oraz zagadnieniem dźwięku jako definicji przestrzeni, realizując projekty solo, jak i we współpracy z artystami takimi, jak John Grzinich, Maksim Shentelevs, Yannick Dauby and Hitoshi Kojo. Podczas dźwiękowych performance jego uwaga skoncentrowana na nagraniach terenowych (field recording) rozwinęła się w próbę zintegrowania i rezonowania znalezionych dźwięków oraz obiektów, charakterystycznych miejsc i momentów w czasie, ażeby stworzyć bezpośrednią i wręcz instynktowną więź pomiędzy odbiorcami a danym miejscem.
[http://www.murmerings.com]

Maksims Shentelevs (my‐ym) – architekt, fonograf i artysta dźwięku bazujący w Rydze. Od 1998 aktywnie uczestniczy w działaniach związanych z architekturą, sztuką dźwięku, warsztatami prowadzonymi w różnych miejscach w Europie. Publikował swoje nagrania w wydawnictwach SIRR (PT), Gruenrecorder (DE), Universinternational (FR). Od 2002 roku zajmuje się nagraniami terenowymi (field recording). Koncentruje się na gromadzeniu dźwięku, jako nie‐interwencyjnej strategii służącej obserwacji struktur natury. Zwykle badania terenowe jako kompilacja, mapowanie pejzażu dźwiękowego, kolekcjonowanie zarejestrowanego materiału służą za podstawę do pracy w studio. Jednym z jego głównych punktów zainteresowań są środowiska życia oraz zachowania owadów i innych niewielkich istot, relacja pomiędzy strukturami samoistnymi oraz tymi w skali makro. Ostatnio wprowadza własnoręcznie skonstruowane obiekty oraz instrumenty elektro/akustyczne, używając ich jako narzędzia wzajemnego dyskursu z naturą. W 2007 zainicjował kolektyw improwizatorów bernu rits (poranek dzieci) www.bernurits.com. W 2008 powołał do życia wydawnictwo muzyczne molmika. Rozwija swoje działania w rozmaitych współpracach, m.in. wraz Patrickiem Mcgileyem i Johnem Grzinichem współtworzy warsztaty site specific / revenant odbywające się w różnych miejscach Europy.

KAGO (Lauri Sommer)
Lauri Sommer urodził się w 1973 roku w mieście Viljandi w Estonii. Studiował literaturę i folklorystykę na Uniwersytecie w Tartu. Jest artystą wszechstronnym, jednym z najciekawszych poetów młodego pokolenia w Estonii, pisarzem, krytykiem artystycznym, muzykiem i znawcą folkloru krajów bałtyckich. Opublikował cztery tomy poezji, tłumaczył z angielskiego poezję i prozę (m.in. Burroughs, Ginsberg, Muriel Rukeyser, Conrad Aiken, Richard Brautigan), jest autorem audycji radiowych, artykułów i esejów o literaturze i muzyce. Karierę muzyczną rozpoczął Sommer na początku lat dziewięćdziesiątych biorąc udział w rozmaitych projektach muzycznych, od surowego punka, poprzez działania zapowiadające indie rock, na chórze kościelnym skończywszy. Dziesięć lat później jego muzyczne zainteresowania oscylują pomiędzy odkryciem korzeni w archaicznym sposobie śpiewu – LIINATŚURAQ, wykonywanego podczas uroczystości przez mężczyzn z regionu Seto na Południu Estonii (który mimo prawosławia zachował właściwe sobie, bardzo korzenne tradycje i obyczaje). Zainteresowanie folklorem i religią (poprzez badania nad postacią estońskiego filozofa i folklorysty – Uku Masinga) włącza do własnego synkretycznego stylu muzycznego pod pseudonimem KAGO – w którym pisanie piosenek, archaiczny śpiew, urządzenia elektroniczne własnej produkcji, akustyczny punk i repetycyjne rymy z dyktafonu łączą się w jedną niezwykłą całość.
[http://www.ounaviks.ee]

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń