Subiektywny przewodnik po kolekcjach to publikacja, przygotowywana przez Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Stanowi ona integralną częścią wystawy Kwiaty naszego życia, która inauguruje otwarcie instytucji.
Przewodnik opisuje prywatną historię osób, dla których kolekcjonowanie stanowi przedmiot niezwykłej fascynacji i zainteresowania. Kolekcjonerzy sami przedstawiają czytelnikowi swoje zbiory poprzez odpowiedzi na przygotowane pytania.
Przewodnik stanowi wybór ponad czterdziestu prywatnych kolekcji, znajdujących się w województwie kujawsko-pomorskim. Charakter każdej z nich jest inny. Zaprezentowany zbiór ukazuje zarówno kolekcjonerów sztuki w dosłownym znaczeniu tego słowa, jak również osoby, kolekcjonujące inne, najróżniejsze przedmioty, których wielorakość i skala podyktowane są indywidualnymi pobudkami i potrzebami poszczególnych osób. Wśród zbieranych rzeczy możemy odnaleźć zarówno dziecięce maskotki i zabawki, znaczki i karty pocztowe, monety i medale, militaria, torebki po herbacie, a nawet muszle mięczaków morskich i sprzęt rolniczy. Z jednej strony są to kolekcje, które powstały w sposób świadomy i funkcjonują według określonego porządku, z drugiej natomiast często o ich charakterze decydowało zrządzenie losu czy też hobby.
Subiektywny przewodnik po kolekcjach jest swoistym przewodnikiem po regionie szlakiem wyznaczonym przez niezwykłe, rozrzucone po różnych miejscowościach województwa zbiory. Równie istotne jest także zwrócenie uwagi na samo zjawisko kolekcjonowania, na które, mamy nadzieję, wpłynie lektura przewodnika.
„Wystawie towarzyszy niezwykły przewodnik po okolicznych zbiorach prywatnych. To subiektywny wybór. Kolekcji sztuki jest zaledwie kilka, w tym szczególnie ciekawa Antoniego Michalaka. Za to są tu zbiory autografów, temperówek, hełmów, starych aparatów, biletów komunikacji miejskiej… Powstał unikalny portret małej społeczności. Lokalność może więc stać się atutem, nie przeszkodą.”
Piotr Kosiewski, Tygodnik Powszechny
Subiektywny przewodnik po kolekcjach
Redakcja / Koordynacja:
Beata Jurkiewicz
Piotr Lisowski
Agnieszka Pindera
Katarzyna Radomska
Joanna Zielińska
Tłumaczenie:
Monika Ujma
Format 18 x 14 cm, 256 stron, oprawa miękka, 210 kolorowych ilustracji
teksty w języku polskim i angielskim
ISBN 978-83-927311-4-6, Toruń 2008
Tags: książki, publikacje, publikacje CSW