MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Grafika dekoracyjna – żółty pattern z liniami i graficznie zarysowanymi oczami. Napis Lekcja czytania obrazu, Aleksandra Kalisz.

Lekcja czytania obrazu: Aleksandra Kalisz

Wystawa / Dyplom 2023

Obraz Brugghena pt. Śmiejący się. Mężczyzna na obrazie uśmiecha się, bo czarno-biały pies liże go po brodzie. Na grafice pionowy obraz jest powielony w odbiciu lustrzanym. Napis: Arcydzieła malarstwa: Holenderscy naśladowcy Caravaggia, 9.03 (sb), godz. 12.00, Prowadzenie: Alicja Jakubowska, Wstęp wolny!

Opublikowano: 29 lutego 2024 Views: 163 Czytelnia, Książki, Strona główna

Arcydzieła malarstwa: Holenderscy naśladowcy Caravaggia

Kiedy: 9 marca (sobota), godz. 12.00

Niewątpliwie Caravaggio należał do tych nielicznych artystów, który wzbudził wśród współczesnych tak gwałtowne reakcje i chęć naśladowania. Styl Caravaggia błyskawicznie rozprzestrzeniał się po znacznych obszarach Europy. Dzięki przebywającym w Italii artystom z Utrechtu, takim jak Van Baburen, Van Honthorst i Ter Brugghen, caravaggionizm został przeniesiony również do Holandii. Był to zachwyt równie gwałtowny, co stosunkowo krótkotrwały. Po około 10 latach każdy z artystów wybrał własną drogę.

Prowadzenie: Alicja Jakubowska – z wykształcenia historyczka sztuki (Uniwersytet Warszawski), absolwentka Royal Collection Studies (Londyn), stypendystka Fondazione Giorgio Cini (Wenecja), od 2007 pracuje w Zamku Królewskim w Warszawie (obecnie kustoszka zbiorów malarstwa), od 2019 wykładowczyni podyplomowego studium historii sztuki w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie.

Spotkanie na żywo w sali audiowizualnej w nowym budynku i transmisja na Facebooku Centrum Literatury CSW
Wstęp wolny!

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń