MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Sweet Country, reż. Warwick Thornton, Australia 2017, 110′

W cieniu drzewa, reż. Hafsteinn Gunnar Sigurðsson, Dania /...

Opublikowano: 16 czerwca 2018 Views: 1745 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Movie Mówi Project – lato 2018. Temat: Debiutanci!

Kiedy: 27 czerwca (środa), godz. 18.00

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji letniego cyklu filmowo-edukacyjnego Mówi Movie Project! Autorka projektu, dr Magdalena Wichrowska przybliży nam najciekawsze europejskie debiuty ostatniego roku.

Jako pierwszy pokażemy film AVA (2017) w reż. Léi Mysius i będzie to pokaz przedpremierowy!

Wyróżniony na MFF w Cannes jeden z najgłośniejszych i najmocniejszych debiutów francuskich ostatnich lat. Ava to zwycięzca 4. edycji projektu Scope100, po Magical Girl i Czerwonym żółwiu kolejny świetny film, który widzowie polecają widzom.

Ulotny świat wakacji: senna atmosfera lata, gorące promienie słońca i morska bryza na twarzy. Ava jest młodą dziewczyną, w której dojrzewa bunt. Spotkany na plaży tajemniczy chłopak sprawi, że Ava instynktownie podda się temu, co nowe i nieznane. To będzie czas pierwszej miłosnej fascynacji, niezależności i wolności. Jedno jest pewne: takie lato zdarza się tylko raz w życiu.

Pełen wdzięku, bezpretensjonalny film Léi Mysius to śmiały portret młodej dziewczyny, która nie boi się niczego.

Bilety w cenie 12 zł ulgowy / 14 zł normalny.

 

O projekcie Movie Mówi Project – lato 2018. Temat: Debiutanci!

Debiut może interesować jako filmograficzny czy biograficzny fakt, ale jest też rodzajem lustra, w którym odbija się rzeczywistość filmowa i pozafilmowa. Stanowi pierwszą wypowiedź, podpis i – być może – autorską deklarację. W polskim kinie głos debiutantów jest coraz bardziej interesujący i różnorodny, przez co szeroko dyskutowany i omawiany. W tym sezonie – nieco przewrotnie – odchodzimy od prezentacji polskich debiutów, ale – co wydaje się szczególnie ciekawe – konfrontujemy je z tytułami koleżanek i kolegów z zagranicy. Ich pierwsze pełnometrażowe fabuły tryumfujące w Cannes w sekcjach Semaine de la Ceritique i Un Certain Regard staną się przyczynkiem do szerszej dyskusji o zjawisku filmowego debiutu, ale także zmianie pokoleniowej warty w europejskim, a nade wszystko polskim kinie, którą od kilku lat sygnalizują media.
O czym opowiadają młode reżyserki z Francji? Czy polskie kino dialoguje z młodym kinem rosyjskim? Czy współczesne debiuty są głosem konformistów, czy buntowników? Postawimy pytania o estetyczne inspiracje, powracające tematy i motywy oraz pokoleniowe doświadczenie, które nie ma narodowych granic.

 

Zwiastun filmu:

 

 

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń