MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

12.02.2020 – Spotkanie psychoanalizy z picturebookiem. „Zły Pan”

Koci weekend w Księgarni Sztuki

Opublikowano: 6 lutego 2020 Views: 1264 Czytelnia, Książki

„Boznańska. Non finito” – spotkanie autorskie z Angeliką Kuźniak

Kiedy: 13 lutego (czwartek), godz. 18.00

Po raz kolejny gościem Czytelni będzie autorka świetnie napisanej biografii – Angelika Kuźniak. Porozmawiamy o artystce, która zdobywała nagrody, była sławna, jej prace prezentowane były na wielu wystawach, a portrety chętnie zamawiane. Czy była spełnioną artystką? Czy była spełnionym człowiekiem?

Prowadzenie: Anna Kompanowska
Wstęp wolny!
 
 

„Obywatelka świata i najwybitniejsza malarka epoki, tak można opisać Olgę Boznańską.

Znana z intrygujących portretów, które intrygowały, niepokoiły i ukazywały prawdziwe oblicze modeli. Od urody bardziej ceniła emocje i charakter osób, które malowała, powierzchowne piękno było dla Boznańskiej zbyt banalne.

W Paryżu można było ją zobaczyć w giupiurowej sukni z trenem pełnym plis i falban, czemu zawsze towarzyszył kurz. Olbrzymi kok sinoczarnych włosów zaczesany do góry przykryty „czarnym gniazdem z dżetów i flaneli”. Nietrudno wyobrazić sobie artystkę jako „posąg wyjęty z ciemności piramidy”.

Trzydzieści lat swojej artystycznej twórczości spędziła w pracowni przy Boulevard Montparnasse, gdzie bywały takie osobistości jak Mela Muter, Zofia Stryjeńska czy Artur Rubinstein.

W oddali towarzyszyły jej takie wydarzenia jak budowa Wieży Eiffla, pierwsza wojna światowa, kryzys gospodarczy i początek drugiej wojny.

Reporterka Angelika Kuźniak, z precyzją i dociekliwością śledczej przygląda się sylwetce najwybitniejszej artystki swoje epoki. Efekty są już dostępne dla czytelników, pełen poczucia humoru, napisany przepięknym językiem portret Olgi Boznańskiej. Ukazujący ją jako kobietę niezależną, ale przy tym delikatną i zmysłową, genialną i w pełni świadomą swojego talentu. Dla sztuki poświęciła wszystko, łącznie z miłością i dobrą opinią.”

 
 

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń