MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wiedza i zmiana. Społeczne obiegi wiedzy akademickiej

Edukacja w listopadzie!

Opublikowano: 21 października 2019 Views: 1359 Czytelnia, Książki, Strona główna

Listopadowe wydarzenia w Czytelni!

SPACERY TEMATYCZNE:
Wstęp wolny!
Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl

/ Toruńska typografia, czyli szyldy i napisy
Kiedy: 9 listopada (sobota), godz. 12.00
Typograficzne detale w przestrzeni miasta będą tematem spaceru, który prowadzi ulicami Starego Miasta do Nowego Rynku. Uczestnicy będą mogli poznać zarówno przykłady starego rzemiosła w tradycyjnych formach szyldów, jak i napisy z początku XX wieku, które zostały wydobyte na światło dzienne. Poznamy także nazwiska ich twórców, toruńskich rzemieślników, którzy kształtowali wizerunek miasta.
Prowadzenie: Szymon Spandowski, Kamil Snochowski.
Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Torunia w ramach realizacji zadania publicznego: Wspieranie rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywanie tradycji narodowej.

/ Nadajemy z Torunia! Historia i współczesność toruńskiego radia
Kiedy: 16 listopada (sobota), godz. 10.00
Spacer prowadzony w ramach cyklu „Bohaterowie codzienności”, szlakiem toruńskich rozgłośni, od radia przedwojennego, które swoją siedzibę miało na Stawkach, po współcześnie działające radio PiK i Radio Maryja. W trakcie spaceru dotrzemy także do Piwnic, gdzie poznamy historię podziemnego radia, które działało w czasach PRLu. Uczestnicy spaceru będą korzystali z autobusu, początek w siedzibie CSW, czas trwania: ok. 4h.
Prowadzenie: Marcin Orłowski
Dofinansowano ze środków MHP w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

/ Silna, bo odrodzona
Kiedy: 24 listopada (niedziela), godz. 10.00
Rewolucja niepodległości i szczególne znaczenie kultury, nowi bohaterowie i symbole (pomniki pamięci i niepamięci). Będzie to spacer śladami istniejących i nieistniejących pomników Torunia w ramach cyklu: „Spacer z kulturą. Gawędy o sztuce i historii Torunia”.
Prowadzenie: Marcin Orłowski
Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Torunia w ramach realizacji zadania publicznego: Wspieranie rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywanie tradycji narodowej.

 

Kurs kaligrafii: minuskuła karolińska
Kiedy: 17 listopada (niedziela), godz. 12.00
Kontynuujemy comiesięczne warsztatowe spotkania z kaligrafią, do których można dołączyć w każdej chwili. Wyjątkowa oferta dla wszystkich, którzy marzą o tworzeniu pięknych liter, zarówno dla osób początkujących, jak i dla tych bardziej zaawansowanych. Kameralna grupa umożliwia indywidualne podejście do każdego z uczestników. Wraz z kolejnymi zajęciami poznamy też kolejne narzędzia oraz kolejne podłoża i ciecze pisarskie.
Prowadzenie kursu: Aleksandra Ćwikowska
Bilety: 30 zł / warsztat (pakiet dziesięciu warsztatów: 250 zł, pakiet pięciu warsztatów: 140 zł)
Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl

Spotkanie psychoanalizy z picturebookiem
Kiedy: 20 listopada (środa), godz. 18.15
Kolejne spotkanie z Iwoną Chmielewską i Jolantą Liczkowską-Czakyrową. Tym razem inspiracja do rozmowy będzie książka Iwony Chmielewskiej „Gdzie jest moja córka”.
Wstęp wolny.

Orient Express: „Sztuka kreowania smaku. Kuchnia arabska: w kręgu aromatycznych przypraw i orientalnych smaków”
Kiedy: 21 listopada (czwartek), godz. 17.00
Spotkanie poświęcone będzie tajnikom kuchni arabskiej, w które wprowadzi nas mieszkająca w Ciechocinku, a pochodząca z Rabatu – stolicy Królestwa Maroka, Chaimae Ahtatbi. Choć wszyscy posługują się terminem „kuchnia arabska”, warto pamiętać, że obejmuje ona potrawy i zasady kulinariów wszystkich krajów świata arabskiego, w tym Arabskiego Zachodu – Maghrebu (Algieria, Maroko, Tunezja, Libia, Mauretania, Sahara Zachodnia) i Arabskiego Wschodu – Mashreku (Syria, Liban, Palestyna, Jordania, Irak, Egipt, Sudan oraz kraje Półwyspu Arabskiego: Arabia Saudyjska, Jemen, Oman, ZEA, Bahrajn, Katar, Kuwejt) – co sprawia, że w każdym z tych regionów kuchnia znacznie się różni.
Prowadzenie: Chaimae Ahtatbi
W ramach spotkania planowana jest także degustacja!
Wstęp wolny.

Historia mody: Bielizna
Kiedy: 26 listopada (wtorek), godz. 18.00
Kolejne spotkanie z cyklu, podczas którego omówiony zostanie nieodłączny element naszego codziennego stroju. Opowiemy o historii i ewolucji stylu damskiej bielizny.
Prowadzenie: Anna Straszewska
Wstęp wolny.

Wykłady w Czytelni: perły z kolekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu
Kiedy: 27 listopada (środa), godz. 18.00
Pierwszy z cyklu wykładów towarzyszących wystawie „Artuum Mobile: Świat Saskii Boddeke & Petera Greenawaya”, którego celem jest zapoznanie publiczności ze zbiorami najważniejszych muzeów naszego regionu. Cykl rozpoczyna wykład o zbiorach toruńskich, w których podziwiać można dzieła Marcelego Bacciarellego czy Albrechta Dürera.
Prowadzenie: Anna Kroplewska-Gajewska
Wstęp wolny.

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń