MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

ANTROPOCEN: EPOKA CZŁOWIEKA – pokaz filmu dokumentalnego i dyskusja...

Movie Mówi Project: CÓRKA TRENERA i dyskusja z dr...

Opublikowano: 6 czerwca 2019 Views: 985 Kino Centrum, Wydarzenia

Czarnobyl – prelekcja i pokaz dwóch odcinków serialu HBO

Kiedy: 15 czerwca (sobota), godz. 18.00

HBO GO oraz Kino Centrum zapraszają na prelekcję i pokaz dwóch odcinków serialu produkcji HBO Czarnobyl.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie dr hab. Bożena Żejmo, która opowie o recepcji katastrofy w Czarnobylu w sztuce światowej.

Wstęp wolny (bezpłatne wejściówki do odebrania w recepcji CSW).

Miniserial HBO przedstawia fabularyzowaną historię awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

26 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, doszło do ogromnej eksplozji. Uwolniona podczas wybuchu chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i rozprzestrzeniła się po całej Europie, w tym w Polsce, Skandynawii, Europie Środkowej i Zachodniej. Miniserial śledzi losy kilku postaci. Jared Harris wciela się w Walerija Legasowa, wiodącego radzieckiego fizyka jądrowego, który był członkiem komisji badającej przyczyny awarii i jako pierwszy zrozumiał skalę katastrofy. Stellan Skarsgård gra zastępcę przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Borysa Szczerbinę, który z kremlowskiego nadania przewodniczył pracom rządowej komisji ds. Czarnobyla w pierwszych godzinach po awarii. Emily Watson zobaczymy w roli Ulany Khomyuk, radzieckiej fizyczki jądrowej, która chce poznać prawdziwe przyczyny wybuchu reaktora.
Składający się z pięciu odcinków miniserial opowiada o największej w historii awarii reaktora atomowego, która miała miejsce 1986 roku na terenie należącej wówczas do Związku Radzieckiego Ukrainie. W głównych rolach występują nominowany do nagrody Emmy Jared Harris (serial Mad Men), zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie Stellan Skarsgard (Prostoduszny morderca) oraz dwukrotnie nominowana do Oscara Emily Watson (Przełamując fale). Obok nich pojawiają się również Paul Ritter (Harry Potter i Książę Półkrwi), nominowana do BAFTY Jessie Buckley (Pod ciemnymi gwiazdami), Adrian Rawlins (Harry Potter i więzień Azkabanu) oraz Con O’Neill (System sprawiedliwości). Twórcą scenariusza był Craig Mazin (Kac Vegas w Bangkoku), a za reżyserię odpowiadał Johan Renck (serial Breaking Bad). Producentem obrazu jest HBO, wszystkie odcinki produkcji są dostępne w HBO GO.

dr hab. Bożena Żejmo – adiunkt w Katedrze Filologii Słowiańskiej UMK, rusycystka i bułgarystka, literaturoznawczyni, badaczka rosyjskiej kultury i mentalności, autorka 3 książek naukowych.

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń