MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Czy zagadka grobu Kopernika została rozwiązana? Refleksje antropologa

Horzyca w Centrum – Osiem kobiet

Opublikowano: 14 marca 2023 Views: 404 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Filip – pokaz i spotkanie z Marcelem Woźniakiem

Kiedy: 16 marca (czwartek), godz. 18.00
 
Kino Centrum w CSW Toruń zaprasza na pokaz filmu FILIP i spotkanie z Marcelem Woźniakiem!
Bilety w cenie 14 zł ulgowy / 16 zł normalny (klik)
 
Ekranizacja książki Leopolda Tyrmanda.
Frankfurt 1943. Tytułowy bohater Filip jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Sam będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i beztrosko korzysta z uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, ten misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart…
 
Po seansie zapraszamy na rozmowę o filmie!
Naszym ekspertem będzie Marcel Woźniak – pisarz, scenarzysta. Biograf Leopolda Tyrmanda, któremu poświęcił trzy książki – Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie (2016), Tyrmand. Pisarz o białych oczach (2020) oraz W klinczu ze światem (2022). Śladów Tyrmanda szukał w Kalifornii, Chicago, Nowym Jorku, Amsterdamie, Wilnie czy Frankfurcie nad Menem. Autor toruńskiej trylogii kryminalnej o detektywie Brodzkim – Powtórka (2017), Mgnienie (2017), Otchłań (2018). Twórca fabularyzowanych biografii nazistów Egzekutor (2022) i Rzeźnik z Lyonu (2022) oraz licznych opowiadań kryminalnych i słuchowisk.
Urodzony w Kwidzynie, związany z Toruniem, w przeszłości m.in. z CSW, MFF Tofifest, Radiem Plus czy Kulturalnym Toruniem. Obecnie doktorant na UMK. Autor scenariuszy seriali (Na wspólnej, Oszukane, Ten moment). W 2020 roku w zestawieniu najważniejszych 10 książek roku wg Instytutu Książki.
 
Zwiastun filmu: 

 

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń