MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Dialogue Design / Dizajn Dialogu

plakat 4. CoCArt Music Festival

4. CoCArt Music Festival

plakat 5. Festiwalu Performance Koło Czasu

Opublikowano: 9 listopada 2011 Views: 2743 Festiwale, KOŁO CZASU

5. Festiwal Performance „Koło Czasu”

25-27 listopada 2011

25, 26 listopada 2011, piątek, sobota, godz. 19.00
27 listopada 2011, niedziela, godz. 14.00
Pokój z Kuchnią, Niecka performance

Artyści: Bałdyga Michał, Bielawski Jakub, Borucka Adrianna, Bożek Grzegorz, Ciesielski Michał, Dolega Zuzanna, Drewicz Tomasz, Fodczuk Dariusz, Franczak Emil, Franczak Ludomir, Franczak Magdalena, Gołębiewska Katarzyna, Hajduczenia Michał, Ignatowicz Filip, Jarmoliński Bartłomiej, Kardas Michał, Kowalczyk Wojciech, Kurek Julia, Kumor Piotr, Macioszek Ivka, Małkowicz Zofia, Mondrzejewska Anna, Mowczan Anita, Nawrocka Danuta, Nejman Adrian, Noniewicz Marek, Obarski Przemysław, Pasożyt Arek, Piasecki Sylwester, Pieleszek Jakub, Piotrowska Justyna, Przepióra Przemysław, Reszka Natalia, Saarenmaa Iina, Stępniowska Karolina, Szuszkiewicz Marcin, Szydłowska Monika, Wnuk Kamil, Wolna Martyna.

Kurator: Marian Stępak

Zapraszamy na kolejną edycję festiwalu sztuki performance – sztuki, która wzbudza największe emocje: zachwyca, szokuje, wywołuje podziw lub sprzeciw, ale na pewno dociera głęboko do każdego odbiorcy! Artysta, używając siebie jako swoistego medium, angażuje swój intelekt i emocj,e napotykając widza w rzeczywistym „tu i teraz”, w realnym czasie i przestrzeni, dzięki czemu inicjuje niezwykłe między nimi spotkanie.

Festiwal organizowany jest przez toruński Zakład Plastyki Intermedialnej Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Już po raz drugi impreza cykliczna odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej w przestrzeni Pokoju z kuchnią i dedykowanej sztuce performance niecce (parter CSW). Oprócz młodych twórców i studentów wydziałów artystycznych z całej Polski, w festiwalu udział wezmą także artyści z pokaźnym dorobkiem performerskim.

Nazwa imprezy wiąże się z problemem poruszania się wokół idei czasu, jako zjawiska, które przemija. Performance w bardzo istotny sposób porusza problem czasoprzestrzeni i efemeryczności, jako cechy bardzo istotnej dla tego typu działań. Stąd pomysł na uniwersalną nazwę dla całego cyklu, jako Koło Czasu.

Idea Festiwalu Performance w Toruniu zrodziła się w 2007 roku. Autorem koncepcji i kuratorem projektu jest Marian Stępak – artysta i pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Pierwsze edycje realizowane był w siedzibie Zakładu Plastyki Intermedialnej na Wydziale Sztuk Pięknych oraz gościnnie w Domu Muz w Toruniu i Miejskim Centrum Kultury w Lipnie.

Festiwal jest reaktywacją, odbywającej się na początku lat 90., również w budynku ZPI, imprezy pod nazwą TUUUU PERFORMANCE. W tamtejszych kilku cyklach działań brali udział studenci i młodzi twórcy z Polski. Niektórzy z nich są już artystami o znaczącym dorobku, wśród nich: Cezary Bodzianowski, Piotr Wyrzykowski, Oskar Dawicki, Jarosław Koziara, Zbigniew Sobczuk i gdańska grupa CUKT. Współtwórcą ówczesnej imprezy był także Marian Stępak.

Przez pierwsze niespełna trzy lata, tj. od wiosny 2007 do jesieni 2009 roku, Festiwal Performance odbywał się każdego roku w czterech częściach. Obecnie jest to jedna edycja w roku, jednak bardzo rozbudowana. Festiwal jest wydarzeniem artystycznym, w którym swoje działania prezentują nie tylko artyści – performerzy, ale również zapraszani są studenci z polskich uczelni plastycznych. Mogą w nim wziąć udział także osoby, które interesują się szeroko rozumianymi działaniami performatywnymi. Do chwili obecnej zostało przeprowadzonych jedenaście odsłon festiwalowych w czterech latach działalności, w których udział wzięło ponad stu uczestników. W ubiegłorocznym IV FP, który odbył się w toruńskim CSW, swoje działania zaprezentowało trzydziestu dwóch akcjonistów z Polski.

Na wszystkie dni festiwalu obowiązuje WSTĘP WOLNY!

5. Festiwal Performance Koło Czasu jest współfinansowany przez Gminę Miasta Toruń

plakat 5. Festiwalu Performance Koło Czasu

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń