MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

ETIUDY ROMANA POLAŃSKIEGO Z MUZYKĄ NA ŻYWO!

Wystawa / Foty pstrykam stopą i dorabiam filozofię. Artur...

Opublikowano: 18 maja 2017 Views: 5059 Festiwale, Plaster, Strona główna, Sztuka

8. Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii PLASTER

Kiedy: 12–14 maja 2017 r.
Otwarcie festiwalu: 12 maja (piątek), godz. 19.00

Tegoroczna, 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii PLASTER poświęcona będzie grafice projektowej ze Słowacji. Do Torunia przyjadą Mária Rišková – Dyrektorka Słowackiego Centrum Dizajnu, Marcel Benčík projektant, ekspert w dziedzinie tworzenia systemów informacji i identyfikacji wizualnej, Juraj Blaško – grafik projektant, wykładowca Bratysławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Samuel Čarnoky – wybitny projektant krojów pisma, typograf związany zawodowo Koszycami.

Na festiwalu zostaną pokazane następujące wystawy: Fully Booked – plenerowa ekspozycja grafiki książkowej, Road Map – wystawa związana z identyfikacja wizualną, Slovak Types – wystawa typograficzna oraz NEONa – wystawa poświęcona słowackim neonom.

Wydarzeniem konfrontującym słowacki i polski dizajn będzie konferencja pt. Road Map (start: 12.05.2017, godz. 11.00), na której oprócz reprezentantów Słowacji swoje prelekcje wygłoszą wybitni polscy dizajnerzy: Tomasz Bierkowski, Jacek Mrowczyk i Marian Oslislo.

Wydarzeniem edukacyjnym festiwalu będą warsztaty typograficzne prowadzone przez Samuela Čarnoky pt. Typografia Modułowa (13–14.05.2017).

Wszystkie wydarzenia festiwalowe są bezpłatne. Na warsztaty obowiązują zapisy.
Na wystawę w niecce obowiązuje bilet wstępu!

 Konferencja Road Map na 8. edycji festiwalu Plaster to odtworzenie relacji artystycznych, emocji i międzyludzkich interakcji. Grupa sześciu zaprzyjaźnionych ze sobą artystów zademonstruje swoją postawę wobec dizajnu, opowie o inspiracjach związanych z przekraczaniem granicy polsko-słowackiej, zarówno fizycznej jak i mentalnej. Chociaż ekspresja twórcza, poglądy estetyczne i doświadczenie każdego z nich są zgoła odmienne, to na konferencji obędzie się próba odnalezienia ich obszarów wspólnych. Na pewno niebagatelnym wydaje się fakt, że każdy z prelegentów ma bogate doświadczenie na polu dydaktyki, wykładając na uczelniach artystycznych, zarówno w Polsce jak i na Słowacji, prezentując swoją wiedzę na różnego rodzaju sympozjach i warsztatach. W tym szerokim kontekście nie sądzę, żeby nadużyciem było stwierdzenie, że w obecnej chwili, w obrębie polskiej grafiki projektowej, styk obu krajów jest miejscem intensywnego transferu intelektualnego.

Konferencja będzie transmitowana online!

Program konferencji, Kino Centrum

11.00—11.40 / Marcel Benčík
Kolizia projektowania i sztuki

11.40—12.20 / Jacek Mrowczyk
297,2 km

12.20—12.40 / przerwa na kawę

12.40—13.20 / Juraj Blaško
Stając się projektantem na Słowacji

13.20—14.00 / Marian Oslislo
Słowacja

14.00—14.20 / przerwa na kawę

15.00—15.40 / Mária Rišková
Słowacja – diagnoza poprzez dizajn

15.40—16.20 / Tomasz Bierkowski
Polak, Węgier, dwa bratanki.
O pewnej współpracy polsko-słowackiej w projektowaniu graficznym.

 

Tags: , , , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń