MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Na czarnym tle są różowe smugi przypominające rozlaną ciecz. Po lewej stronie napis #Barbieheimer, na dole napis Róż i czerń na bis.

Opowieści o kolorze: Róż i czerń na bis (#Barbieheimer)

Niebieska grafika, biały napis Master Class zaawansowane dwudniowe szkolenie filmowe z Wiktorem Obrokiem. W centrum grafiki ciemne zdjęcie mężczyzny z kamerą przy oku.

MASTER CLASS – zaawansowane szkolenie filmowe z Wiktorem Obrokiem

Grafika z okładką książki "Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii" zawierającą archiwalne pogniecione i podarte grupowe zdjęcie kilkunastu dzieci. Po lewej na niebieskim tle informacje o wykładzie i dacie wydarzenia.

Opublikowano: 8 marca 2024 Views: 201 Czytelnia, Książki, Strona główna

Spotkanie autorskie z Agnieszką Pajączkowską wokół książki „Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii”

Kiedy: 25 marca (poniedziałek), godz. 18.00

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Agnieszką Pajączkowską wokół książki Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii!

Chłopska fotografia – ta rodzinna, prywatna – nie ma zwykle odrębnego miejsca w archiwach czy instytucjach. Przez wiele dekad mało kto się nią interesował, nie była traktowana jako część „narodowego dziedzictwa”, a śladowa liczba zachowanych zbiorów pozwala sobie wyobrazić, ilu zdjęć i historii nie da się nigdy odzyskać, ile fotografii zostało spalonych, wyrzuconych, nieodnalezionych.

Fotografia nie jest przezroczysta – nie pokazuje „po prostu”, neutralnie ani obiektywnie. Podobnie jak historia, gdy pisana jest z jednej tylko perspektywy. Wiele w interpretacji fotografii i historii zależy od kąta patrzenia, od zachowanej materii i zauważania tego, co dotychczas pomijane.

Agnieszka Pajączkowska opisuje wybrane chłopskie zdjęcia, a swoje spostrzeżenia uzupełnia o rozmowy, zapisy historii mówionej, dokumenty, mikroreportaże, rozważania teoretyczne, cytaty z esejów o fotografii i nowe refleksje dotyczące historii ludowej. Rdzeniem książki pozostaje pytanie, czym właściwie jest to, co widzimy. Czego fotografia nie pokazuje i nie rozstrzyga? To nie tyle opowieść o osobach widocznych na zdjęciach, ile o samych zdjęciach i tych, którzy je wykonywali – fotografach i fotografkach, o ich motywacjach, warsztacie pracy, miejscu w wiejskiej społeczności. Tak oglądane chłopskie fotografie pozwalają spojrzeć z mniej oczywistej perspektywy na polską historię XX wieku.

Nieprzezroczyste to próba zwrócenia spojrzenia na to, co dotychczas było zauważane zbyt rzadko – na trzeci plan, na tło, rzeczy i ludzi poza kadrem.

Agnieszka Pajączkowska (ur. 1986) – kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, kuratorka, edukatorka wizualna, animatorka kultury, współautorka książki A co wyście myślały? (wraz z Aleksandrą Zbroją), autorka projektu i książki Wędrowny Zakład Fotograficzny oraz książki eseistycznej Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii, za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki oraz Odkryć Empiku. Dwukrotna stypendystka ministra kultury i dziedzictwa narodowego w obszarze sztuk wizualnych (2015 i 2020). Absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Kultury Polskiej UW. W 2016 roku otrzymała tytuł „Kulturystki Roku” przyznawany przez Radiowy Dom Kultury, w 2020 została laureatką Nagrody im. Beaty Pawlak i Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego, była także nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody im. Stanisława Barańczaka. Mieszka na Pogórzu Izerskim.

Spotkanie na żywo w sali audiowizualnej w nowym budynku

Wstęp wolny!

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń