MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Biały napis - Master class warsztaty z Martą Nieradkiewicz - i zdjęcie aktorki, brunetki patrzącej wprost w obiektyw.

MASTER CLASS – warsztaty aktorskie z Martą Nieradkiewicz

Zdjęcie stołu z fiszkami z anglojęzycznymi tekstami w kilku kolumnach, na dwóch z nich widać teksty ACT 2 i ACT 3, co sugeruje układanie scen scenariusza.

Warsztaty scenariopisarskie!

Archiwalne zdjęcie z grupą ludzi przed kamienicą z napisem J. Murzynski. Zdjęcie graficznie zafarbowane na fioletowo. W lewym dolnym roku tytuł wykładu – Wokół architektury. Litery i reklamy w przestrzeni Torunia, Prowadzenie: Katarzyna Kluczwajd

Opublikowano: 11 marca 2024 Views: 268 Czytelnia, Edukacja, Książki, Strona główna

Wokół architektury: Litery i reklamy w przestrzeni Torunia

Kiedy: 21 marca (czwartek), godz. 18.00

Jakie rodzaje szyldów i reklam stosowano na początku XX w. i w latach Drugiej Rzeczypospolitej? Kto wykonywał owe litery w przestrzeni wspólnej i jakie miewały formy? Jakie treści głosiły? Jaki był ich stosunek do architektury? Czy i jak miały wpływ na jakość przestrzeni miasta? Czy reklamy zewnętrzne podlegały kontroli władz lokalnych?

Katarzyna Kluczwajd przedstawi podstawową typologię dawnych reklam zewnętrznych oraz historie wybranych przypadków toruńskich w szerszym kontekście kulturowym – z dużą liczbą ilustracji. Ciekawy jest wątek badawczy dotyczący cechowych malarzy szyldów i malarzy dekoracyjnych, stanowiący niepoznany dotąd fragment historii dawnego rzemiosła artystycznego.
Opracowanie zainspirowane zostało przez aktywność Literołapa, tj. grafika Kamila Snochowskiego od lat z pasją tropiącego zachowane jeszcze duchy dawnych toruńskich liter.
Katarzyna Kluczwajd – historyczka sztuki, muzealniczka, regionalistka, animatorka życia naukowego, popularyzatorka wiedzy o kulturze, sztuce i dziejach Torunia. Zawodowo związana z WBP Książnicą Kopernikańską, wcześniej przez 26 lat z Muzeum Okręgowym w Toruniu. Duch sprawczy i współautorka „Dziejów sztuki Torunia” – pierwszej monografii sztuki miasta od 1933 roku. Autorka katalogów zbiorów i wystaw Muzeum, licznych artykułów i książek o dawnym Toruniu. W październiku 2023 r. została wydana jej pięćdziesiąta książka. Spirytus movens cyklu konferencji pt. „Zabytki toruńskie młodszego pokolenia” (16 edycji, od 2015); współredaktorka naukowa tomów posesyjnych z udziałem własnych tekstów. Pasjonatka pracy na rzecz dziedzictwa także w wymiarze społecznym (Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki) oraz jako toruniarka (blog toruniarnia). Z racji różnorodnej aktywności na rzecz poznawania dziejów i kultury miasta, rewitalizacji pamięci społecznej i kulturowej – zawodowo i w wymiarze społecznym – bywa nazywana „pierwszą damą torunioznawstwa”. Czerpie radość z poznawania historii i ludzi.
 
Spotkanie na żywo w sali audiowizualnej w nowym budynku.
Wstęp wolny!

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń