MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Plakat wystawy Polonia Polish National Pavilion. a środku okrągły obraz Krzysztofa Skarbka – czerwone tło, na nim jasny krzyż maltański, na nich zielone rośliny w których rozgrywa się religijna scena ściągania Chrystusa z krzyża.

POLONIA – Wystawa w polskim pawilonie narodowym na Biennale...

Grafika z okładką książki "Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u" ze zdjęciem dwojga ludzi w mieszkaniu, kobieta z rozłożonymi rękami pokazuje mężczyźnie podłogę. Po prawej stronie grafiki informacja o wykładzie i dacie wydarzenia.

Spotkanie autorskie z Agatą Szydłowską wokół książki „Futerał. O...

Zdjęcie w odcieniach zieleni z kobietą, która przedstawia geometryczną pozę. Ma na sobie sukienkę w stylu pop-art. Ten sam wzór jest na obrazie na drugim planie. Na grafice napis: Historia mody. Esteta. Inspiracje dziełami sztuki w twórczości Yves'a Saint Laurenta, 14.03.2024 (czw.), godz. 18.00. Prowadzenie Adam Drozdowski. Spotkanie na żywo z sali audiowizualnej w nowym budynku. Wstęp wolny!

Opublikowano: 4 marca 2024 Views: 204 Cykle Czytelni, Czytelnia, Historia mody, Książki, Strona główna

Historia mody: Esteta. Inspiracje dziełami sztuki w twórczości Yves’a Saint Laurenta

Kiedy: 14 marca (czwartek), godz. 18.00

Yves Saint Laurent to niewątpliwie jeden z najważniejszych projektantów mody XX w. Prywatnie miłośnik sztuki, wraz ze swoim partnerem Pierrem Bergé zbudował wspaniałą kolekcję, na którą składały się dzieła z całego świata i reprezentujące różne epoki artystyczne. Od antyku po pop-art, projektant czerpał inspiracje z historii sztuki, aby tworzyć własne arcydzieła. Wyjątkowy dialog, jaki istniał między Saint Laurentem a niezliczonymi źródłami inspiracji, które znajdował w sztukach pięknych, obejmujących szeroki wachlarz kultur na przestrzeni dziejów, był kluczowym elementem pomysłowości i nieograniczonej kreatywności projektanta. W swoich projektach często odwoływał się do twórczości wielkich artystów, takich jak Picasso, Matisse czy Mondrian, którego twórczość zainspirowała YSL do stworzenia ikonicznej dziś sukni nazwanej na cześć malarza.

Adam Drozdowski – dr, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadzi zajęcia z zakresu historii mody XIX i XX w. oraz związków mody ze sztuką. Jego zainteresowania naukowe to międzywojenna moda kobieca, wątki emancypacyjne w modzie kobiecej XX w., związki mody i sztuki, historia łódzkiego środowiska modowego i wzornictwa przemysłowego w zakresie włókiennictwa.

Spotkanie na żywo w sali audiowizualnej w nowym budynku
Wstęp wolny!

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń