Spotkanie piąte: postmodernizm
Wszechobecnego terminu postmodernizm używano zarówno do opisu trendów w architekturze, socjologii czy filozofii, jak i gastronomii medytacji czy kultury fizycznej. Jego kontrowersyjność i niejednoznaczność zdaje się tkwić już w samym określaniu. Bywa nazywany „tyranią wolności” lub „filozofią błazna”. Na najbliższym spotkaniu zastanowimy się co charakteryzuje ten nurt, który być może najbliżej określa naszą współczesną kondycję i kształtuje światopogląd oraz stworzyć słownik terminów dla niego podstawowych. Postaramy się dopowiedzieć sobie m.in. na takie pytania jak: czy w dobie postmodernizmu jest miejsce na rozgraniczenie kultury masowej od elitarnej? Czy skazani jesteśmy na postmodernistyczną ironię? Czym jest simulacrum? Co dla twórcy oraz odbiorcy oznacza spełnienie postmodernistycznego snu o wolności?
O spotkaniach…
Intelektualny charakter sztuki jest dziś sprawą bezdyskusyjną. Stąd, tak jak trudno sobie wyobrazić współczesnego artystę, który nie czyta, czy kuratora, który nie zagłębia się w tajniki sztuki, tak odbiorca– pełnoprawny uczestnik artystycznych wydarzeń – powinien starać się nie tylko widzieć, lecz także jak najwięcej wiedzieć. Książki z różnych dziedzin to nasi cisi przewodnicy po świecie sztuki, a rola dobrej biblioteki towarzyszącej wydarzeniom artystycznym jest nie do przecenienia.Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi powstała w tym roku Czytelnia CSW wraz z organizowanym w niej cyklem spotkań zatytułowanym Filozofia sztuki przeznaczonym dla uczniów liceów. Zajęcia są propozycją dla wszystkich młodych twórców i odbiorców wydarzeń artystycznych , którzy czują potrzebę rozwinięcia swojej świadomości artystycznej.
Punktem wyjścia spotkań będą wybrane teksty krytyczne o sztuce: recenzje, omówienia, fragmenty biografii artystów, na których podstawie będziemy próbowali zrozumieć, w jaki sposób dyskurs filozoficzny używany jest jako narzędzie interpretacyjne zjawisk artystycznych, tak współczesnych, jak i dawniejszych. Będziemy starali się pokazać, jak dalece się one uzupełniają, warunkując i inspirując wzajemnie swoje osiągnięcia. Każde z godzinnych zajęć pomyślane są jako całość składająca się z trzech części: pracy z tekstem, wykładu oraz dyskusji. W czasie spotkań będzie można zetknąć się z głównymi nurtami współczesnej estetyki w połączeniu z przykładami realizujących je propozycji artystycznych. Zajęcia te są doskonałym uzupełnieniem historii sztuki. Do uczestnictwa w nich nie jest konieczna znajomość podstaw filozofii.
Spotkania odbywać się będą w każdą ostatnią sobotę miesiąca o godzinie 17.00 w Czytelni CSW.
Zapisy na zajęcia pod adresem: malina.barcikowska@csw.torun.pl
Ilość miejsc ograniczona.
Malina Barcikowska – absolwentka filozofii UMK, doktorantka w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN. Współpracowała m.in. z Atelier Foksal w Warszawie Publikuje teksty o sztuce.
Tags: filozofia, spotkania i prelekcje, wykład