MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wyprawa w głąb sztuki: Ogólnopolski Przegląd Sztuki Książki

WYSTAWA / Serenissima East Sztuka polska, litewska, łotewska i...

Opublikowano: 8 stycznia 2024 Views: 182 Czytelnia, Książki, Strona główna

OPOWIEŚCI O KOLORZE: Gorączka złota i… srebra

Kiedy: 16 stycznia 2024 (wtorek), godz. 18.00

W Nowym Roku opowieść o kolorze będzie mieć dwóch bohaterów. Będą to: złoto i srebro. Nierozerwalnie związane z sezonem karnawału i świętowaniem jako takim. Utożsamiane z bogactwem i wyjątkowością.

Zarówno złoto, jak i srebro znane są ludzkości od dawna. Ceniono je ze względu na właściwości, jak i wartość. Złoto, jako drogocenny i rzadko spotykany metal szlachetny, to obiekt pożądania i czci. Tak zwana „gorączka złota” sprawia, że światowe zasoby tego kruszca wyczerpują się. Z kolei srebro kojarzone jest przede wszystkim z produkcją biżuterii oraz przedmiotów takich jak sztućce czy naczynia. Używano go także jako walutę. 

W przestrzeni społeczno-kulturowej złoto nierozerwalnie wiąże się z także z Kościołem oraz władzą królewską. Srebro z kolei utożsamiane jest z postępem, przyszłością i motywem kosmicznym a także Księżycem. Złoto zaś powszechnie łączono ze Słońcem.

W świecie mody utarła się zasada, by nie łączyć złotej biżuterii ze srebrną. Obie barwy występują raczej osobno, choć projektanci coraz częściej łączą je w projektach, zwłaszcza w propozycjach na tzw. festive season, czyli okres świąteczny między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem.

Wykład w Czytelni CSW

Prowadzenie: Karolina Osińska
Wstęp wolny!
Transmisja wykładu na Facebooku Centrum Literatury CSW

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń