MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Julian Stryjkowski – pisarz

The same horizon repeated at every moment of the...

Kobieta klęcząca

Zobacz na pełnym ekranie

 • Autor

  Sylwester Ambroziak

 • Tytuł

  Kobieta klęcząca

 • Technika

  czarny granit

 • Data

  2016

Monumentalna rzeźba Sylwestra Ambroziaka wykuta została w czarnym granicie. Rzeźbę cechuje wyrazista stylizacja, która stała się cechą rozpoznawalną artysty. Autor stworzył postać ludzką opartą na specyficznym kanonie – toporne wręcz wyciosane formy, duże głowy, duże usta. Ujawnia się tu mieszanka inspiracji, których doszukać możemy się w rzeźbie afrykańskiej czy sztuce plemiennej.

Sam Ambroziak o swoich rzeźbach mówi: „Kształt moich rzeźb (…) to efekt kilkuletnich poszukiwań formy, która najlepiej odpowiadałaby mojemu temperamentowi. Poszukuję w człowieku elementów pierwszych, dlatego zwracam się ku religijnym kulturom ludowym i pierwotnym – afrykańskim czy amazońskim, ale równocześnie czerpię z kultury masowej: komiksu i filmu animowanego. Rzeźba dziś zatraciła ducha, ja próbuję go wskrzesić, odnaleźć w niej emocje. Moich postaci nie traktuję tylko jako rzeźbę, to mój język, rodzaj teatru, sposób komunikowania. To bliższe szamanizmowi.” (za: www.culture.pl)

Podstawy twórczości artysty leżą w duchu Nowej Ekspresji, która wygasała w okresie gdy kończył studia.

Kamień nie jest typowym materiałem rzeźbiarskim używanym przez artystę. Rzeźba z kolekcji CSW jest więc dziełem unikatowym.

 

Sylwester Ambroziak, Kobieta klęcząca, 2016, czarny granit, 220 cm (wysokość)

 

 • Sylwester Ambroziak, Kobieta klęcząca
 • Sylwester Ambroziak, Kobieta klęcząca

Zakup prac do Kolekcji dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Rozbudowa regionalnej kolekcji sztuki współczesnej Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu w 2018 r.”

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń