MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

13.02.2019 – Spotkanie psychoanalizy z picturebookiem. „Comment fonctionne une...

„ALE MUSICALE! Literacko-muzyczne spotkanie z Danielem Wyszogrodzkim i jego...

Opublikowano: 1 lutego 2019 Views: 1196 Czytelnia, Książki

FOTOgrafia_6: Fotografia a polityka

Kiedy: 22 lutego (piątek), godz. 18.00

„Fotografia a polityka” to zagadnienie, które poruszone zostanie podczas kolejnego wykładu z cyklu „FotoGRAFIA”.
Techniki utrwalania obrazu przy pomocy światła, konstrukcji optycznych oraz różnorakich materiałów chemicznych zaczęły szybko rozprzestrzeniać się w świecie, niedługo po ich wynalezieniu. Niezrównane możliwości dokumentacyjne a także potężna siła przekazu fotografii zaczęły być wykorzystywane w politycznej grze – zarówno przez rządzących, jak i chętnych na rządzenie. Dr Zbigniew Filipiak przytoczy szereg wybranych przykładów owej interakcji w XIX i XX wieku.

O prowadzącym:

dr Zbyszek Filipiak – artysta fotografik i nauczyciel akademicki – doktor historii państwa i prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Współautor spotkań artystycznych „Galeria Wizji”, łączących poezję i fotografię, w klubie „Od Nowa” (2004). Współzałożyciel Toruńskiej Grupy Fotograficznej (2007–2009) oraz Prezes Stowarzyszenia Toruńskie Spacery Fotograficzne (od 2010 roku). Redaktor i współtwórca albumu fotograficznego Z drogi… Miasto i okolice okiem Toruńskich Spacerów Fotograficznych (Toruń 2012). Autor i organizator kilkudziesięciu wystaw – indywidualnych i zbiorowych.
Pracuje zarówno na błonach fotograficznych (średnio i małoobrazkowych), jak i cyfrowo. Prowadzi warsztaty z zakresu portretu oraz wykłady upowszechniające historię fotografii. Juror w regionalnych konkursach fotograficznych. Laureat nagrody „Kulturalny krawat” (grudzień 2012) za osobowość kulturalną miasta, przyznany w głosowaniu internautów zorganizowanym przez portal Kulturalny Toruń.

Członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików.
www.zbyszekfilipiak.com

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń