MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Seryjni poeci: Sławomir Płatek

Seryjni poeci: Edward Pasewicz

Opublikowano: 20 lutego 2017 Views: 1793 Cykle Czytelni, Czytelnia, Książki, Orient Express, Strona główna

24.02.2017 – Orient Express. Religia

Kiedy: 24 lutego (piątek), godz. 17.00

Nowy cykl spotkań, który pomoże odkryć, poznać i zrozumieć tajemniczy świat, który w ostatnim czasie wzbudza lęk i niepokój społeczeństw zachodnich. Zaproszeni goście opowiedzą o historii, współczesności i różnych aspektach kultury arabsko-muzułmańskiej.

PRZYSTANEK RELIGIA
Marta Woźniak-Bobińska – Krzyże wśród minaretów: chrześcijanie na Bliskim Wschodzie
Małgorzata Al-Shahari – Polka w sercu islamu. Moja pielgrzymka do Mekki

Wszystkim tym, którzy są ciekawi świata, zafascynowani innymi kulturami i odległymi lądami w relacjach interesujących osób, proponujemy cykl spotkań z serii Orient Express.
Zaproszeni przez nas goście prezentować będą wciąż tak mało znany, a zarazem tak intrygujący świat muzułmańskiego Orientu, jego dziejów i współczesności oraz różnych aspektów kultury, a wszystko to w wykładach, prelekcjach, dyskusjach oraz ilustrowanych tysiącami bajecznie kolorowych zdjęć i opowieściach z wypraw pełnych bliskowschodnich zapachów i smaków.
Zapraszamy w niezwykłą podróż Orient Expressem, którego każdy przystanek przeniesie Was w inny obszar arabsko-muzułmańskiej tradycji i codzienności, poruszy Waszą wyobraźnię, pomoże odkryć, poznać i – przede wszystkim – zrozumieć ów owiany mgiełką tajemniczości, a w ostatnich czasach wzbudzający niepokój i lęk społeczności zachodnich, świat islamu.

Marta Woźniak-Bobińska
Krzyże wśród minaretów: chrześcijanie na Bliskim Wschodzie
Bliski Wschód to kolebka trzech religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu. To także jeden z najbardziej niestabilnych rejonów świata, z którego obecnie płynie fala uchodźców uciekających przed wojną i przemocą. Kim są ludzie szukający schronienia w Europie? Jakie wartości wyznają? To nie tylko arabscy muzułmanie, sunnici i szyici, lecz również chrześcijanie, członkowie starożytnych Kościołów, których korzenie sięgają pierwszych wieków. Asyryjczycy, Aramejczycy, Chaldejczycy, Koptowie, Maronici – bez znajomości historii ich wspólnot nie sposób zrozumieć współczesnego Bliskiego Wschodu. Spotkanie z Martą Woźniak-Bobińską ma na celu ukazanie skomplikowanych relacji między wyznawcami chrześcijaństwa oraz islamu w tym regionie, których tyle samo łączy, co dzieli.
Marta Woźniak-Bobińska – doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ, dwukrotna stażystka w krajach arabskich (Syria, Egipt). Wśród jej zainteresowań badawczych znajdują się mniejszości religijne i etniczne wywodzące się z Bliskiego Wschodu (zwłaszcza chrześcijanie i żydzi), stosunki muzułmańsko-chrześcijańskie, problemy migracji, diaspor i tożsamości, kultura arabska (literatura, nowe media), polityka państw bliskowschodnich. Autorka monografii Współcześni Asyryjczycy i Aramejczycy. Bliskowschodni chrześcijanie w poszukiwaniu tożsamości narodowej oraz ponad siedemdziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych. W latach 2013-2015 prowadziła badania wśród chrześcijan bliskowschodnich w Szwecji w ramach europejskiego grantu HERA/DIMECCE. W 2016 otrzymała stypendium dla wybitnych młodych naukowców.

Małgorzata Al-Shahari
Polka w sercu islamu. Moja pielgrzymka do Mekki
Podczas spotkania mieszkająca na co dzień w Bydgoszczy Małgorzata Al-Shahari podzieli się z jego uczestnikami swoimi wspomnieniami z pielgrzymki do Mekki (hadżdż), którą odbyła wraz z mężem i grupą polskich wyznawców islamu w 2011 roku. Opisze niezwykłą duchową podróż do „serca islamu” – saudyjskiego miasta stanowiącego centrum religijne najmłodszego z monoteistycznych wyznań oraz uważanego za najświętsze miasto muzułmanów, co sprawia, że nie mają do niego dostępu wyznawcy innych religii. Przedstawi miejsca, zasady i rytuały towarzyszące pielgrzymce, która jest istotnym elementem religii muzułmańskiej, bowiem należy do tzw. „filarów islamu”, tj. obowiązków każdego muzułmanina, podobnie jak wyznanie wiary, modlitwa, post i jałmużna. Pielgrzymka ma ogromne znaczenie jako rytuał podkreślający wiarę w jednego Boga, bowiem wyznawcy podejmujący trud podróży wyrażają w ten sposób siłę swojej wiary; umacnia także poczucie jedności muzułmanów dzięki temu, że gromadzą się tam wierni z całego świata oraz poczucie równości, bowiem obowiązują ich te same zasady niezależnie od kraju pochodzenia, koloru skóry czy zasobności portfela. Dzięki spotkaniom z współtowarzyszkami pielgrzymki z różnych zakątków globu Małgorzata Al-Shahari wysnuła z tych doświadczeń proste, choć odkrywcze prawdy dotyczące tego wydarzenia, które z powodu złożoności rytuałów często nie są dostrzegane przez pielgrzymów, a w rzeczywistości okazują się istotą duchowej podróży do „serca islamu”.
Małgorzata Al-Shahari – absolwentka lingwistyki stosowanej języka angielskiego z językiem arabskim na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i studiów podyplomowych dla tłumaczy języka angielskiego na tej samej uczelni, a także studiów podyplomowych na kierunku tłumaczenia ekonomiczno-prawne – język angielski w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu; współzałożycielka i członek Koła Naukowego Języka i Kultury Arabskiej „An-Nahda” na UKW w Bydgoszczy. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół językoznawstwa, socjolingwistyki, glottodydaktyki, translatologii, a także arabistyki i islamistyki ze szczególnym uwzględnieniem historii Jemenu i sytuacji kobiet w świecie arabsko-muzułmańskim. Dodatkowo interesują ją zagadnienia kulturoznawcze, a przede wszystkim kwestie dialogów międzykulturowych w poszukiwaniu wspólnych wartości ogólnoludzkich.

Wstęp wolny!

 

Fotorelacja:

[gallery_bank type=”images” format=”masonry” title=”false” desc=”false” img_in_row=”4″ display=”all” sort_by=”random” special_effect=”none” animation_effect=”bounce” album_title=”false” album_id=”557″]

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń