MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Filozofowanie z dziećmi / Miłość

WARSZTATY TWORZENIA SCENOGRAFII I POSTACI DO FILMU ANIMOWANEGO

7 Plaster - plakat

2016-05-20 - 2016-05-22 Views: 8534 Festiwale, Plaster, Strona główna, Sztuka

7. Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii PLASTER

WARSZTATY: 7. Plaster Warsztaty kaligraficzne i typograficzne

KONFERENCJA: Konferencja Survival Design / Projektowanie przetrwania

2022 maja 2016 r.

Siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii Plaster poświęcona jest sztuce projektowania graficznego z Ukrainy. Celem tego wydarzenia jest ukazanie różnorodności postaw twórczych oraz poszukiwanie cech charakterystycznych ukraińskiego dizajnu.

Aby jak najszerzej zaprezentować grafikę użytkową z tego kraju, na festiwalu zobaczymy zarówno prace dojrzałych artystów zajmujących ugruntowaną rolę w kształtowaniu stylistyki ukraińskiego dizajnu, czyli Olega Veklenko, Nikolaya Kovalenko, Oleksiija Chekala, jak i młodych poszukujących twórców działających w takich studiach, jak Grafprom, 3Z i Vikavita lub prowadzących niezależną działalność projektową, jak Dasha Levchuk, Viktoria Grabowska czy Andriy Shewchenko.

Obok prac odnoszących się do tradycji grafiki projektowej i wykorzystujących elementy kaligrafii i rysunku, na festiwalu prezentowane będą także kompozycje bazujące na nowoczesnych technologiach.

Pytanie, które chcemy postawić, dotyczy tego, jak dalece projektowanie graficzne twórców ukraińskich czerpie z tradycji, a w jakim stopniu scala się z globalnymi trendami współczesnego dizajnu.

Kluczowym elementem tegorocznej edycji Plastra będą wystawy: indywidualna wystawa Nikolaya Kovalenki, polsko-ukraińska prezentacja wielkoformatowych plakatów przed budynkiem CSW pod tytułem Design vs Crisis, typograficzna wystawa na III piętrze CSW – Typua, oraz Open Design – ukazująca działalność ukraińskich studiów graficznych (na tarasie budynku CSW). Wystawą towarzyszącą festiwalowi będzie instalacja site-specific w studenckiej Galerii S, którą stworzą studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pod opieką dra hab. Macieja Kuraka.

Ważnym wydarzeniem festiwalu będzie konferencja zatytułowana Survival Design, która dotyczyć będzie nowych kontekstów w dyskusji o projektowaniu graficznym w Polsce i na Ukrainie – odbędzie się ona 20 maja, w godzinach 11.00-16.00. Jej uczestnicy, czyli: Oleg Veklenko, Acapulco Studio, Iliya Pavlov (Grafprom Studio), Jan Kallwejt, Oleksii Czekal, Jakub Stępień (Hakobo), Krzysztof Iwański podejmą próbę zdefiniowania aktywności projektowej poprzez uwarunkowania polityczne, ideologiczne oraz społeczne.

Dwa dni festiwalu – 21 i 22 maja – wypełnią spotkania warsztatowe. W pierwszym dniu uczestnicy spotkają się z Oleksiejem Czekalem, wybitnym ukraińskim kaligrafem, który poprowadzi zajęcia oparte na manualnym tworzeniu znaków literniczych w kontekście kompozycji plakatowej. Drugiego dnia dizajnerzy ze studia Grafprom zmierzą się z tematem typografii eksperymentalnej opartej na fizyczności liter.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.

Na warsztaty obowiązują zapisy – kontakt: plaster@csw.torun.pl

Survival design konferencja 

Konferencja organizowana w ramach Festiwalu Plaster jest próbą uruchomienia nowych kontekstów w dyskusji o projektowaniu graficznym w Polsce i na Ukrainie. Współczesny dizajn napotyka nowe trudności i wyzwania, a praca projektanta wymaga od niego opanowania technik sztuki przetrwania survivalu.

Uwarunkowania polityczne, ideologiczne oraz społeczne, choć ich wpływ jest oczywisty, nie są jedynymi czynnikami kształtującymi stan projektowania graficznego. Współcześni twórcy borykają się także z problemem uwikłania się w relacje z klientem, prowadzące niekiedy do walki w obronie autorskiej strategii artystycznej, czy wreszcie (co zdaje się być najbardziej trywialne) walczą o przetrwanie w aspekcie czysto ekonomicznym. Jedno jest pewne: wygrywa ten, kto jest najlepiej przystosowany.

Uczestnikami konferencji są projektanci młodszego pokolenia oraz artyści z dużym bagażem doświadczeń zawodowych reprezentujący różne dyscypliny projektowania – od kaligrafii czy plakatu poprzez ilustrację, aż po współczesny, interdyscyplinarny dizajn.

 

7 Plaster - plakat

 

Program Festiwalu:

20.05 / piątek

11.00–16.00
Konferencja:

Survival Design – projektowanie przetrwania / Kino, CSW
Prelegenci: Oleg Veklenko, Acapulco Studio, Iliya Pavlov (Grafprom), Jan Kallwejt, Oleksii Czekal, Jakub Stepien (Hakobo), Krzysztof Iwanski
Kurator konferencji: Nikodem Pręgowski.

19.00
Otwarcie festiwalu
Wernisaż wystaw:
Nikolay Kovalenko / parter CSW
Design vs Crisis / polsko-ukraińska wystawa plenerowa, bulwar CSW
Open Design / ukraińskie grupy projektowe, taras CSW
Typua / ukraińska kaligrafia i typografia, 3. piętro CSW

20.00
Prelekcja – Grafprom Studio / Kino, CSW

20.30
Prelekcja –Jerzy Brukwicki: Plakat Solidarności 1980-89/ Kino, CSW

21.00
MOQHA + VJ Tekturka / Koncert live act

21.05 / sobota

10.00–14.00
15.00–18.00
Warsztaty kaligraficzne / Labsen, CSW
Oleksii Chekal

 

22.05 / niedziela

10.00–14.00
15.00–18.00
Warsztaty typograficzne / Labsen, CSW
Grafprom Studio

Wydarzenie towarzyszące festiwalowi:
19.05 / czwartek, g. 19.00

Instalacja site-specific pracowników i doktorantów Uniwersytetu Artystycznego
w Poznaniu pod opieką dra hab. Macieja Kuraka, koncert VJ /
Galeria S, Zakład Plastyki Intermedialnej UMK, ul. Mickiewicza 121.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.
Zapisy na warsztaty: plaster@csw.torun.pl

 

 • Vika Vita
 • Oleg Veklenko
 • Nikolay Kovalenko
 • Nikolay Kovalenko
 • Kiryl Tkaczof
 • Grafprom
 • Grafprom
 • Grafprom
 • Andrij Shevchenko
 • 3z
 • 3z

 

Poniżej można pobrać program festiwalu w formacie PDF.

Załączniki

Tags: , , , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń