MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Edukacja w grudniu!

Eksperymenty okołofotograficzne: spotkanie 3.

Opublikowano: 28 listopada 2016 Views: 1523 Czytelnia, Książki, Przestrzeń Literatury, Strona główna

Grudniowe spotkania w Czytelni!

Czytelnia CSW zaprasza na grudniowe spotkania!

Kiedy: 01 grudnia 2016, godz. 17.00
Spotkanie autorskie z Michałem Fedorowiczem, autorem bloga „Kulturą w płot”
Wydarzenie zorganizowane w ramach XXII Toruńskiego Festiwalu Książki, finansowanego ze środków Urzędu Miasta Toruń


Kiedy: 02 grudnia 2016, godz. 19.00

Wernisaż wystawy laureatów I edycji Przeglądu Polskiego Exlibrisu cyfrowego

EX DIGITALIS Salon Wyróżnionych

Marcin Bochenek, Ewa Chorążak, Tomasz Hankus i Grzegorz Izdebski zostali laureatami ogólnopolskiego przeglądu ekslibrisów cyfrowych EX DIGITALIS Salon 2015.

Nagrodzone prace zostały włączone do Kolekcji CSW Znaki Czasu, natomiast w ramach XXII Toruńskiego Festiwalu Książki uhonorowani artyści zaprezentują swój wybrany dorobek twórczy w Czytelni CSW „Znaki Czasu”.

Najważniejszym zadaniem EX DIGITALIS jest dokonywanie, co dwa lata, przeglądu i promocji ekslibrisów wykonanych najnowszymi technikami graficznymi. Współcześnie spełniają ten warunek technologie komputerowe, w których cyfrowo stworzone obrazy są powielane przy pomocy urządzeń laserowych lub w tradycyjnych drukarniach. W dobie książek elektronicznych chcemy przypomnieć wszystkim, że ekslibris stanowił niegdyś nieodzowny element książki. Dziś nieco zapomniany przypomina o swoim istnieniu w nowym cyfrowym wydaniu.

W przyszłości, ekslibrisy wykonane w kolejno odkrywanych technologiach graficznych, będą również dopuszczane do toruńskiego przeglądu. Na rok 2017 planowana jest kolejna edycja międzynarodowego przeglądu ekslibrisu cyfrowego EX DIGITALIS Salon 2017.

Wydarzenie zorganizowane w ramach XXII Toruńskiego Festiwalu Książki, finansowanego ze środków Urzędu Miasta Toruń.

 

Kiedy 05 grudnia 2016, godz. 18.00
Piękne kontra brzydkie – spotkanie z Beatą Chomątowską

Przez lata, zarówno ze względów ideowych, jak i ekonomicznych, a także z braku tradycyjnych materiałów budowlanych i głodu mieszkań, budowano w pośpiechu bloki, wieżowce, które niszczyły strukturę, charakter i klimat starych miast. Stały się one zwykłymi współczesnymi osiedlami. Często pamięć miejsc przetrwała w szczątkowym wymiarze, czasem tylko w opowieściach starszych mieszkańców. Coraz częściej odkrywane są jednak stare historie miejsc, zmienionych współczesną zabudową. O pięknie i brzydocie w architekturze polskich miast, o szacunku do przeszłości porozmawiamy z Beatą Chomątowska, pisarką i dziennikarką, założycielką Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów.

Beata Chomątowska – wspólnie z Karoliną Przewrocką prowadzi bloga Stacja Muranów. Jej reportersko-historyczna książka Stacja Muranów otrzymała tytuł Warszawskiej Premiery Literackiej oraz była nominowana do Nagrody im. Jerzego Turowicza i Gwarancji Kultury.
Jest tez autorką pełnej ironii książki Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie, w której maluje szczery portret młodej polskiej emigracji z końca lat 90. W 2014 roku wydała biografię podwójną Lachert i Szanajca. Architekci awangardy, w której opowiada historię nierozłącznej, w pracy i w życiu przez siedemnaście lat, pary architektów.
W 2016 została nominowana do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy w kategorii edycja warszawska za książkę Pałac. Biografia intymna, w której spogląda na Pałac Kultury i Nauki oczami ludzi, którzy związali z nim życie.

Prowadzenie: Anna Kompanowska
Wydarzenie zorganizowane w ramach XXII Toruńskiego Festiwalu Książki, finansowanego ze środków Urzędu Miasta Toruń.

Wstęp wolny!

 

Kiedy: 09 grudnia 2016, godz. 18.00
20 lat minęło… Spotkanie z Michałem Rusinkiem

10 grudnia przypada 20. rocznica przyznania Wisławie Szymborskiej Literackiej Nagrody Nobla. Z tej okazji zapraszamy na wieczór poświęcony poetce oraz promocję książki Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy. Jest to korespondencja Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza pod redakcją Tomasza Fijałkowskiego i Sebastiana Kudasa, która ukazała się kilka tygodni temu nakładem wyd. Znak.

Michał Rusinek – wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor kilku książek i wielu wierszy, ale także tłumacz książek o Kubusiu Puchatku i misiu Paddingtonie. Znamy go jednak przede wszystkim jako pierwszego i jedynego sekretarza noblistki. Niedawno ukazała się jego najnowsza książka Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej.

Wstęp wolny!

 

Kiedy: 10 grudnia 2016, godz. 14.00–18.00
Żywa biblioteka

Akcja, podczas której będzie można wypożyczyć tzw. „żywe książki”, którymi są osoby z grup postrzeganych stereotypowo, często narażone na dyskryminację (np. osoby różniące się kolorem skóry, wyznawcy różnych religii). „Czytelnicy” Żywej biblioteki będą mieli możliwość spotkać się z takimi osobami, porozmawiać o ich życiu, zadać pytania.

Żywa biblioteka jest realizowana w ramach projektu „Przystanek różnorodność” dofinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Inicjatyw Niemożliwych „Motyka”, Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.

 

Kiedy: 15 grudnia 2016, godz. 18.00
Literaci po godzinach – spotkanie z Maciejem Henem

Maciej Hen – ur. 1955 w Warszawie. Laureat I odsłony Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za powieść Solfatara. W 1980 r. ukończył wydział operatorski łódzkiej PWSFTiT. Próbował swoich sił w różnych dziedzinach: bywał operatorem filmowym, scenarzystą, fotografem, reżyserem filmów dokumentalnych, dziennikarzem, tłumaczem, muzykiem i aktorem. Debiutował w roku 2004 powieścią Według niej, którą opublikował pod pseudonimem Maciej Nawariak. Syn Józefa Hena.

Solfatara Macieja Hena to świetna powieść historyczna, całkowicie niepodatna na jakiekolwiek współczesne mody i spory ideologiczne (…) To świetna literatura, elegancka, wewnętrznie spójna i dostarczająca sporej lekturowej przyjemności. Jej kulturowy punkt odniesienia tkwi głęboko w przeszłości, w czasach, gdy rodziła się tradycja świeckiej powieści przygodowej, czyli w epoce Łazika z Tormezu, Miguela Cervantesa czy Daniela Defoe.

Prowadzenie Malina Barcikowska

 

Kiedy: 18 grudnia 2016, godz. 17.00
Spotkanie z Andrzejem Świetlikiem oraz Przemysławem Wałczukiem – kuratorem wystawy „Ciechowski–Świetlik”

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń