MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

filozofowanie

Filozofowanie z dziećmi / ZABAWA

Miesiąc z kinem rumuńskim

2016-12-09 - 2017-02-05 Views: 3964 Strona główna, Sztuka, Wystawy

Wystawa / Komu bije Dada?

Wystawa studentów i absolwentów Wydziału Fotografii i Dynamicznego Obrazu Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Bukareszcie.

09.12.2016–05.02.2017

Wernisaż: 09.12.2016, godz. 19.00

Kurator: Radu Stern (Szwajcaria) we współpracy z prof. Roxaną Trestioreanu i prof. Danielem-Mihai Constantinescu (Rumunia)

Artyści: Alexandru Ariciu, Mihai Cengher, Tudor Ciurescu, Laurentiu Cojocaru, Bogdan Condurache, Nicolae Coșniceru, Petru Daniel Cucoș, Alex Gâlmeanu, Sebastian Hogea, Dan Iordache, Alexandra Ivanciu, Eliza Lupu, Alexandru Mihăileanu, Andrei Neagu, Dimitris Palade, Pavel Patric, Vlad-Radu Popescu, Diana Rotaru, Alexandra Stoica, Ana Țăran, Andra Tudor, Dinu Vlad

Koordynator: Paulina Kuhn

Powszechnie wiadomo, że Dada żyje wiecznie. W roku 2016, w którym obchodzimy stulecie Dada, jest to bardzo popularne hasło, które znaleźć można wszędzie, stanowi bowiem niezbędny element hołdu, składanego przez świat sztuki współczesnej ojcom-założycielom tego kierunku z Kabaretu Voltaire. Jednakże, chcieliśmy zweryfikować i sprawdzić ważność tego stwierdzenia dla najmłodszego pokolenia artystów, a mianowicie – studentów i absolwentów Wydziału Fotografii i Dynamicznego Obrazu Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Bukareszcie. No i przekonali nas – tak, to prawda. Dada nie umarło w 1918 roku w Zurychu, jest ciągle obecne w twórczości młodych artystów.

Jakie jest tego wyjaśnienie? Chociaż mówi się często o dadaizmie, Dada nie jest „- izmem”, jak inne kierunki, nie jest stylem, którego cechy formalne mogą być dokładnie opisane, ale jest ruchem. A nawet więcej – jest stanem umysłu!

Na przekór rocznicy, powstała wystawa stanowi nie tyle hołd, ile raczej rodzaj dochodzenia, które ma odkryć wpływ ducha Dada na najmłodsze pokolenie artystów rumuńskich. Celem wystawy nie jest osiągnięcie żadnej formalnej jedności, co byłoby sprzeczne z duchem Dada, ale raczej wyrażenie ciągłości trwania i znaczenia Dada na poziomie konceptualnym. Stąd, prezentowane na wystawie prace bardzo różnią się między sobą, ale łączy je wszystkie – od na pozór niewymyślnej fotografii otworkowej do bardzo wyrafinowanych wideo – eksperymentalne podejście, tak typowe dla Tzary i innych dadaistów.

 

O Wydziale Fotografii i Dynamicznego Obrazu:

Wydział Fotografii i Dynamicznego Obrazu jest ośrodkiem kształcenia dla osób, które pragną rozwijać swoje uzdolnienia w zakresie fotografii i produkcji filmowej w środowisku artystycznym. Nacisk położony jest na tworzenie i rozumienie obrazów, zaś program studiów magisterskich w zakresie fotografii i sztuk wizualnych opartych na czasie (time-based) oferuje studentom zarówno intensywny program nauczania w zakresie sztuk plastycznych, jak i szerokie odniesienie do sztuk wyzwolonych.

„Wydział Fotografii i Dynamicznego Obrazu został założony w 1995 roku. Obecny kształt Wydziału został uformowany w ciągu 20 lat jego istnienia w oparciu o multidyscyplinarny i konceptualny dialog. Powstanie tego wydziału w Bukareszcie i równoczesna zmiana wizualnego paradygmatu przyczyniły się do nadania fotografii, sztuce wideo i multimediom podobnego artystycznego statusu w Rumunii” – podkreśla Iosif Király.

 

komu-bije-b_1-nowy-helvetica-druk-popr

 

 

Partnerzy:

icr_new

logo-unarte

 

pe-fond-alb

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń