MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

WYSTAWA / August Zamoyski. Myśleć w kamieniu / wystawa...

Arcydzieła malarstwa: Życie Mattii Pretiego wśród rycerzy i malarzy

Opublikowano: 18 września 2024 Views: 251 Strona główna, Sztuka

Odsłonięcie rzeźby „Leżący” prof. Macieja Szańkowskiego

Kiedy: 26 września (czwartek), godz. 14.00
 
Zapraszamy na odsłonięcie instalacji pt. Leżący autorstwa prof. Macieja Szańkowskiego! Artysta jest jednym z największych mistrzów polskiej rzeźby współczesnej, wieloletnim profesorem rzeźby na UMK.
 
Rzeźba Leżący z cyklu Składaki (1976/2024) to typowa dla artysty monumentalna praca abstrakcyjna. Wpisuje się ona idealnie w sukcesywnie rozbudowywany Park Rzeźby, który mieści się otoczeniu budynku CSW w Toruniu.

Maciej Szańkowski, Forma przestrzenna Leżący (2024)

Koncepcja rzeźby wywodzi się z nawiązania i rozwinięcia pierwotnej formy rzeźby z cyklu SKŁADAKI z lat 70. XX w. Obecne opracowanie zaprojektowanej z metalu rzeźby to jednakże nowy obiekt rzeźbiarski przeznaczony do zainstalowania w przyjaznej przestrzeni Parku Rzeźby w CSW w Toruniu. Rzeźba ta stanowi pendant do zainstalowanej tam wcześniej, w 2021 r., metalowej kompozycji autorstwa Macieja Szańkowskiego STRUNY WIATRU.

Forma LEŻĄCY jest wykonana z metalu pokrytego ciemnobłękitną barwą i położona na złączonej z nią prostokątnej bazie wykonanej ze stali kortenowej o barwie naturalnej rdzy. Naczelnym celem społecznym i kulturotwórczym jest nie tylko ekspozycja w przestrzeni publicznej wybitnej rzeźby mistrza Szańkowskiego, ale także rozbudowa i promocja Parku Rzeźby Współczesnej przy CSW, jako formy uzupełnienia programu i oferty kulturalnej tej instytucji.

Instalacja dzieła sztuki, które sprzyja estetyzacji wspólnej przestrzeni i ożywieniu terenu zewnętrznego Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, jest także zaproszeniem  mieszkańców do dialogu, który zainicjuje bezpośrednią obecność sztuki współczesnej w ich otoczeniu – sztuki dostępnej na „wyciągnięcie ręki”, bez ograniczeń społecznych, barier ekonomicznych czy dostępowych.

 

Maciej Szańkowski – ur. 1938 w Woli Libertowskiej. Ukończył Szkołę Antoniego Kenara w Zakopanem, 1957, i Wydział Rzeźby w pracowni prof. J. Jarnuszkiewicza w ASP w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem 1963). Stypendysta rządu francuskiego 1971/72. Profesor PWSSP (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu i Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Od 1963 brał udział w licznych sympozjach rzeźbiarskich w kraju i na świecie. Na swoim koncie ma ponad 30 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w licznych konkursach, ich wynikiem były realizacje w Norymberdze, Bochum, Mariborze, Berlinie, Hachioji, Elblągu, Sandomierzu, Warszawie. W 1993 roku zrealizował Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego 1944–1956 na warszawskim Służewie. W 2002 roku w Bletchley Park pod Londynem powstała rzeźba jego autorstwa upamiętniająca złamanie szyfru Enigmy. Jego rzeźby znajdują się w kolekcjach najważniejszych polskich muzeów, kolekcjach zagranicznych i prywatnych. Laureat Nagrody im C. K. Norwida 1978, Nagrody Prezydenta m. st. Warszawy w 1989 i Złotego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis w 2015. Z okazji monograficznej wystawy w CRP w Orońsku została wydana poświęcona jego twórczości obszerna publikacja monograficzna. Mieszka w Warszawie.

 
WSTĘP WOLNY!
 
Główny organizator wydarzenia:
 
 
 
 
 
 
 
 
Projekt został dofinansowany ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2024 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
 
 

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń