MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Eksperymenty okołofotograficzne: spotkanie 4.

Edukacja w styczniu!

Opublikowano: 8 stycznia 2017 Views: 2133 Cykle Czytelni, Czytelnia, Książki, Orient Express, Przestrzeń Literatury, Strona główna

20.01.2017 – Orient Express. Konflikty

Wszystkim tym, którzy są ciekawi świata, zafascynowani innymi kulturami i odległymi lądami w relacjach interesujących osób proponujemy cykl spotkań z serii Orient Express.

Zaproszeni przez nas goście prezentować będą wciąż tak mało znany, a zarazem tak intrygujący świat muzułmańskiego Orientu, jego dziejów i współczesności oraz różnych aspektów kultury, a wszystko to w wykładach, prelekcjach, dyskusjach oraz ilustrowanych tysiącami bajecznie kolorowych zdjęć i opowieściach z wypraw pełnych bliskowschodnich zapachów i smaków.

Zapraszamy w niezwykłą podróż Orient Expressem, którego każdy przystanek przeniesie Was w inny obszar arabsko-muzułmańskiej tradycji i codzienności, poruszy Waszą wyobraźnię, pomoże odkryć, poznać i – przede wszystkim – zrozumieć ów owiany mgiełką tajemniczości, a w ostatnich czasach wzbudzający niepokój i lęk społeczności zachodnich, świat islamu.

ROZKŁAD JAZDY

PRZYSTANEK KONFLIKTY
Kiedy: 20 stycznia 2017 (piątek), godz. 17.00
Labsen

Bassam Aouil
Wojna w Syrii – jeden z największych konfliktów w historii Bliskiego Wschodu

Spotkanie poświęcone będzie jednemu z największych konfliktów w najbardziej współczesnej historii Bliskiego Wschodu, konfliktowi, który poza doniesieniami mediów i nielicznymi artykułami nie doczekał się pełnego opracowania w języku polskim. Mimo wielu momentów przełomowych i eskalacji działań wojennych, przekazy na ich temat i wydarzeń z nimi związanych obecne są w polskich mediach zadziwiająco rzadko, dodatkowo – nie budzi najmniejszych wątpliwości fakt, że środki masowego przekazu kształtują opinię publiczną, zaś dziennikarze świadomi owej siły sięgają po zabiegi, które wpływają na naszą percepcję przedstawionych wydarzeń. Bassam Aouil dokona podczas spotkania analizy przyczyn i przebiegu konfliktu w Syrii począwszy od marca 2011 roku po chwilę obecną, nie poprzestając na przedstawieniu faktów, ale – co istotne – opatrując je celnymi komentarzami i wnioskami, wskazującymi wyraźnie, iż konflikt ten zmienia nie tylko historię tego kraju i dzieje tego regionu, ale i globalną sytuację geopolityczną.

Bassam Aouil – syryjski psycholog i seksuolog, profesor nadzwyczajny w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy (1995-2001), Akademii Bydgoskiej (2002-2005) i Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (od 2005). Współpracował z Uniwersytetami w Damaszku i w Homsie (Syria), Rosyjską Akademią Kształcenia oraz Instytutem Pedagogiki Specjalnej w Moskwie, Akademią Nauk Pedagogicznych w Kijowie (Ukraina), Uniwersytetem Pedagogicznym w Mińsku (Białoruś). Laureat wielu nagród i odznaczeń w Polsce (Nagroda PFRON-u, Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Nagroda Marszałka Kujawsko-pomorskiego oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej i innych). Udzielał pomocy psychologicznej syryjskim uchodźcom i wspierał zespołów Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz Fundacji Wolnej Syrii i innych polskich i międzynarodowych organizacji działających na rzecz pomocy humanitarnej Syryjczykom, a w szczególności uchodźcom z Syrii w Turcji, Libanie i w Jordanii. Pozostawał od samego początku konfliktu w kontakcie z demokratycznymi ugrupowaniami opozycji syryjskiej, której jest członkiem, wziął także udział w wielu spotkaniach i konferencjach na rzecz zakończenia wojny (m.in. z wysłannikiem sekretarza generalnego ONZ).

Małgorzata Al-Shahari
Houthi – kim są przedstawiciele jednej z głównych stron w obecnie trwającym konflikcie w Jemenie

Huthi są członkami grupy znanej pod nazwą Ansar Allah, należącej do szyickiego odłamu islamu – zajdytów, którzy przez ponad 1000 lat (do 1962) sprawowali władzę nad terenem Jemenu Północnego w ustroju zwanym imamatem. Rodowód ugrupowania Houthich, stanowiącego obecnie jedną trzecią populacji Jemenu, sięga lat 90. XX wieku, przy czym pierwotnie był to ruch teologiczny propagujący pokój i tolerancję, który prezentował stosunkowo liberalne wizje związane z edukacją i kulturą. W wydarzeniach z roku 2011, określanych wspólnym dla Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki terminem „Arabska Wiosna”, Houthi byli jedną z wielu sił, które wzięły udział w przewrocie przeciwko długoletniemu przywódcy Jemenu, Alemu Abd Allahowi Salihowi. Później jednak stali się jego sojusznikiem, wspierani przez plemiona lojalne byłemu prezydentowi. Ugrupowanie, które zainicjowało swą działalność jako ruch teologiczny wzywający do pokoju, w obecnej chwili znajduje się w centrum konfliktu na skalę międzynarodową. Podczas spotkania nakreślona zostanie charakterystyka tego ruchu na tle wielowątkowej i wieloaspektowej genezy wojny w Jemenie, zaś jego celem będzie m.in. obalenie powielanego przez media stereotypu, iż konflikt ten jest konfliktem religijnym pomiędzy sunnitami i szyitami, co stanowi znaczne uproszczenie i nie oddaje pełnego obrazu sytuacji.

Małgorzata Al-Shahari – absolwentka lingwistyki stosowanej języka angielskiego z językiem arabskim na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i studiów podyplomowych dla tłumaczy języka angielskiego na tej samej uczelni, a także studiów podyplomowych na kierunku tłumaczenia ekonomiczno-prawne – język angielski w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu; współzałożycielka i członek Koła Naukowego Języka i Kultury Arabskiej „An-Nahda” na UKW w Bydgoszczy. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół językoznawstwa, socjolingwistyki, glottodydaktyki, translatologii, a także arabistyki i islamistyki, ze szczególnym uwzględnieniem historii Jemenu i sytuacji kobiet w świecie arabsko-muzułmańskim. Dodatkowo interesują ją zagadnienia kulturoznawcze, a przede wszystkim kwestie dialogów międzykulturowych w poszukiwaniu wspólnych wartości ogólnoludzkich.

Kolejny przystanek:

PRZYSTANEK RELIGIA
Kiedy: 24 lutego 2017 (piątek), godz. 17.00

Marta Woźniak-Bobińska
Krzyże wśród minaretów: chrześcijanie na Bliskim Wschodzie

Małgorzata Al-Shahari
Polka w sercu islamu. Moja pielgrzymka do Mekki

 

Fotorelacja:

[gallery_bank type=”images” format=”masonry” title=”false” desc=”false” img_in_row=”4″ display=”all” sort_by=”random” special_effect=”none” animation_effect=”bounce” album_title=”false” album_id=”556″]

orient_express_jpg

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń