MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Historia mody online

Wirtualne podróże ze sztuką

Opublikowano: 30 października 2020 Views: 845 Książki, Strona główna

Cyberkultura_01 – sztuka, nauka, technologia

Kiedy: 13 listopada 2020, godz. 18.00
Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW

Prolog do spotkania w postaci gry:
https://coca-torun.itch.io/cyberkultura-01-prolog

W trakcie spotkania pokażemy również krótki materiał instruktażowo-edukacyjny z użyciem sprzętu do okulografii.

 

 

Czterdzieści lat temu, w 1980 roku, ukazało się pierwsze wydanie „Trzeciej fali” Alvina Tofflera, w której autor rozważał kwestie związane z kompleksowym przekształcaniem się społeczeństw industrialnych w społeczeństwa postindustrialne, zapoczątkowanym w drugiej połowie XX wieku m.in. przez gwałtowny rozwój technologii umożliwiających niemal nieograniczoną wymianę informacji między jednostkami, instytucjami, podmiotami lokalnymi i globalnymi.
Kilka lat później powieści science-fiction Williama Gibsona spopularyzowały pojęcie „cyberprzestrzeni”, które w sztukach wizualnych pojawiło się w nieco odmiennym znaczeniu już w późnych latach 60., gdy Susanne Ussing oraz Carsten Hoff powołali do życia Atelier Cyberspace. Nieco wcześniej, lecz również w latach 60., Alice Mary Hilton wprowadziła w dyskurs naukowy termin „cyberkultura”, określając nim sposób organizacji życia, w którym całe procesy produkcyjne są wykonywane przez systemy maszyn nadzorowanych przez jeden komputer.
Współcześnie znaczną część treści kultury (jeśli nie większość) tworzymy i odbieramy za pomocą narzędzi cyfrowych. Dzięki internetowi mobilnemu i smartfonom możemy niemal zawsze i niemal wszędzie uczestniczyć w globalnej wymianie informacji. Żyjemy zanurzeni w cyberprzestrzeni, a zapośredniczona cyfrowo kultura, w której nieuchronnie przenikają się sztuka, nauka i technologia, staje się, chcąc nie chcąc, kulturą cyfrową – cyberkulturą. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej jej historii, trendom i najciekawszym elementom.
Motywem przewodnim naszego listopadowego spotkania będzie biofeedback – sprzężenie zwrotne między organizmami a maszynami – i sposoby jego wykorzystania w sztuce. Częścią spotkania będzie rozmowa z muzykiem i kompozytorem Rafałem Zapałą, który opowie o instalacji „Sensorium”, wykorzystującej czujniki biofeedbacku: mierniki pulsu, GSR i EEG.

http://zapala.com.pl/soundart/s-e-n-s-o-r-i-u-m/

Prowadzenie: dr Łukasz Kędziora
Metodolog i neurohistoryk sztuki, absolwent studiów doktoranckich z zakresu historii sztuki na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył historię sztuki oraz historię sztuki o specjalności europejska turystyka kulturowa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
www.lukaszkedziora.com

Transmisja odbędzie się na profilu Centrum Literatury CSW.
Link do transmisji zostanie udostępniony także w wydarzeniu, w momencie rozpoczęcia spotkania, a film zostanie zapisany i będzie można obejrzeć go w późniejszym terminie.

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń