MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

26.02.2019 – Historia mody. Maria Antonina i moda rewolucyjna,...

Miniatura z logotypem CSW

Relacja: 26.02.2019 – Historia mody. Maria Antonina i moda...

Opublikowano: 25 lutego 2019 Views: 1596 Cykle Czytelni, Czytelnia, Książki, Orient Express

28.02.2019 – Orient Express. Perski skarb w Toruniu

Kiedy: 28 lutego (czwartek), godz. 17.00

To już trzecia odsłona dobrze znanego cyklu – Orient Express.
W tym roku spotkania z kulturą arabską skupiać się będą wokół szeroko rozumianej sztuki. Nasi goście zaprezentują bogactwo tamtejszej architektury, sztuki zdobnictwa (arabskie mozaiki) oraz sztuki użytkowej. Opowiedzą z pewnością o wielu innych artystycznych aspektach sztuki orientalnej.
Nie zabraknie też wykładów na temat komunikacji czy sztuki kulinarnej!

Podczas drugiego spotkania wyruszymy w orientalną podróż po Polsce. Niewielu mieszkańców Torunia wie, że jeden z najciekawszych rękopisów perskich w Polsce znajduje się w Bibliotece Głównej UMK.

Prowadzenie: dr Magdalena Ginter-Frołow.
Kuratorka kolekcji islamskiej – Bliski Wschód i muzułmańska Azja Centralna, historyk sztuki doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce (na podstawie rozprawy „Miniatury perskie z rękopisów perskich w zbiorach polskich”). Autorka wystaw poświęconych sztuce muzułmańskiej i recepcji sztuki azjatyckiej przez artystów polskich. Interesuje się problemami digitalizacji zbiorów muzealnych i procesem ich udostępniania. W 2006 roku prowadziła badania w Iranie w ramach stypendium Polskiej Akademii Nauk. Członek Zarządu Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata. W 2015 uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Wstęp wolny!

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń