MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wykłady w Czytelni: Autoagresja wśród młodzieży

Relacja: 21.01.2020 – Historia mody. Płaszcz z gronostajów, rękawice...

Opublikowano: 10 stycznia 2020 Views: 951 Cykle Czytelni, Czytelnia, Książki, Spotkania psychoanalizy z picturebookiem

15.01.2020 – Spotkanie psychoanalizy z picturebookiem. „Gdzie jest moja córka?”

Kiedy: 15.01.2020 (środa), godz. 18.15

Kolejne spotkanie z Iwoną Chmielewską i Jolantą Liczkowską-Czakyrową. Tym razem inspiracją do rozmowy będzie książka Iwony Chmielewskiej „Gdzie jest moja córka?”.
Wstęp wolny!

O książce:
Wyszywane ręcznie aplikacje na kolejnych stronach zamieniają się w zaskakujące rewersy. Symboliczna opowieść o wnętrzu człowieka. Zwierzęta zamieniają się w inne zwierzęta o przeciwstawnych cechach. Aż do poruszającego finału.

„Gdzie jest moja córka?” to książka, o której trudno pisać. Żeby ją zrozumieć, trzeba ją obejrzeć – zobaczyć koncept, na którym jest zbudowana. Patchworkowe, kolażowe ilustracje i na odwrocie – kolejnej karcie, ich druga strona. Oblicze frontowe, „reprezentacyjne” i tuż za nim – widoczne ściegi i podszewka. Elementy ukryte i niewidoczne dla tych, którzy widzą tylko powierzchownie, patrzą jednostronnie.Ten sam pozostaje jedynie zarys kształtu, forma, w którą ubieramy świat…”
Anna Mrozińska-Szmajda, blog Poza Rozkładem

„Biała organza i wszystkie szmatki, z których uszyta jest ta książka zostały kupione w różnych, bardzo popularnych w Polsce sklepach z używaną odzieżą z zachodniej Europy.
Organza wisiała nie wiadomo gdzie jako firana. Kawałki męskich gatek, poszewek na poduszki, zasłonek, chustek, pidżam, wielkich spódnic i dziewczyńskich sukienek, które ktoś, nie wiadomo kto i gdzieś, nie wiadomo gdzie używał, zostały zszyte w tej książce w jedną całość.
Wierzę, że w tych szmatkach w jakiś sposób zapisane są przeżycia i zawarta jest energia ludzi, którzy ich kiedyś używali”.
Iwona Chmielewska

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń