Kup teraz w Księgarni Sztuki >>>
Folder towarzyszący wystawie „Nie patrz prosto w słońce. Prace z kolekcji Daros Latinamerica”
Nasze ciała posiadają niezwykłą umiejętność przemieniania w obrazy i utrwalania w nich wymykających się nam miejsc i rzeczy. Według Hansa Beltinga kolektywna pamięć kultury, z której tradycji wywołujemy nasze obrazy, posiada jeszcze jedno ważne umiejscowienie – w instytucjonalnej pamięci archiwów. Kolekcja sztuki jest jednym z takich archiwów – „miejscem poza czasem”. Wystawa NIE PATRZ PROSTO W SŁOŃCE Prace z kolekcji Daros Latinamerica jest prezentacją wideo, obiektów oraz instalacji artystów pochodzących z krajów Ameryki Łacińskiej.
Kluczowymi pojęciami dla zrozumienia wystawy są zapomnienie (doświadczenie wyparte) i wspomnienie, do których odwołują się artyści. Opowiadają oni o pożądaniu, zmysłowym postrzeganiu świata, „pragnącym ciele”, doświadczeniach często trudnych do wypowiedzenia – ukrytych w prostych instynktach, tradycji, prekolumbijskich obrzędach, ale również o wydarzeniach związanych z historią społeczną i polityczną miejsc, z których pochodzą. Punktem wyjścia jest ciało rozumiane jako miejsce pamięci. Jak pisze Jacques Lacan: (…) mówię swoim ciałem nie wiedząc o tym. Mówię więc zawsze więcej, niż o tym wiem.
Ludzie odwracają wzrok od słońca – według George’a Bataille: erekcja i słońce gorszą tak samo, jak trup i mrok piwnic. Ludzkie oczy nie znoszą ani słońca, ani kopulacji, ani trupa, ani zmroku, różnie jednak na ich widok reagują.
Tytułowe „nie patrz prosto w słońce” odnosi się bezpośrednio do poznania zmysłowego, które może być niekiedy doświadczeniem niebezpiecznym, przekroczeniem tabu, wejściem w sfery bolesne…
Agnieszka Pindera / Joanna Zielińska
Artyści: Mauricio Alejo (Meksyk), Juan Carlos Alom (Kuba), María Fernanda Cardoso (Kolumbia), Clemencia Echeverri (Kolumbia), Regina José Galindo (Gwatemala), Teresa Margolles (Meksyk), Ana Mendieta (Kuba), Ernesto Neto (Brazylia), Javier Téllez (Wenezuela)
Folder zawiera opisy prac wszystkich artystów, ich biogramy a także fragmenty tekstów, ukazujących różnego rodzaju konteksty dla całej wystawy i poszczególnych prac.
Kuratorki wystawy: Agnieszka Pindera, Joanna Zielińska
Koordynacja wystawy: Joanna Ewa Zielińska, Eva Armbruster
Produkcja wystawy: Wojciech Ruminski
Redakcja folderu: Katarzyna Radomska, Daniel Malone (en)
Tłumaczenia: Monika Ujma
Design: Full Metal Jacket (Janek Bersz, Jurek Gruchot, Wojtek Koss)
ISBN: 978-83-927311-1-1 wersja pl
978-83-927311-6-0 wersja en
oprawa miękka, wym. 29,7 x 21 cm, 28 str.