MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Z ORGANKIEM O FILMACH – „Apokawixa”

Zaprojektuj: Kurs projektowania mody

Opublikowano: 20 października 2022 Views: 985 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

ZDARZYŁO SIĘ – pokaz przedpremierowy i dyskusja o twórczości Annie Ernaux

Kino Centrum zaprasza na pokaz przedpremierowy filmu Zdarzyło się i dyskusję o twórczości Annie Ernaux!

Kiedy: 25 października (wtorek), godz. 18.00

O ekranizacji autobiograficznej powieści Annie Ernaux – tegorocznej laureatki Nobla w dziedzinie literatury – porozmawiamy z romanistką, dr Anną Kompanowską.

Bilety w cenie 14 zł ulgowy / 16 zł normalny.
Link do rezerwacji elektronicznej: klik

Obsypany nagrodami, w tym nagrodzony Złotym Lwem na weneckim festiwalu dramat Zdarzyło się, to drugi film francuskiej reżyserki Audrey Diwan. Ta zniuansowana i świetnie zagrana opowieść o systemowej opresji oraz niemożności samostanowienia, choć rozgrywa się w latach 60. poprzedniego stulecia, jest niezwykle aktualna także teraz. Akcja filmu rozgrywa się we Francji w 1963 roku. Główna bohaterka studiuje literaturę francuską. Przed zdolną dziewczyną, która marzy o karierze akademickiej, przyszłość stoi otworem. Niespodziewanie wszelkie plany staną pod dużym znakiem zapytania po wizycie w gabinecie lekarskim…
Ku swojemu zaskoczeniu Anne (hipnotyzująca Anamaria Vartolomei) dowiaduje się, że jest w ciąży. Zdaje sobie sprawę, że macierzyństwo zamknie jej zawodową drogę i przekreśli to, do czego tak konsekwentnie dążyła przez lata ciężkiej nauki.
Młoda kobieta stoi przed poważnym dylematem. Wie, że nie chce rodzić, jednocześnie jest świadoma, że za próbę zakazanej wtedy we Francji aborcji, grozi jej nie tylko wydalenie ze studiów, ale i kara więzienia. Czas ucieka, napięcie wzrasta, bo na szali znalazła się przyszłość bohaterki.

Zwiastun filmu: 

Tags: , , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń