MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

FESTIWAL – pokaz filmu dokumentalnego i spotkanie z twórcami,...

Spacery tematyczne w październiku!

Opublikowano: 19 września 2018 Views: 1649 Galeria kolekcji CSW, Strona główna

Galeria Kolekcji CSW: Krzysztof Gliszczyński, Pulp fiction

Kurator: Mateusz Kozieradzki — opiekun merytoryczny kolekcji CSW.

W przestrzeni hallu toruńskiego CSW przygotowana została galeria kolekcji CSW. Jest to przestrzeń, która ma charakter wystawy stałej z cyklicznie zmieniającymi się dziełami. Co trzy tygodnie na ścianie pojawiać się będzie nowy obiekt pochodzący z wieloaspektowej kolekcji sztuki CSW.
Kolekcja CSW gromadzona jest od początku istnienia instytucji. Tworzą ją obiekty o różnym charakterze: od klasycznych jak malarstwo czy rzeźba po obiekty o charakterze efemerycznym. Projekt ma przybliżyć widzom zbiory, które mimo, iż znajdują się w Toruniu, oprócz wystaw czasowych, na których są prezentowane, zwykle przechowywane są w magazynie.

Kolejną odsłoną prezentacji kolekcji jest praca Krzysztofa Gliszczyńskiego.

Krzysztof Gliszczyński, Pulp fiction, 2013–2015, technika mieszana na płótnie, 200 x 300 cm;

Praca powstawała w okresie dwóch lat i była ciągłym procesem nawarstwiania materii malarskiej, która dzięki własnej technice na bazie woskowej może być wielokrotnie przetwarzana. Cyrkulacja materii malarskiej tworzy efekt rozbicia i dematerializowania malarskiej struktury ukazując jej nowe walory i w efekcie tworząc obraz malarski o nowych wartościach estetycznych. Nosi on w sobie ślady presji, gdzie każda drobna część materii, jest przenoszona i odciskana kciukiem (w pewien sposób odnosząca się, do ukrytej presji naznaczonej w głębi naszego życia psychicznego). Długotrwały proces powstawania  pracy, jest rodzajem mantry, próby wyzwolenia się,  tworzącą pewną moc, którą określiłem jako synergiczną. Artysta używa w tym przypadku pojęcia związanego z alchemicznym procesem synergy. Jest to stan, który można by określić jako ten, który był przed formą, kolorem i kształtem ale też mógłby być po tym, kiedy to wszystko uległo rozpadowi.

Zakup pracy do Kolekcji współfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Rozbudowa regionalnej kolekcji sztuki współczesnej Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu w 2018 r.”

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń