MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

WYSTAWA / Raport 2015

Optymistki, kadr z filmu

Kino dla seniora: Optymistki

2016-04-15 - 2016-05-15 Views: 10440 planowane, Strona główna, Sztuka, Wystawy, wystawy

Wystawa / ART next to FASHION

15.04-15.05.2016

Otwarcie wystawy: 15 kwietnia, godz. 19:00

Konferencja naukowa ART NEXT TO FASHION: 10-11 maja 2016

Kurator: Mateusz Kozieradzki

Artyści: Łukasz Biliński, Maciej Boryna, Bartosz Maria Chmielewski, Iwona Demko, FROL – ZALESKY,  Elżbieta Gądek, Anna Halarewicz, Hubert Kołodziejski, Katarzyna Konieczka, Szymon Kurpiewski/ Anna Maria Adamczuk, Dawid Paweł Lewandowski, Michał Łojewski/ UEG, Zvonko Markovic, Karol Miętkiewicz, Magdalena Moskwa, Katarzyna Smoczyńska, Katarzyna Widmańska, YES, Paweł Zawiślak, Paweł Żukowski

Lubię rozwalać ludziom głowy. Lubię im tam namieszać, zakłócić spokój. Na 20 minut zabrać ich do innego świata.

Alexander McQueen


Moda na dobre wkroczyła do muzeów. Organizowane są ogromne wystawy skupiające się na różnych jej aspektach. Projektowanie ubrań nie jest już w kontekście historii sztuki tylko i wyłącznie częścią rzemiosła artystycznego. Prace projektantów traktowane są coraz częściej na równi z dziełami sztuki wysokiej, a kuratorzy wystaw, zestawiając kreacje haute couture z obiektami artystycznymi, budują nowe narracje i wyznaczają nowe, nieodkryte obszary kontekstów badań.

Moda nie jest już tylko słownikową definicją, określającą pewne zjawisko  kulturowe, wynikające z potrzeby naśladowania i identyfikacji oraz podkreślające podziały społeczne. W dobie facebooka, instagrama i snapchata staje się dostępna dla każdego – nie są już potrzebne VIPowskie zaproszenia na prestiżowe pokazy mody, wystarczy usiąść wygodnie w fotelu i delektować się transmisją na żywo z pokazów z całego świata.

Moda od samego początku łączy się z techniką – ten związek planuje prześledzić wystawa Manus x Machina: Fashion In an Age of Technology w nowojorskim Metropolitan Museum of Art. Obok tytułowej „maszyny”, z modą na stałe połączył się design. Niezwykle obecnie popularna ilustracja modowa, będąca kontynuacją żurnalowych grafik, staje się odrębnym zjawiskiem w zakresie projektowania graficznego. Fotografia, filmy i muzyka towarzysząca pokazom także tworzą zupełnie nową estetyczną jakość.

Moda odzwierciedla globalne kryzysy ekonomiczne, ekologiczne i etyczne, polityczne trzęsienia ziemi i odkrycia naukowe. Inspiracje projektanci znajdują wszędzie – obok kunsztownych modeli haute couture powstają projekty zaangażowane, będące krytycznym komentarzem do aktualnych wydarzeń politycznych i społecznych.

Można śmiało powiedzieć, że moda na stałe związała się ze sztuką, stała się czymś więcej niż przeraźliwie krótki sezonowy pochód ubrań i akcesoriów przez wybiegi Mediolanu, Paryża czy Nowego Jorku. Wystawa w toruńskim CSW jest swoistym szkicem tego zjawiska. Zaproszeni do udziały w wystawie artyści są wybitni w swoich dziedzinach, zyskują uznanie nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Prezentowana w CSW biżuteria, kostiumy, ilustracje, filmy, fotografie udowadniają, że ART (is) next to FASHION!

 

 • Katarzyna Widmańska, Madonna Tricheirousa, zdjęcie, pomysł i stylizacja Katarzyna Widmańska czepiec i suknia Katarzyna Konieczka modelka Alicja Sułek makijaż Katarzyna Swiebodzińska,dzięki uprzejmości artystki
  Katarzyna Widmańska, "Madonna Tricheirousa"; zdjęcie, pomysł i stylizacja Katarzyna Widmańska; czepiec i suknia Katarzyna Konieczka; modelka Alicja Sułek; makijaż Katarzyna Swiebodzińska; Dzięki uprzejmości artystki.
 • Anna Halarewicz, akwarela, 2015, dzięki uprzejmości artystki
  Anna Halarewicz, akwarela, 2015, dzięki uprzejmości artystki
 • FROL-ZALESKY, VOGUE ITALY "Best Projects", 2011, design kostiumu Varvara Frol, dzięki uprzejmości artystów
  FROL-ZALESKY, VOGUE ITALY "Best Projects", 2011, design kostiumu Varvara Frol, dzięki uprzejmości artystów
 • Bartosz Maria Chmielewski, Kolia na haczyk, srebro złocone, cyrkonie, haczyki wędkarskie, 2011, dzięki uprzejmości artysty
  Bartosz Maria Chmielewski, Kolia na haczyk, srebro złocone, cyrkonie, haczyki wędkarskie, 2011, dzięki uprzejmości artysty
 • Hubert Kołodziejski, ilustracja, dzięki uprzejmości artysty
  Hubert Kołodziejski, ilustracja, dzięki uprzejmości artysty
 • Hubert Kołodziejski, ilustracja, dzięki uprzejmości artysty
  Hubert Kołodziejski, ilustracja, dzięki uprzejmości artysty
 • Maciej Boryna, Sanatorium, fotografia barwna, dzięki uprzejmości artysty
  Maciej Boryna, Sanatorium, fotografia barwna, dzięki uprzejmości artysty

 

Sponsor i honorowy patron, firma Yes
Logo YES

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń