MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Cyberkultura_01 – sztuka, nauka, technologia

Listopadowe wydarzenia w Czytelni

Opublikowano: 15 listopada 2020 Views: 1127 Książki, Strona główna

Wirtualne podróże ze sztuką

Muzeum Pergamońskie i panorama Yadegara Asisi – spotkanie antyku i nowych mediów

Kiedy: 27.11.2020 (piątek), godz. 18.00 (online)

Cykl spotkań online, podczas których poznajemy najważniejsze dzieła sztuki współczesnej, które znajdują się w zbiorach znanych i nieznanych galerii i muzeów na świecie.
Muzeum Pergamońskie w Berlinie jest zamknięte od kilku lat, lecz twórca współczesnych panoram Yadegar Asisi zrekonstruował całe miasto Pergamon wraz ze słynnym ołtarzem. Wchodząc do panoramy jego autorstwa, jesteśmy zarówno w świecie antyku, XIX-wiecznej tradycji tworzenia panoram, jak i doświadczamy możliwości nowych mediów i technologii. To zupełnie niezwykłe połączenie, dzięki któremu można zanurzyć się w pergamońskiej rzeczywistości. Yadegar Asisi sprawił, że zamknięcie Muzeum Pergamońskiego otworzyło nowe możliwości odbioru sztuki.

Prowadzenie: Marta Smolińska
Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW

 

 

Poprzednie spotkanie: Sztuka współczesna w zamku Oiron

Zamek w miasteczku Oiron zamykający od zachodu turystyczny szlak Doliny Loary jest wyjątkowym punktem na artystycznej mapie Francji.
Wznosi się na miejscu piętnastowiecznej siedziby rodziny Gouffier, której przebudowy w XVI i XVII w. nadały obecną postać trójskrzydłowego
założenia entre court et jardin. Jest to ciekawy, nawarstwiony historycznie i złożony stylowo przykład dawnej architektury rezydencjonalnej na francuskiej prowincji.
O tym, dlaczego to miejsce przyciąga miłośników sztuki współczesnej dowiemy się już w piątek podczas kolejnej Wirtualnej podróży ze sztuką!

Zamek Oiron został zbudowany w XVI wieku, przez rodzinę potężnych mecenasów sztuki i dlatego zawsze miał być wystawnym miejscem o spektakularnym wystroju, obejmującym oszałamiającą galerię malowideł ściennych w stylu szkoły z Fontainebleau, wyjątkową kolekcję malowanej stolarki, rzeźb i zabytków z XVII wieku.
To nie wszystko! Od 1993 roku mieści kolekcję sztuki współczesnej niespotykaną nigdzie indziej we Francji, znaną jako „Curios & Mirabilia” (ciekawostki i cuda). Ta kolekcja została stworzona ku pamięci Claude’a Gouffiera (pana zamku), głównego kolekcjonera sztuki. Obejmuje temat ciekawostek renesansu, z utworami skupiającymi się na ludziach i naturze.
„Curios & Mirabilia” to stała kolekcja sztuki współczesnej obejmująca prace ponad 70 artystów, w tym m.in. Mariny Abramović.
[opis przetłumaczony ze strony muzeum]

Prowadzenie: Tomasz de Rosset
Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK (Konserwatorstwo i Muzealnictwo, 1985). Od 1986 r. pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2010 r. profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW
Link do transmisji zostanie udostępniony także w wydarzeniu, w momencie rozpoczęcia spotkania, a film zostanie zapisany i będzie można obejrzeć go w późniejszym terminie.

 

Poprzednie odcinki:
 

 

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń