MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Miniatura z logotypem CSW

Relacja: Wokół powojennej sztuki Torunia – spotkanie z Jerzym...

12.12.2018 – Spotkanie psychoanalizy z picturebookiem. „Capital/Kapitał”

Opublikowano: 10 grudnia 2018 Views: 1628 Czytelnia, Książki

FOTOgrafia _4: Kobiety Fotonu

Kiedy: 14 grudnia (piątek), godz. 18.00

Spotkanie autorskie z Katarzyną Gębarowską wokół książki Kobiety Fotonu.

Bohaterkami książki są kobiety związane z Bydgoskimi Zakładami Fotochemicznymi, o Fotonie opowiadają chemiczki, laborantki, księgowe i… artystki, które pracowały na fotonowskich materiałach: Natalia LL, Teresa Gierzyńska, Jolanta Marcolla. 

Kobiety Fotonu

Przemysł fotochemiczny to przemysł lekki, odpowiedni dla kobiet. W Bydgoskich Zakładach Fotochemicznych „Foton” większość załogi stanowiły kobiety. Budowały powojenną legendę polskiej fotografii analogowej, sukces największego producenta papieru do fotografii czarno-białej i barwnej. Chemiczki, laborantki, księgowe dopowiadają swój rozdział do oficjalnej historii Fotonu. Z pasją mówią o wyborach zawodowych, sytuacji kobiet w przemyśle, a także o miłościach i małżeństwach zawiązanych w ciemni fotograficznej. Swój głos dołączają wybitne artystki fotografki – Teresa Gierzyńska, Jolanta Marcolla oraz Natalia LL, które przez kilkadziesiąt lat pracowały na materiałach Fotonu.

„To świetna książka, którą połyka się za jednym razem. Lekko napisana i znakomicie zilustrowana. Przemysł fotograficzny nie brzmi zachęcająco, ale historia opowiedziana z perspektywy kobiet jest zaskakująco świeża i inspirująca”. – Adam Mazur

Małgorzata Czyńska – historyk sztuki, kuratorka wystaw, dziennikarka, pisarka. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka książek: „Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów”, „Kobro. Skok w przestrzeń”, „Harem metafizyczny. Kobiety Witkacego”, „Dom polski. Meblościanka z pikasami” oraz wywiadu rzeki z Edwardem Dwurnikiem „Moje Królestwo”. Laureatka Nagrody Literackiej „Juliusz” za książkę „Kobro. Skok w przestrzeń”.

Katarzyna Gębarowska – miłośniczka starych zdjęć, badaczka historii fotografii, kuratorka wystaw fotograficznych, wydawczyni książek, fotografka. Doktorantka w IS PAN, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Właścicielka Galerii Farbiarnia w Bydgoszczy. Od 2015 dyrektorka Vintage Photo Festival – Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej.

Wstęp wolny

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń