MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Spotkanie z Andrzejem Krakowskim i pokaz filmu „Bestia” z...

Wystawa / NURT. Park form efemerycznych

Opublikowano: 1 czerwca 2017 Views: 1632 Czytelnia, Książki, Przestrzeń Literatury, Strona główna

Toruński Festiwal Książki – wydarzenia w CSW!

Spotkanie z Zośką Papużanką
Kiedy: 9 czerwca 2017 (piątek), godz. 19.00
Czytelnia CSW

Jej niezwykła książka Szopka została uznana przez portal culture.pl za najlepszy, najgłośniejszy i najbardziej obiecujący literacki debiut roku. Zaowocowało to nominacją do nagrody Nike 2013, a także do Paszportów Polityki. Teraz Papużanka powraca z nowym wydawnictwem – Świat dla Ciebie zrobiłem, o którym opowie prowadzącej spotkanie Karinie Obarze.

Najnowsza książka Papużanki jest o tym, że nie ma nas bez innych. Że nie umiemy być ze sobą, chociaż tego właśnie potrzebujemy najbardziej. I że bycie razem nie jest ani trudne, ani łatwe. I że z tej łatwości i trudności wynikają historie, które trzeba opowiedzieć.

Zośka Papużanka (ur. 1978) – autorka powieści Szopka – jednego z najgłośniejszych debiutów ostatnich lat – nominowanej do Literackiej Nagrody Nike 2013 i Paszportu Polityki. Doktor teatrologii, nauczycielka języka polskiego. Mieszka w Krakowie z mężem i dwoma synami.

***


Spotkanie z Anną Kamińską
Kiedy: 11 czerwca (niedziela), godz. 16.00
Dach CSW (w razie niepogody Czytelnia CSW)

Na dachu Centrum Sztuki Współczesnej w ramach Toruńskiego Festiwalu Książki odbędzie się spotkanie z Anną Kamińską – dziennikarką, publicystką (Wysokie obcasy, Pani, Zwierciadło), wydawcą programów TV. Przede wszystkim jednak autorką książek: Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych (2010), Miastowi. Slow food i aronia losu (2011) oraz porywających i głośnych biografii Simony Kossak oraz Wandy Rutkiewicz.

Kamińska w swoich wydawnictwach porusza problemy psychologiczno-społeczne. Przy tym niezwykle wnikliwie analizuje swoich bohaterów. Jest wierna faktom, a rzeczywistość odtwarza bardzo realistycznie. Ten (tak oczywisty) zabieg sprawia, że jej bohaterki są autentyczne i stają się bliskie czytelnikowi.

Taka właśnie jest Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak, wydana w 2015 roku. To opowieść o kobiecie buntowniczej i nietuzinkowej. Córce Jerzego, wnuczce Wojciecha oraz prawnuczce Juliusza – trzech malarzy zafascynowanych polskim krajobrazem i historią. Miała być synem i kontynuować rodzinną tradycję związaną z malarstwem. Wybrała jednak zupełnie inną, własną drogę. Uznawana za dzikuskę, ponad 30 lat mieszkała w drewnianej leśniczówce w Puszczy Białowieskiej, bez dostępu do wody i prądu. Rozmawiała ze zwierzętami, spała w jednym łóżku z rysiem, zamiast psa miała oswojonego dzika. Była naukowcem, ekologiem, autorką nagradzanych filmów i słuchowisk radiowych. Potrafiła uwolnić się spod znanego nazwiska i odnaleźć swoje miejsce w świecie.

***

 

Katarzyna Kluczwajd, Tomasz Stochmal, Mieczysław Wilczewski – panel dyskusyjny
Kiedy: 13 czerwca 2017 (wtorek), godz. 17.00

Czytelnia CSW

Podczas 23. Toruńskiego Festiwalu Książki nie mogło zabraknąć również panelu dyskusyjnego Toruń – cudze chwalicie…, skupiającego się na historii Torunia. Do dyskusji zaproszono troje autorów, z których każdy reprezentuje nieco inną dziedzinę. Jednak wszystkich łączy jedno: wielka miłość do Grodu Kopernika!

Goście postarają się spojrzeć na ostatnie 100 lat historii Torunia przez pryzmat zabytków, architektury, urbanistyki, ale także ciekawych historii i ludzi. Będzie to dyskusja o tym czego nie ma, ale co wciąż tkwi w pamięci wielu, o tym co powoli odchodzi, lecz warte by było ocalenia od zapomnienia. Spotkanie poprowadzi dziennikarz toruńskich Nowości, specjalista od historii Torunia, autor licznych artykułów związanych z lokalną historią – Szymon Spandowski.

Katarzyna Kluczwajd – torunianka, muzealniczka i historyczka sztuki, autorka wielu publikacji o sztuce i historii Torunia, jedna z największych znawczyń lokalnej sztuki. Pomysłodawczyni i organizatorka sesji naukowych i konferencji: Dzieje i skarby kościołów toruńskich, Zabytki toruńskie młodszego pokolenia, Rzemiosło artystyczne i wzornictwo w Polsce. Koordynatorka pracy nad pierwszą monografią sztuki naszego miasta od 1933 roku – Dzieje sztuki Torunia oraz jej współautorka, redaktorka naukowa licznych tomów z konferencji. Od zawsze członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, oddział toruński.

Tomasz Stochmal – z wykształcenia socjolog, z zamiłowania pasjonat i społeczny opiekun zabytków; wielbiciel podróży i fotografowania. Od czterech lat prowadzi blog (www.stotom.pl), na którym prezentuje zdjęcia i opisuje zabytki Polski, zwłaszcza te mniej znane, pochodzące z naszego regionu. Miłośnik Torunia, autor przewodnika o zapomnianych zabytkach województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Mieczysław Wilczewski – torunianin, wychował się w dzielnicy Mokre. Autor wspomnieniowej pozycji Mój Toruń – Wspomnienia chłopaka z Mokrego, w której opisuje Toruń lat 50. i 60. Przywołuje z pamięci i ocala od zapomnienia Toruń, jakiego już dzisiaj nie ma. Miasto i atmosferę sprzed półwiecza, brukowane ulice pozbawione wszelkiego ruchu i zabudowane wszechobecnym „pruskim murem”, nieobecne we współczesnym miejskim krajobrazie podwórka, a nawet gazowe latarnie.

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń