MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

W kinie nie tylko seanse! / Majowe spotkania

Konferencja SURVIVAL DESIGN / link do transmisji online!

Opublikowano: 13 kwietnia 2016 Views: 4356 Festiwale, Plaster, Strona główna, Sztuka

7. Plaster – warsztaty kaligraficzne i typograficzne

Warsztaty w ramach siódmej edycji festiwalu Plaster odbywać się będą w dwóch niezależnych blokach dedykowanych odpowiednio kaligrafii i typografii. Warsztaty są dedykowane przede wszystkim studentom kierunków artystycznych i młodym projektantom. Za przestrzeń tych spotkań służyć będzie Labsen w toruńskim CSW.

21 maja w godzinach 10.00–19.00 (wliczona godzinna przerwa) warsztaty poprowadzi Oleksii Chekal. Ten wybitny artysta, przede wszystkim kojarzony z pracami kaligraficznymi, zaznajomi uczestników z tajnikami ręcznego tworzenia znaków literniczych przy pomocy tradycyjnych narzędzi. Celem tych parogodzinnych ćwiczeń będzie stworzenie kaligraficznej kompozycji, plakatu.

Warsztaty w j. rosyjskim, tłumaczone na j. polski.
Organizator zapewnia materiały.

Oleksii Chekal – designer, kaligraf, historyk sztuki. Dyrektor artystyczny studia graficznego PanicDesign (www.panic.com.ua). Pracował jako wykładowca w Państwowej Akademii Projektowania i Sztuki w Charkowie, a także w British School of Design w Moskwie. Prowadził liczne warsztaty kaligrafii i liternictwa w Ukrainie, Rosji, Białorusi, Kazachstanie, Włoszech, Francji itp.
Zorganizował szkołę kaligrafii w Charkowie. Jako historyk sztuki bada wczesnochrześcijańską sztukę Syrii i Bizancjum. Pisze ikony. Ma spore doświadczenie w dziedzinie projektowania cerkwi.
Członek Stowarzyszenia grafików «4BLOCK» (association of graphic designers 4BLOCK Icograda).
Brał udział w kilku międzynarodowych wystawach wzornictwa. Ma na koncie kilka indywidualnych kaligraficznych wystaw w Europie (Florencji, Paryżu, Palermo, Pratovecchio itp).
Jest organizatorem międzynarodowej wystawy i konferencji Święto cyrylicy, poświęconej słowiańskiej literze i kaligrafii (Charków).

[gallery_bank type=”images” format=”masonry” title=”true” desc=”false” responsive=”true” display=”all” sort_by=”random” animation_effect=”bounce” album_title=”true” album_id=”323″]

 

22 maja w godzinach 10.00–19.00 (wliczona godzinna przerwa) warsztaty poprowadzą członkowie studia graficznego GRAFPROM z Charkowa: Iliya Pavlov, Maria Norazian, Daria Titarenko. Celem spotkania będzie stworzenie oryginalnego kroju pisma bazującego na specyficznych, nie kojarzonych z typografią materiałach. Inspiracją do pracy twórczej staną się przedmioty, struktury, układy przestrzenne, które są powiązane z naszym najbliższym otoczeniem. Warsztaty będą bazowały wyłącznie na pracach manualnych, których zwieńczenie stanie się kompozycja na papierze.

Warsztaty w j. angielskim.
Organizator zapewnia materiały.

GRAFPROM
Iliya Pavlov i Maria Norazian założyli studio Grafprom w 2006 r, a Daria Titarenko dołączyła do grupy w 2013 r. Jak sami piszą: „Nazwa studia nie jest przypadkowa – wiele o nas mówi. Konkretniej – uczęszczaliśmy do KhudProm (Państwowej Akademii Projektowania i Sztuki w Charkowie, KhDADM), ale to również swego rodzaju gra z nazwą najbardziej znanego budynku w Charkowie: Derzhpromu (Pałacu Przemysłu), który został wybudowany w latach 20. w stylu konstruktywistycznym – naszym ulubionym. I wreszcie, jest ona dwubiegunową istotą naszej grupy.”
W 2011 r. Iliya obronił swoją pracę doktorską pt. „Fotografia w projektowaniu graficznym: znaczenia artystycznej ekspresji wizualnej”.

[gallery_bank type=”images” format=”masonry” title=”true” desc=”false” responsive=”true” display=”all” sort_by=”random” animation_effect=”bounce” album_title=”true” album_id=”324″]

Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. 
Obowiązują zapisy – kontakt: plaster@csw.torun.pl

 

 

Tags: , , , , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń