MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Orient Express

Dzień na plus online

Opublikowano: 8 grudnia 2020 Views: 581 Książki, Strona główna

Grudniowe wydarzenia online w Czytelni

CENTRUM LITERATURY /
Wszystkie spotkania odbędą się online!

/ Lekcja czytania obrazu
Cykl wykładów online, mających formę krótkich filmów. Miniwykłady mają na celu wprowadzenie odbiorcy w świat historii sztuki, dostarczając wiedzy bazowej dla nauczycieli i uczniów o różnym stopniu zaawansowania, jeśli chodzi o interpretację obrazu.
1.12.2020 (wtorek), godz. 18.00 – 6. odcinek: analiza obrazu filmowego
Gdzie: Facebook CSW Toruń, www.csw.torun.pl

 

/ Wykłady w Czytelni: Fotografia w kolekcjach sztuki
9.12.2020 (środa), godz. 18.00

Ostatni z cyklu wykładów towarzyszących wystawie Helmuta Newtona.
Prowadzenie: Mateusz Kozieradzki
Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW

 

/ Łempicka. Tryumf życia – spotkanie z autorką, Małgorzatą Czyńską
10.12.2020 (czwartek), godz. 18.00

Rozmowa o królowej skandalu, niepokornej, zafascynowanej pięknem ludzkiego ciała artystce. Czy autorce książki udało się dotrzeć do prawdziwej historii Tamary Łempickiej, która sama tworzyła swoją legendę? Impreza w ramach Toruńskiego Festiwalu Książki.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1261561980891652
Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW

 

/ Lekcja czytania Olgi Tokarczuk – spotkanie z Tomaszem Pindelem i Szymonem Kloską
15.12.2020 (wtorek), godz. 19.00

Znani dziennikarze porozmawiają o twórczości Olgi Tokarczuk, postarają się odpowiedzieć na pytanie od czego zacząć lekturę, co uznają za szczególnie ciekawe itd. Zdradzą kilka okołonoblowskich ploteczek, nie unikając oczywiście tematu ataków na noblistkę, wpisujących się w długą tradycję dyskredytacji literackich luminarzy.
Impreza w ramach Toruńskiego Festiwalu Książki.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/3489489741164590
Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW

 

/ Spotkanie psychoanalizy z picturebookiem
16.12.2020 (środa), godz. 18.15

Zapraszamy na kolejne spotkanie z Iwoną Chmielewską i Jolantą Liczkowską-Czakyrową. Tym razem porozmawiamy o książce „Maum. Dom duszy” autorstwa HeeKyoung Kim, z ilustracjami Iwony Chmielewskiej.
To wydana na eleganckim papierze – pięknie, choć dość ascetycznie – rysunkowa opowieść o tym, z czego składa się człowiek. Bo w języku koreańskim „maum” oznacza właśnie duchowość: charakter człowieka, jego emocje, umysł, pamięć. Jak zwykle w przypadku picturebooków Iwony Chmielewskiej, jest to książka do smakowania i do przemyślenia. Trudne pytania, które się w niej pojawiają, skłaniają do szukania odpowiedzi we własnym doświadczeniu, umyśle i sercu. Obrazy Iwony Chmielewskiej podsuwają pewne tropy myślowe, ale to my sami musimy otworzyć głowę i dać się ponieść refleksjom.
Ze względu na ograniczenia sanitarne zapraszamy publiczność do oglądania rozmowy i włączenia się do dyskusji na Facebooku Centrum Literatury CSW.

 

/ Orient Express: Sztuka kolekcjonowania (wspomnień)
17.12.2020 (czwartek), godz. 17.00

Spotkanie w naszym stałym cyklu poświęcone zbiorom tatarskim w polskich kolekcjach muzealnych, dziejom i współczesności Tatarów na ziemiach polskich.

Tatarzy polscy to autochtoniczna grupa etniczna wyznająca islam. Konstruowany na przestrzeni wieków konglomerat wierzeń i zwyczajów tej społeczności budzi nieustające zainteresowanie – zarówno naukowców, jak i turystów, licznie odwiedzających ulokowane na terenie województwa podlaskiego historyczne osady tej grupy (Bohoniki, Kruszyniany) wraz ze znajdującymi się tam meczetami i mizarami. W trakcie spotkania przybliżona zostanie historia i współczesność społeczności tatarskiej, a także najważniejsze elementy stanowiące podstawę jej identyfikacji, ze szczególnym uwzględnieniem pamięci oraz roli i znaczenia palcówek muzealnych, stanowiących ważne jej nośniki.

Prowadzenie: Karolina Radłowska – socjolożka, etnolożka, doktorka nauk społecznych, adiunktka Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, kustoszka muzealna, wieloletnia pracowniczka muzeum. Autorka artykułów i publikacji dotyczących społeczności tatarskiej w Polsce, w tym monografii „Tatarzy polscy. Ciągłość i zmiana”.
Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW

/ Historia mody: Od buntownika do klasyka. Jean-Paul Gaultier
29.12.2020 (wtorek), godz. 18.00

Wykład poświęcony enfant terrible świata mody lat 80., jakim był Jean-Paul Gauliter – jedna z najbarwniejszych i jednocześnie najbardziej pozytywnych postaci współczesnej mody.
Jean Paul Gaultier, choć oficjalnie zakończył swoją karierę projektanta mody, to niezmiennie pozostaje jedną z najlepiej rozpoznawanych i lubianych postaci świata mody. Jego styl nasycony dowcipem, pokazujący dystans do samego siebie i do otaczającego świata jest ceniony zarówno przez krytyków, jak i klientki. Gaultier sam będąc postacią popkultury jednocześnie ją współtworzył, projektując niezapomniane kostiumy na scenę (Madonna) czy do filmów („Piąty element”, „Kika”).
Wykład pozwoli scharakteryzować styl projektanta i będzie jednocześnie próbą podsumowania jego kariery.
Prowadzenie: Piotr Szaradowski
Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń