MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Orient Express: sztuka (prze)trwania (online)

Znaki Apokalipsy

Opublikowano: 1 października 2020 Views: 1251 Książki, Wydawnictwo

DO CZYSTA / THE CLEANER – Marina Abramović

Kup teraz w Księgarni Sztuki >>>

DO CZYSTA / THE CLEANER
KATALOG W JĘZYKU POLSKIM 

Kuratorzy:

Lena Essling (Moderna Museet, Sztokholm),
Tine Colstrup (Louisiana Museum of Modern Art, Humlebæk),
Susanne Kleine (Bundeskunsthalle, Bonn),
Wacław Kuczma (Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu)

Współpraca kuratorska: Marek Żydowicz

„DO CZYSTA” to wyjątkowa, przekrojowa wystawa poświęcona twórczości Mariny Abramović – działającej od około pięciu dekad wybitnej artystki, ikony performansu i niezwykłej postaci świata sztuki współczesnej.

Wystawa zorganizowana w CSW w Toruniu będzie odsłoną największej w Europie retrospektywy Mariny Abramović, zrealizowanej wspólnie z Moderna Museet w Sztokholmie, we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana w Humlebæk i Bundeskunsthalle w Bonn.

Polska będzie jedynym krajem w naszej części Europy, który uczestniczy w tym tournée. Na prezentowaną w Toruniu wystawę złoży się około 120 dzieł, począwszy od prac pochodzących z lat 60., na współczesnych realizacjach skończywszy. Organizatorzy zrekonstruują także niektóre performatywne akcje Abramović, które będą prezentowane na żywo podczas pokazu, tuż obok rysunków, obrazów, rzeźb, obiektów, fotografii, filmów wideo oraz elementów archiwalnych.

Międzynarodowy projekt „The Cleaner” pozwala europejskiej publiczności zapoznać się z szeroką twórczością Mariny Abramović, jak i wziąć aktywny udział w proponowanych przez nią działaniach, natomiast młodym artystom umożliwi unikalne szkolenie artystyczne i pracę z lokalnymi społecznościami.

Działania Mariny Abramović stały się ważnym fundamentem rozwoju sztuki współczesnej. Radykalna postawa twórcza, umiejętne postrzeganie przestrzeni świata i sztuki wyróżniają ją spośród ówczesnych środowisk twórczych, dając nieprzecenione źródło inspiracji dla artystów młodszego pokolenia. Przez cały okres swojej twórczości nawiązuje do najistotniejszych problemów współczesnego świata oraz wpływu jednostki na jego kształt.

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń